Menu
in

Klasik Bilimkurgu Öyküleri Raflardaki Yerini Aldı

Bilimkurgunun ustalarını içinde ağırlayan “Klasik Bilimkurgu Öyküleri” derlemesi, Çınar Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Biz okurlar için son birkaç yılın olayı malumunuz olduğu üzere bilimkurgu kitapları oldu, çeviriler olsun çeşitli yayınevlerinden çıkan özel seriler olsun kurgusal teknoloji konusunda kitaplıklarımız doldu taştı. Son zamanlarda da seçki haberlerini çokça yapar olduk. Bunlardan biri de Çınar Yayınları’ndan çıkan Klasik Bilimkurgu Öyküleri oldu.

H. G. Wells gibi ustaları barındıran seçkinin tanıtım metni şöyle:

“İnsan aklının kapasitesi dâhilindeki hiçbir icat, doğanın inşa ettiği engelleri yıkamazdı.”

Klasik Bilimkurgu Öyküleri, iyi bilimkurgunun iyi edebiyata dönüşme yolundaki ilk durağı olan 19. yüzyıla uzanıyor. Öncü niteliğindeki bilimsel ve teknolojik icat öykülerinden medeniyete yabancılaşan modern kahraman anlatısına, ütopya ve distopya geleneğinin izlerinden bilimkurgu ve fantazyanın iç içe geçtiği kozmik dehşet türüne kadar genişleyen bir yelpazenin en değerli öyküleri buluşarak bu edebiyatın temel unsurlarını sergiliyor.

- Reklam -

Fitz-James O’Brien’ın yazdığı ve Lovecraft’ın en sevdiği öykülerden biri olarak tarihe geçen “Elmas Mercek”, Edward Page Mitchell’ın kaleme aldığı ve edebiyat tarihinin ilk zaman makinesi öyküsü olarak kabul edilen “Geri Giden Saat”, yine Mitchell’a ait ve türünün önemli örneklerinden biri olan “Gövdesi Olmayan Adam”, Frank R. Stockton imzalı bir icat öyküsü olan “Negatif Yerçekimi Hikâyesi”, usta ütopya yazarı Edward Bellamy’den “Hikâyem Size”, H. G. Wells’ten yazıldığı dönemde olduğu kadar günümüzde de değerini koruyan “Yeni Hızlandırıcı” ve ustaların ustası Abraham Merritt’ten “Çukur Halkı” bu derlemede yan yana geliyor.
F. Cihan Akkartal’ın çevirmenliğini üstlendiği 192 sayfalık seçkinin editörlüğünü de Yankı Enki yapıyor.

Seçkilerin iyi yanı, birçok yazarın koca koca romanlarına başlamadan önce kendilerini kısa hikâyeleri ile tanıma fırsatı yaratması… Bu yüzden de kitaplıklarımızın sürekli seçkilerle dolmasına artık şaşıramıyor ve eseri edineceklere de şimdiden keyifli okumalar diliyorum.


Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

Yorum Yap

Exit mobile version