in

Behçet Çelik, Yeni Öykü Kitabı “Patikaların İyi Yanı” ile Karşımıza Çıkıyor

Behçet Çelik, yeni öykü kitabı Patikaların İyi Yanı ile okurun karşısına çıkıyor. Eser, İletişim Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Patikaların İyi Yanı: Behçet Çelik

Behçet Çelik yeni kitabı Patikaların İyi Yanı ile raflardaki yerini alıyor. Eser, İletişim Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Öykü ve romanları ile adından sık sık bahsettiren Behçet Çelik, 1968 yılında Adana’da dünyaya geldi. İlk öyküleri 1987’de dergi ve gazetelerde yayımlandı. İlk ödülü 1989’da Akademi Kitabevi Öykü Başarı Ödülü ile geldi.

Sonrasında 54. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, Haldun Taner Öykü Ödülü’nü ve Türkân Saylan Sanat Ödülü’nü kazandı.

Yolun Gölgesi, Kaldığımız Yer, Diken Ucu, Herkes Kadar ve Yazyalnızı gibi öykü kitapları, Belleğin Girdapları, Soluk Bir An gibi romanları kaleme aldı. 2016 yılında Barış Bıçakçı ve Ayhan Geçgin ile birlikte Kurbağalara İnanıyorum / Edebiyat Üzerine Yazışmalar kitabını hazırladı. Deneme türündeki Ateşe Atılmış Bir Çiçek kitabı 2012’de yayımlandı.

Yazarın yeni kitabı Patikaların İyi Yanı, toplamda 11 öyküden oluşuyor.

Patikaların İyi Yanı – Behçet Çelik | Arka Kapak Tanıtımı

Patikaların İyi Yanı: Behçet Çelik

Bu kez bir şeye benziyor susuşu, hem de çok benziyor. Halasının eskiden sabah akşam dinlediği, yaşlı adamların soluk almadan uzun upuzun cümlelerle yasak bir aşkı, yaralı bir sevdayı, ölüp gidenlerle acıyla kalanları anlattıkları, derin bir soluk alıp yeni bir cümleye başlamadan önce tek bir kelimeyi atılamadığı için ağdalanıp göğüs boşluğuna yayılan bir çığlığı titreterek yineleyip durdukları şarkılara benziyor.

Öykücülüğümüzün usta isimlerinden Behçet Çelik, geçirimsiz kale duvarlarına çevirdiğimiz sıkı dokulu hayatlarımıza apansız düşen ışıkların yarattığı siluetleri; seyrelme, dağılıp ortalığa saçılma ya da her şeyin şeklini yitirip bir büyük eriyikte birleşmesi telaşlarımızı; yola girdim yoldan çıktım derdi duymaksızın aşındırdığımız patikaları; şehrin tozunun güneşe ait zannedildiği saatleri; bir düşünceden ya da bir olasılıktan düşerken dönen başlarımızı, Türkçenin en ince, en özenli haliyle anlatıyor.

Patikaların İyi Yanı, zamana atılmış edebî bir çıpa, hem sabit hem değil, öncesiyle sonrasını da sezdiğimiz, uzayıp kısalan bir şimdiden öyküler.

131 sayfalık kitabın editörlüğü Duygu Çayırcıoğlu’na, düzeltisi Büşra Bakan’a, kapak tasarımı Suat Aysu’ya ait. Patikaların İyi Yanı Mayıs 2021 itibarıyla raflardaki yerini aldı.

Behçet Çelik ve eserleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Grave of the Fireflies kapak

Grave of the Fireflies Filmi, Orijinal Kaynağı ile Kıyaslanarak İncelendi

discovery warnermedia birleşme netflix

İki Dev Birleşiyor: WarnerMedia ve Discovery Bir Araya Gelecek – Netflix’in Tahtı Tehlikede