in ,

Alışılmadık Şekilde Evrim Geçiren Pokémonlar

Özellikle animesiyle çocukluğumuzdan itibaren sağlam bir yer edinen Pokémonların, güçlendikçe evrim geçirdiğini düşünüyoruz. Ancak Pokémon’un Nintendo el konsollarındaki oyunlarda durum bazen farklı olabiliyor.

Pokémon‘un bütün dünyada hâlâ özellikle kart oyunu ve Nintendo el konsollarına çıkan bir sürü oyunuyla sağlam bir hayran kitlesi var. Eğer anime yasaklandıktan sonra bir şekilde Pokémon dünyasına dahil olmaya devam edebilen, herhangi bir yolla oyunları oynayan şanslı azınlıktansanız, sonraki paragrafları atlayıp, doğrudan “alışılmadık şekilde evrim geçiren Pokémonlar”a bakabilirsiniz. Ancak Pokémon’un Nintendo oyunlarını hiç bilmiyorsanız, bir sonraki paragraf sizin için ufak bilgiler içeriyor.

Pokémon’un ilk Nintendo oyunları olan Red ve Green 1996 yılında piyasaya çıktığında, çocukluğumuzda animede gösterilen 152 Pokémon’u içeriyordu. Ancak Nintendo, yıllar içinde çıkardığı oyunlarla Pokédex‘i genişletmeye devam etti. Bu da farklı Pokémon nesillerini doğurmuş oldu.

Nesil sistemi için kısaca, yeni çıkan oyunlarla eklenen Pokémon’lar diyebiliriz. Her farklı nesil oyun farklı yerde geçtiği için de, o bölgedeki Pokémonların yer aldığı Pokédex, bölgenin adıyla anılıyor. Ancak bölge Pokédexleri sadece yeni Pokémonları içermiyor, o bölgede bulunan eski Pokémonları da içeriyor. Bu yüzden de Pokémonların numaraları, oyunlarda “National Pokédex” olarak anılan Pokédex’te genel olarak sıralanıyor. Şu an Pokédex’te 6 nesil bulunuyor ve 18 Kasım 2016’da çıkması beklenen Pokémon Sun ve Moon oyunlarıyla 7. nesil de eklenmiş olacak.

Bu oyunlarda Pokémonların büyük bir çoğunluğu dövüşüp seviye atladıkça evrim geçiriyor olsa da, bazıları evrim için başka koşullara ihtiyaç duyuyor. İşte ilk nesilden başlayarak farklı koşullarda evrim geçiren tüm Pokémonlar, gerektirdikleri koşullar, “National Pokédex” numaralarıyla birlikte aşağıda!

1.Nesil: Red, Green ve Yellow

2. Nesil: Gold, Silver ve Crystal3. Nesil: Ruby, Sapphire ve Emerald
4. Nesil: Diamond, Pearl ve Platinum5. Nesil: Black, White, Black 2 ve White 2


6. Nesil: X ve YOyla!

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

7 Yorum

game of thrones the door / hold the door

Game of Thrones’un “The Door” Bölümünün Sonu Diğer Dillere Nasıl Çevrildi?

Post Öykü 2.5 Çıktı!