in

RTÜK Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırmasının Sonuçları Paylaşıldı

RTÜK’ün televizyon izleme eğilimleri üzerine yaptığı araştırma sonuçları paylaşıldı. Değişen prime-time sürelerinden, internet yayınlarının denetlenmesi gerekliliğine kadar pek çok satır başlığı gündem konusu oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) “2018 Yılı Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması” sonuçları geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir etkinlikte kamuoyu ile paylaşıldı.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, konuşmasında, RTÜK olarak 2006 yılından bu yana değişik konularda kamuoyu araştırmaları gerçekleştirdiklerini ve bu araştırmalarla yayıncılık sektörünün gelişimine ışık tuttuklarını anlattı.

Araştırma sonuçlarından satır başlıkları şu şekilde:

 • Günlük ortalama televizyon izleme süresi 3 saat 34 dakika. İzleyicinin televizyon programlarını televizyondan izleme süresinde azalma var. Yayınları yeni medya araçlarından izleme eğilimleri ise artmış. Yeni medya araçlarıyla televizyon izleme eğilimi gençlerde daha yüksek.
 • Akıllı telefondan televizyon yayınlarını en çok 15 ile 24 yaş arasındaki gençler izliyor. Bu yaş grubu 00.01-03.00 saatlerinde en çok televizyon izleyen kesim. Yani gençlerdeki prime time zamanı gece yarısından sonraya kaymış durumda.
 • Televizyonun aileyle izlenirken, yeni medya araçlarıyla yapılan izlemeler tek başına oluyor.
 • Katılımcıların yüzde 70,4’ü internet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesi gerektiğini düşünmekte. Burada kastedilen radyo ve televizyon yayınları. Araştırmaya katılanların yüzde 68,4’ü internet yayınlarının RTÜK tarafından denetlenmesinin doğru buluyor. Geleneksel medyaya olan güven internet ve sosyal medyaya olan güvenden daha yüksek. Katılımcıların yüzde 69,2’si televizyon haberlerine güveniyor.
 • Araştırmaya katılanların yüzde 40,9’u televizyon izlerken yemek yiyor.
 • Yüzde 20,1’i ise tablet, bilgisayar veya akıllı telefon kullanıyor.
 • Televizyon izleyen kitle en çok 45 yaş üstü ve daha çok evde yaşamını sürdüren vatandaşlar.
 • Katılımcıların yüzde 46,3’ü kuşak programlarından, yüzde 21,6’sı da dizi filmlerden şikayetçi.
 • Türkçenin etkili kullanımı konusunda verilen cevaplara göre, yüzde 36,9’luk bir oranla TRT kanallarının Türkçeyi güzel kullandığı tespit edilmiş.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise etkinlikte şu sözleri söyledi:

“Türkiye dizi ihracatında önemli bir mesafe katetti. Öyle ki ABD’den sonra dünyada en fazla dizi ihraç eden ülke konumuna geldi. Sektör bugün 150’den fazla ülkeye dizi ihraç ediyor. Türk dizi film sektörünün sadece bu yılki ihracat hacmi 350 milyon doları geçecek inşallah.”

Sonuçların tamamına ve diğer açıklamalara buradan ulaşmanız mümkün.

RTÜK’ün yaptığı araştırma sonuçları üzerine sizler ne düşünüyorsunuz?

İllüstrasyon: ledious

Oyla!

28 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Husey Husey dedi ki:

  At yalanı derler ya bir denetleme araştırma yalan dolanlarla paylaşmış. Ktük iyi araştırma yapmış:-) imagesimages%20(1)

 2. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Bu hesaplamaya konu olan halk nerede oturuyor acaba ya? Ben çok merak ediyorum bu insanları. Benim sağımdan solumdan hiç kimse ya bugün de şunun anketine katıldım demiyor. Kim bu insanlar?

 3. Avatar for Husey Husey dedi ki:

  Katılımcıların yüzde 70,4’ü internet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesi gerektiğini düşünmekte. Burada kastedilen radyo ve televizyon yayınları. Araştırmaya katılanların yüzde 68,4’ü internet yayınlarının RTÜK tarafından denetlenmesinin doğru buluyor. Bu sonuc bile yalan dolan olduğunu kanıtlıyor. Her zaman nedense %60-70i buluyor. Rtük bişeye yarasaydı hergün tvde milletin değerleriyle dalga gecen proğramları yayından kaldırır başta Ahaberi tabi:-) VER MEHTERİ, KES KAFALARI

 4. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

  Tarafsız bir araştırma olduğunu düşünmüyorum özellikle şu kısımlar:

