in ,

Destroy All Humans! 2 – Reprobed İncelemesi: Stereotip Mizahıyla Soğuk Savaş

Destroy All Humans! 2 – Reprobed incelemesi ile sizlerleyiz. Aksiyon ve macera türlerindeki oyun, Soğuk Savaş döneminde geçen bir uzaylı istilasını konu alıyor.

Destroy All Humans! 2 - Reprobed incelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Destroy All Humans! 2 – Reprobed incelemesi ile karşınızdayız. Baştan aşağı stereotip mizahıyla bezeli, Soğuk Savaş döneminde geçen, uzaylı işgalciyi yönettiğimiz ve adı üstünde insanlığa saldırdığımız aksiyon ve macera oyun Black Forest Games tarafından geliştirilip THQ Nordic tarafından yayınlanıyor.

Bakalım serinin yeni dönem remake oyunlarının ikincisi nasıl olmuş? İlki hakkında sitemizde değerlendirmesini paylaşmıştık.

THQ 2012 yılında iflas etmiş ve bununla birlikte birçok oyun öksüz kalmıştı. Bunlardan birisi de kuşkusuz zamanının sevilen oyunu Destroy All Humans serisiydi. 2013 yılındaysa Nordic Games (şimdi THQ Nordic) ünlü oyun serisinin haklarını 4.9 milyar dolar karşılığında almıştı.

- Reklam -

Bu neye vesile oldu? Serinin son oyunu Destroy All Humans! Path of the Furon’un ardından (2008) 12 yıl sonrasında aynı hikâyeyi temel alan, modern görselliğe ve bazı eklemelere sahip remake serinin başlangıcına: Destroy All Humans (2020). Bu oyunu Kayıp Rıhtım’da incelemiş, bazı eksikliklerine rağmen Airplane gibi filmleri yahut South Park animasyon dizisini andıran alaycı mizahıyla gayet keyifli bir oyun deneyimi sunduğunu belirtmiştim. Şimdi de sıra geldi serinin ikinci ayağının remake (ya da kendi deyimleriyle reprobed) oyununa.

İlkinde olduğu gibi Black Forest Games’in geliştirdiği oyun bakalım nasıl olmuş. Görsellik iyileştirmesi, optimizasyonu, mekaniklerin günümüzdeki hâli nasıl?

Destroy All Humans 2 - Reprobed inceleme

Kendisini Ciddiye Almayan Komedi Şöleni: Destroy All Humans! 2 – Reprobed

Destroy All Humans oynayanlar için hikâye çok bilindik, oynamayanlar için de içine girmesinin hiç zor olmadığı kesin. Çünkü burada hikâye derinliği, katmanlı anlatım falan yok. Öyle bir amacın yakınından bile geçilmiyor. Baştan aşağı stereotip mizahı, Slapstick komedilerde gördüğümüz abartılı, mantıksız konuşma ve hareketlerle dolu alaycı yaklaşım, Soğuk Savaş dönemine Airplane ve South Parkvari yaklaşımla uzaylı istilası. Sanırım neyle karşı karşıya olduğunu özetlemek için bu bilgiler yeterli. Fark, biz uzaylıyız ve iştahla insanlığı katlediyoruz.

Biraz daha somut bilgi vermek gerekirse, yine uzaylı istilacısı ukala, ayı, saygısız Crypto’yu yönetiyoruz. İlk oyunun 10 yıl sonrasında geçiyor. Bu sefer Cryptosporidium-138, yani Crypto’nun bir başka klonuyuz. Irkımız Furonları tehdit olarak gören KGB ana gemimizi nükleer silahla yok ediyor. Ama biz hayattayız ve intikam için tutuşuyoruz. MI6, KGB’nin uzayda üssüne var ilginç planları, Rus ajanı Natalya, düşmanımız başka uzaylı ırkı… Her klişe detayı bir şekilde anlatıya yediriyorlar. İnadına klişeyi kullanan ve kendini ciddiye almayarak bununla eğlenen hikâye yumağı.

Uzaylı Ninja Sahnede!

Oyun ilerledikçe beş farklı bölgeye gidiyoruz: Etrafta dolaşan hippileriyle San Francisco (Bay City), Londra (Albion), stereotip mizahını doruklarda yaşayacağımız, eski dönem popüler Hollywood sinemasında sık sık karşılaşılan, akla ilk gelenlerin Amerikan gözüyle serpiştirildiği kalan üç bölge Japon adası Takoshima, Rusya’ya gittiğimiz Tunguska ve Sovyet ay kolonisi Solaris. Japon adasında etraf ninjalarla dolu, bizi gördüklerinde “Uzaylı ninja!” diye korku tepkisi veriyorlar. Tunguska ise kasvetli, gri, ürkütücü… Solaris ay kolonisi her yanıyla burada gizli deneyler yapılıyor diye bağıran Sovyet gizemli tesisi. Hoş geldiniz Destroy All Humans! 2 – Reprobed oyununa…

