in

Netflix ve Benzeri Çevrimiçi Yayın Platformları Resmen RTÜK Denetiminde

Beklenen oldu. Netflix, BluTV, puhutv gibi dijital yayın yapan kanallar artık resmen RTÜK denetiminde olacaklar.

Netflix

Geçtiğimiz sene Netflix, BluTv, puhutv gibi dijital yayın yapan platformlara RTÜK denetimi geleceği üzerine bir haber yapmıştık. Artık internet üzerinden yayın yapan yurtiçi ve yurt dışı televizyon kanalları resmen RTÜK denetiminde. Karar Resmi Gazete’de açıklandı.

Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK), çevrimiçi dijital yayın yapan Netflix, BluTV ve puhutv gibi internet yayıncılarına özel yeni bir düzenleme getirdi. Böylece bu kanallar RTÜK denetimine tabi olacak ve neticesinde yurt dışı kaynaklı kurumlar Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacak.

Karar 1 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazete’de duyurulan “Radyo, Televizyon Ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile resmen yasalaştı.

Gazetede yönetmeliğin amacı şu şekilde duyuruldu:

Bu Yönetmeliğin amacı; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Yönetmeliğin uygulamasına dair dikkat çeken 4. maddenin bazı bentleri ise şöyle:

b) Editoryal sorumluluk: Programların içeriği ve seçimi ile radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde bir yayın akış çizelgesi, isteğe bağlı yayın hizmetlerinde ise bir katalog içinde sunulmasına ilişkin düzenleme ve kontrol yetkisine sahip olmayı,

d) Erişimin engellenmesi: Alan adından erişimin engellenmesi, IP adresinden erişimin engellenmesi, içeriğe (URL) erişimin engellenmesi ve benzeri yöntemler kullanılarak erişimin engellenmesini,

g) İçeriğin yayından çıkarılması: İçerik veya yer sağlayıcılar tarafından içeriğin sunuculardan veya barındırılan içerikten çıkarılmasını,

Lisanslamayla ilgili ise dikkatleri şu çekiyor:

(2) Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılar Üst Kuruldan internet ortamından yayın lisansı almak zorundadır.

Bu kısıtlamalar ve denetimin dijital yayın platformlarını nasıl etkileyeceği merak konusu. Ancak RTÜK elinin yıllardır değdiği geleneksel medyanın hâli, bu konuda bize biraz ipucu verebilir.

İlgili yönetmeliğin tüm maddelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu denetim hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerekli miydi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forumda paylaşmayı unutmayın!


* RTÜK Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırmasının Sonuçları Paylaşıldı

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

22 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for SJack SJack dedi ki:

    Hani internet cafede olursunuz.Facebook ya da başka bir sohbet platformundan arkadaşınızla keyifli bir muhabbet yaparsınız ya. İşte o anda arkanızda birisi sizi izler. Hah Rüttüğün de yaptığı bu işte. Ne yaparsanız ne izlerseniz ben de sizi göz ucuyla kontrol edeceğim diyor.

  2. Bir zamanlar ekşisözlükte sitenin altında şöyle bir yazı vardı.

    “bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayicisini kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.”

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

19 cevap daha var.

jk rowling yazar

J.K. Rowling’den Yazar Adaylarına İlham Verici Tavsiyeler

Türk Masalları

Türkçenin Masal Hazinesi Yıllar Sonra Tekrar Raflarda