  • Katılımcıların yüzde 70,4’üinternet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesi gerektiğini** düşünmekte.
  • Günlük ortalama televizyon izleme süresi 3 saat 34 dakika. İzleyicinin televizyonprogramlarını televizyondan izleme süresinde azalma var.
  • Toplumu Şiddete Yönelten Yayınlara Asla İzin Vermeyeceğiz

  İmzalanan Yayın Etik İlkeleri ve bu kapsamda medyada öz denetimin önemine de vurgu yapan Yerlikaya, “Medya kuruluşlarından ricamız haber ve programlarını hazırlarken vicdanlarının sesine de kulak vermeleridir. Bugün burada imza altına alacağınız etik ilkelere uyacağınıza bütün kalbimle inanıyor ve göstereceğiniz hassasiyet için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

  Şiddet içerikli haberlerin her geçen gün arttığını gözlemlediklerini dile getiren Yerlikaya, şunları kaydetti:

  "Bıçaklama, cinayet, gasp, hırsızlık, taciz, tecavüz, ihmal ve istismar konuları artık sıradan bir olaymış gibi haber bültenlerinin ağırlıklı içeriğini oluşturmaya başlamıştır. Görüntü tekrarlarıyla oklar çıkartılmak suretiyle yayınlandığı görülmekte, şiddetin ekranlarda sürekli yer alması şiddeti adeta meşrulaştırmaktadır. Ana haber bültenlerinin yayınlandığı saatler, her yaştan en fazla izleyici kitlesinin ekran karşısında olduğu zaman dilimlerine denk gelmektedir. Bu durumda çocuklar ve gençler bu tarz haberlere maruz kalmakta ve bu haberlerin içeriğinden olumsuz şekilde etkilenmektedir.

  Devlet kurumlarının yaptığı bu tarz araştırmalar da uzun süredir gerçekler sunulmuyor halkın önüne. Ki devlet kurumlarında devlete aykırı işler atan insanların da sonu belli. Bu yüzden bu güvenilmez olduğunun birinci sebebi benim için. İkinci olarak:
  ATV’de yıllardır yayınlarının çok çarpık saçma sapan senaryolara sahip dizilere özellikle izin veriyorlar. Adlarını tam bilmiyorum ama aklıma gelenler Adanalı, Karadeniz …, Çukur, Kurtlar Vadisi vs.

  Evlendirme programlarını(casting) bu ülkenin başına saldılar. Birkaç şanslı kezbanı-kekoyu sosyal medya fenomeni veya DJ haline getirip başımıza saldılar.

  Bu programları ve bu programlarda rol alanları da ünlü yapan yine bizim halkımız niye?

  Çünkü biz de eğitim ailese başlamıyor, her çocuk yapan çocuk yapmanın bilincinde olsaydı ne evinde TV bulundururdu, bulunduruyorsa da bu tarz şeylerden kaçınmasını sağlardı. Şimdi trend değişti ver eline telefonu- tableti büyüt çocuğu. Çocuk başarısız olursa da:”Bizim çocuk mal.” Böyle bir aile- toplum kültürünün olduğu yerde RTÜK’ün yaptığı araştırmaya inanmam. Gerçekler ortada bunlar için araştırma yapmaya gerek yok. Yıllardır medyayı çok büyük araç olarak kullandılar kitle imha aracı olarak. Komplo teorisi gibi olmasın ama ABD’nin bu işte bir parmağı olduğunu düşünüyorum. Yoksa da bizim kendimize verdiğimiz bir ceza olabilir.

  Son olarakta bunu paylaşmak istiyorum:

  https://www.youtube.com/watch?v=tZSvkkyZSz8
 5. Avatar for Kenan Kenan dedi ki:

  Bu 3 yasadan ilki belki oranı biraz fazla olabilir ama çay ve keke oy verenlerin harman olduğu bir şehirdeyim çok iyi bilirim insanlarımızı muhtemelen bu oran doğru. Ebeveynler-özellikle de internete pek girmeyenler- Show haberde izledikleri haberlerle internette herkesin uyuşturucu sattığına uyuşturucuya özendirdiğine inanıyorlar. Özellikle şu deep turkish web haberiyle TV haberlerinin zihniyetini görmüş olduk. Aileleri her gün daha da çok yanlışa sürüklüyorlar.
  Gunluk ortalama süresini az mı buldunuz fazla mı? Bana biraz az gibi geldi de.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

23 cevap daha var.

Gelenekçi Fransız Romanına 20. Yüzyıldan Bir Darbe: Günlerin Köpüğü

Kenan Hulusi Koray’ın Korku Öyküleri Yeniden Raflarda: Güzel ve Esrarengiz