in

Neil Gaiman’ın Bir Sonraki Romanı Yokyer’in Devamı Olacak

Hazırlanın, Aşağı Londra’ya geri dönüyoruz.

7 Şubat’ta okurlarla buluşan Norse Mythology iyi yorumlar alıp çok satan listelerinde gezinmeye devam ededursun Neil Gaiman’ın bir sonraki projesi de belli oldu: The Seven Sisters (Yedi Kız Kardeş). Eğer sıkı bir Gaiman takipçisiyseniz bu isim size tanıdık gelmiş olabilir çünkü uzun zamandır beklediğimiz yeni Yokyer romanını sonunda okuyabileceğiz.

Gaiman ilk olarak 1996’da BBC için 6 bölümlük bir kısa dizi senaryosu olarak yazdığı Yokyer’i daha sonra bir romana uyarladı ve kitap da diziyle aynı sene yayınlandı. Hikaye Richard Mayhew isimli sıradan bir İngiliz’in sevgilisiyle yürürken yolda gördüğü yaralı bir kıza yardım etmesiyle başlıyor ve bizi Aşağıtaraf‘ta, yani Londra’nın altındaki şehirde canavarlarla, meleklerle, mucizelerle ve çok daha fazlasıyla karşılaşacağımız bir maceraya çıkarıyor.

Benim de en sevdiğim Gaiman romanı olsa da kabul etmek gerekir ki Yokyer, muhtemelen 6 bölümlük bir dizi olarak planlanmasının da etkisiyle, yaratılan dünyanın imkanlarından tam olarak faydalanmıyordu. Oysa Aşağıtaraf‘la ilgili merak ettiğimiz o kadar çok şey vardı ki… Hatta yazar da bizimle aynı fikirde olsa gerek, sitesinin FAQ (Sıkça Sorulan Sorular) kısmında Yokyer başlığı altındaki “Bir devam olacak mı?” sorusuna yıllar önce şöyle yanıt vermişti:

“Eninde sonunda bir başka Yokyer romanı yazacağım. Adı da muhtemelen The Seven Sisters olacak.”

The Seven Sisters’ı yeniden gündeme getiren ise bizzat Gaiman’ın kendisi oldu. Geçtiğimiz günlerde Londra Southbank Centre’daki bir etkinliğin kapanışında Neil Gaiman üç bölüm yazdığını söylemiş ve eklemiş:

“Yani sıradaki kitap bu olacak.”

Gaiman’ın dediğine göre kendisini kitabı yazmaya teşvik eden şey hem son 20 yılda dünyada gerçekleşen değişiklikler hem de BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile beraber yaptığı çalışmalar olmuş. 2013’ten beri UNHCR ile çalışan Gaiman 2014’te Ürdün’deki mülteci kampına gidip Suriyeli mültecileri ziyaret etmişti. Gaiman’ın sözlerinin bir kısmı şöyle:

Neredeyse 25 yıl önce Lenny Henry ve ben Yokyer’i ortaya çıkaran orijinal fikri bulduğumuzda bizi cezbeden şey evsizler hakkında, yoksullar hakkında, çatlaklardan düşen insanlar hakkında konuşabilecek ve bunu heyecanlı, eğlenceli, ilginç ve insanların düşüncelerini değiştirebilecek şekilde yapabilecek olmamızdı.

Yokyer benim için büyük ve ciddi meseleler üzerine konuşup, bunu yaparken saçmalık derecesinde eğlendiğim muhteşem bir araçtı. Son birkaç yılda çarklar dönmeye devam etti ve UNCHR ile mülteciler için yaptığım işlere göz atınca, Londra’nın… şu an içinde bulunduğu durumun, 20 yıl öncekinden ne kadar farklı olduğunu görmek, artık bir şey yapma zamanının geldiğine karar vermeme sebep oldu.

Artık kızgın olduğum bazı şeyler vardı. Dahil etmek istediğim şeyleri önemsiyordum ve şimdi The Seven Sisters isimli kitabın üç bölümünü tamamladım.

Kitap, The Seven Sisters adını kuzey Londra’nın mitler ve efsanelerle dolu gerçek bir bölgesinden almış. Bölgeye bu adı veren ise Roma zamanlarında Pagan ayinleri için kullanılmış olma ihtimali yüksek olan, bir çember oluşturacak şekilde sıralanmış yedi karaağaç.

Kitap hala yazım aşamasında olduğu için ne zaman okuyabileceğimiz henüz belli değil. Ancak ben dahil birçok insan Amerikan Tanrıları’nın devamının gelmesini beklerken Gaiman’ın Yokyer’e öncelik vermesi beni çok mutlu etti. Ayrımcılığın gitgide güç kazandığı günümüzde bize önemsememiz gereken asıl değerleri hatırlatacak daha fazla esere ihtiyacımız var.

Oyla!

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gizemli Bir Teaser: Castle Rock

Seçkide Doksan İkinci Ay