in , ,

Komadan Notlar – Mike McCormack | Haftanın Kitabı #296

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta İrlandalı yazar Mike McCormack’in dipnotlar ile şekillenen bilimkurgu romanı “Komadan Notlar” var.

Komadan Notlar - Mike McCormack | Haftanın Kitabı #296

Komadan Notlar | Künye

Yazar: Mike McCormack
Çeviri: Aslı Araboğlu
Orijinal Adı: Notes From A Coma
Yayına Hazırlayan: Duygu Gençağ
Son Okuma: Öykü Badur
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa Sayısı: 192
Çıkış Tarhi: Temmuz 2020

* * *

Komadan Notlar – Mike McCormack | Arka Kapak Tanıtımı

Komadan Notlar - Mike McCormack

JJ O’Malley yalnız yaşayan bir babanın yetimhaneden evlat edinilmiş tek oğludur. İrlanda’da küçük, kırsal bir bölgede sorunlu bir çocukluk geçirerek büyüyen JJ, en yakın arkadaşını kaybettikten sonra “Somnos Projesi”nin deneklerinden biri olmaya karar verir. Proje gelecekte AB hapishaneleri için bir fırsat oluşturacağı düşünülen, üç aylığına derin komaya sokma yöntemi üzerine çalışmaları içermektedir.

Birçok edebiyat ödülüne sahip, bilimkurgu yazarı Mike McCormack, yedi yılda tamamladığı romanı Komadan Notlar’ı sıra dışı bir şekilde kullandığı dipnotlar sayesinde iç içe geçmiş sarmal bir örgüyle inşa ediyor. Sarmalın bir ucunda, romanın baş kahramanı JJ O’Malley’nin hikâyesi, onu yakından tanıyan beş önemli karakterin söyledikleriyle anlatılıyor. Koma öncesi olanları bu kısa notlar sayesinde öğreniyoruz. Sarmalın diğer ucunda ise hikâyeyle paralel yürüyen dipnotlardan oluşan “Olay Ufku” yer alıyor. Dipnotlar sayesinde bir anda içinde bulunduğunuz âna dönüp deneyin soğuk gerçekleri ile yüzleşmeniz mümkün. Psikolojik kurgu romanı Komadan Notlar sayesinde JJ ile “beyin çürütme meditasyonu”na hazır mısınız?

Mike McCormack Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Mike McCormack

Mike McCormack Batı İrlanda’dan gelmekte ve şu anda Galway’de yaşamaktadır. Yazarın daha önce yazdığı iki kitap daha bulunmaktadır. Gettingin the Head, Rooney Prize dahil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. Diğer kitabının adı ise Crowe’s Requem‘dir.


Komadan Notlar kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google News üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

En İyi Tarihi Diziler lÖneri Lstesi

Tarihe Odaklanan En İyi 20 Dizi: Geçmişin İzini Kurgu Diyarlarında Arayanlara Öneriler

Steam Türkiye Dolar Kuru Cinsi

Bir Devir Sona Erdi: Steam, Türkiye’de Oyunları Dolar Kuru ile Fiyatlandırmaya Başladı