Destroy All Humans 2 - Reprobed yorum

- Reklam -

İlk oyunu beğendiyseniz, alacağınız az çok aynı. Görsel iyileştirmenin de ilk oyunla arasındaki zaman farkı düşünülürse doğal karşılayacağımız şekilde benzer olduğunu söylemek mümkün. Hikâye aynı şekilde korunmuş ve devam ediyor. Zaten bu yeni oyun serisine belki Remaster demek daha uygun; görev geçişleri, hikâye anlatımı, biraz iyileştirilmiş mekanik sunumu, beceri ağaçlarıyla tamamen nostaljik hisse dayanıyor. Fakat şunu da eklemek lazım. Remake yaptıklarını hep paylaştılar, ben bu yeniden yapım serisinde bilhassa oynanış konusunda, tabii ki ana eğlenceli yapı kullanılarak (Anal Probe gibi beceri olan oyundan bahsediyoruz) çeşitlendirme, zenginleştirme yapılmasını, beceri ağacının, görevlerin çeşitliğinin fazla olmasını isterdim.

Bu arada söz etmeden geçmek olmaz. İlk oyuna ek olarak “Free Love” adında yeni becerimiz var. Eh, hippi akımıyla birlikte bu becerinin yer alması tabii çok tatlı. Kullanması aşırı eğlenceli, işlevsel ve oyunun tarzına çok uyumlu. İşlevsel çünkü eğer birinin kılığına girecekseniz ya da insanlar sizi gördüyse diğerlerine mutluluk saçarak neşeyle dans etmelerini sağlayabiliyor ve saklanabiliyorsunuz. Eğlenceli çünkü çok komik sahnelerle karşılaşıyorsunuz, hatta arabalar, çeşitli silahlar da dans ediyor…

Destroy All Humans 2 - Reprobed oyun içi

Sonlara Doğru

Destroy All Humans! 2 – Reprobed oyununun keyifli tarzıyla birlikte, remake yerine remaster’a yakın olduğundan, eğer yeniden yapıma gidiliyorsa hikâye korunarak içeriğin ve oynanışın zenginleştirilmesinin hoş olacağından bahsettim. Yine de görsel yenilemenin ve oynanışın gayet hoş olduğunu söylemek lazım, özellikle hikâye anlatımından, görev sunumu gibi detaylarda nostaljik his iyi veriliyor.

İlk oyunda da çeşitli bug’lar ne yazık ki vardı. Ancak ikincisi kadar fazla değildi. Ben oyunun sonlarına kadar, “Ne bu velvele kardeşim, hiç sorun yaşamadım işte,” diye başka eleştirilerde gördüğüm yorumlara katılmayarak ilerliyordum. Fakat Natalya ile birlikte oyunun son görevinde o kadar sinirlendim ve baydım ki… Yeri geliyor Natalya bir yerde takılı kalıyor, ilerleyemiyoruz. Açılması gereken kapı açılmıyor, en son checkpoint’ten başlayınca birden açılmayan kapı geçilmiş gibi yükleniyor oyun. Aynı yerde durmadan yaratık çıktığı için Natalya yerinde kalıyor ilerleyemiyoruz, yaratıklar doğdukları yerde takılı kalıyorlar ve saldırınca canları gitmiyor, bu yüzden bir sonraki kısma geçemiyoruz, son kayda dönünce hiç gelmediğimiz yerde doğuyoruz… Sayarken bile sinirlendim. Çok daha fazlası var ve maalesef keyif baltalayan cinsten. Umarım, acil düzeltirler. Optimizasyon konusunda da biraz problem yaşadım, ilk oynadığımda FPS düşük alıyordum ve akıcı değildi, sonradan iyileştirildi. Umarım siz optimizasyon sorunu yaşamazsınız.

Oyunu local co-op olarak da oynayabilirsiniz ve iki kişi gayet eğlenceli olacaktır. Bunun dışında arkadaşla local olarak oynayabileceğiniz PK tenisi ve Duel gibi modlar da var. Keşke bunları çok oyunculu olarak oynayabilseydik

Genel olarak baktığımda fena olmayan, ilk oyunu sevenin bundan da keyif alabileceği, fakat bazı bug’ların göz önünde bulundurulması, güncellemelerle sorunların giderilmesinin beklenebileceği bir oyun olmuş. Daha detaylı yaklaşılabilse, eldeki eğlenceli malzeme özenli işçilikle görev tasarımlarında ve oynanışta zenginleştirilse hoş olurmuş diyorsunuz.

YouTube video

Destroy All Humans! 2 – Reprobed hakkında sizin yorumlarınız neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

konya antik kent türk adı geçen yazıt

Konya’da Türk Tarihini Şekillendirecek Keşif: Anadolu’da Türk Adı Geçen En Eski Yazıt Bulundu

polonya kadın vampir iskelet mezar

Polonya’da ‘Kadın Vampir’ İskeleti Bulundu: Mezardan Çıkmaması için Boğazına Orak Yerleştirilmiş