in

Binbir Gece Polisiyeleri: Robert Louis Stevenson’ın Polisiye Hikâyeleri Tek Ciltte

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde ve Define Adası’nın yazarından polisiye öyküler! Robert Louis Stevenson’ın Binbir Gece Polisiyeleri adlı eseri şimdi ciltli baskı ile geliyor.

Binbir Gece Polisiyeleri - Robert Louis Stevenson

İngiliz kısa hikâye geleneğinin önemli kalemlerinden Robert Louis Stevenson’ın polisiye hikâyeleri Binbir Gece Polisiyeleri adlı eserde toplanıyor. Alfa Kitap, Klasikler dizisi kapsamında önemli bir çalışmayı bir kez daha, bu defa ciltli olarak okurla buluşturuyor.

Başta Dr. Jekyll ve Mr. Hyde ve Define Adası olmak üzere Kaçırılan Çocuk, Kara Ok, Olalla, Eşekle Seyahat ve Sesler Adacığı gibi eserlerini dilimizde okuma fırsatı bulduğumuz Stevenson; pek çok türde kaleme aldığı öykü ve romanları ile günümüze dek milyonlarca okura ulaştı. Eserlerinden ilhamla pek çok sinema filmi ve televizyon dizisi çekildi.

1850 yılında İskoçya’da doğan yazar 1894 yılında, genç bir yaşta yaşamını yitirdi. Buna rağmen pek çok eserle hem İngiliz hem de dünya edebiyatı bir hayli etkiledi.

Meşhur dedektif Sherlock Holmes’ün yaratıcısı Arthur Conan Doyle’un da övgüsüne mazhar olan yazarın polisiye hikâyeleri ise Binbir Gece Polisiyeleri adlı kitapta bir araya geldi.

İlk defa 1882 yılında yayımlanan bu öyküler, Türkçede daha önce yine Alfa Kitap etiketi ile basılmıştı. 652 sayfalık eser bu defa ciltli bir baskı ile okurla buluşturuluyor.

Binbir Gece Polisiyeleri - Robert Louis Stevenson

Binbir Gece Polisiyeleri – Robert Louis Stevenson | Arka Kapak Tanıtımı

Define Adası ve Dr. Jekyll ve Mr. Hyde kitaplarının yazarı Robert Louis Stevenson’ın Binbir Gece Masalları’ndan ilham alarak yazdığı Binbir Gece Polisiyeleri İngiliz kısa hikâye geleneğinin öncülerinden biri sayılır. Başarılı kurgusu ve cesur temalarıyla öne çıkan bu hikâyeler ilk kez 1882 yılında yayımlandı ve büyük yankı uyandırdı. Arthur Conan Doyle tarafından “Stevenson’ın dehasının doruk noktası” olarak nitelendi ve edebi çevrelerde onun en iyi işi olarak görüldü. Stevenson’ın eşi Fanny van der Grift Stevenson’ın da hikâyelerin yazılmasına katkıda bulunduğu ikinci kitapla devam eden Binbir Gece Polisiyeleri burada tek ciltte toplandı. Heyecanın asla azalmadığı bu sürükleyici hikâyelerin, muhteşem bir edebi yeteneğin ve canlı bir hayal gücününün ürünleri olduğunu göreceksiniz.

Çevirmenliğini Feyza Göçer’in üstlendiği kitap 29 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Peki siz Robert Louis Stevenson imzalı polisiye hikâyeleri okumaya ne dersiniz? Yazarın diğer eserlerini beğeniyor musunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Devil All the Time Tom Holland netflix

The Devil All the Time: Tom Holland ve Robert Pattinson’lı Netflix Filminden İlk Görseller

The Exorcist Filmi

The Exorcist Filmi Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek