in ,

Tüylü Topların İstilası’na Hazır Olun

Zar Adam serisiyle tanıdığımız Luke Rhinehart, bu kez sistemi eleştiren mizahi bir bilimkurguyla karşımızda.

tuylu toplarin istilasi ust

Zar Adam serisinin yanı sıra Kafası Kıyak, EST ve Piç Fantazi gibi kitaplarıyla tanıdığımız, ülkemizde bir hayli okuru bulunan Amerikalı yazar Luke Rhinehart’ın mizahi-bilimkurgu türündeki son kitabı Tüylü Topların İstilası (Invasion), Pegasus Yayınları aracılığıyla Türk okurlarla buluşmaya hazırlanıyor.

Günün birinde dünyanın dört bir yanında aşırı derecede zeki ve bir o kadar da oyuncu uzaylı yaratıklar belirir. Tüylü topları andıran bu canlılar oldukça dost canlısı görünseler de kısa bir süre sonra bilgisayar hesaplarını ele geçirmeye, devlet dairelerinin ve büyük şirketlerin sırlarını açığa çıkarmaya ve milyonlarca doları insanların hesaplarına dağıtmaya başlarlar. Şakacı uzaylılardan birini evine alan Billy ise çok geçmeden ailesiyle birlikte kendini bir dizi açıklanamaz olayın içinde bulur.

Luke Rhinehart’ın günümüzdeki sistemleri mizahi bir dille eleştirdiği kitap aslında insanların ne kadar saçma kurallarla çevrildiğini ve işlerin ne kadar basit bir şekilde yoldan çıkabileceğini eğlenceli bir üslupla anlatıyor bu kitapta. Hatta kimi okurlar tarzını Terry Pratchett’a bile benzetmiş. Arka kapak yazımız şöyle:
tuylu toplarin istilasiFinansal sistem çöktü… Hükümetler alarmda… Herkes tüylü topların amacını anlamaya çalışıyor.

Her şey yetmişlerinde bir ihtiyar olan Billy Morton’ın balıkçı teknesine davetsiz bir misafirin gelmesiyle başlar. Denizden fırlayıp teknenin güvertesine konuveren bu yaratık, Billy’nin daha önce gördüğü hiçbir balığa benzememektedir. Çok geçmeden dünyanın dört bir yanında benzer varlıkların görüldüğüne dair haberler yayılır ve istihbarat birimleri harekete geçer.

Başta zararsız gibi görünen deniz topu büyüklüğündeki bu tüylü yaratıklar devlet kurumlarının, bankaların ve dev uluslararası şirketlerin internet sayfalarını ele geçirmeye, hesaplarından milyonlarca dolarlık para transferleri yapmaya başlayınca bütün devletler alarma geçer. Şekil değiştirebilen ve yakalanması neredeyse imkânsız olan bu süper zeki yaratıklar tüm bunları neden yapmaktadır? İnsanları hedef aldıkları ya da onlara zarar verdikleri görülmemiştir. Sanki tek yaptıkları oyun oynamak, eğlenmektir.

Peki dünyayı parmağında oynatan bu sevimli misafirler bize ne anlatmak istiyor olabilir?

“Rhinehart hem tehlikeli hem eğlenceli bir yolculuğa tanıklık etmemizi sağlıyor.”
-Publishers Weekly-

“Rhinehart, bir uzaylının bakış açısıyla insanın durumunu ve sayısız kusurunu keşfediyor.”
-Booklist-

“Uzaylı istilası siyasi eleştiriyle buluşarak muhteşem bir bilimkurgu-komedi halinde karşımıza çıkıyor.”
-Barnes & Noble-
Çevirisini Özgür Umut Hoşafçı‘nın üstlendiği kitap şu sıralar ön siparişte. Raflardaki yerini alma tarihiyse 21 Haziran.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuzeyin Derinliklerine Giden Dar Yol - Çevirmenin Çemberi - Richard Flanagan

Çevirmenin Çemberi: Kuzeyin Derinliklerine Giden Dar Yol

ubor metenga b

Seçkide 8. Yıl: Ubor Metenga Öyküleri