in , ,

Tarihe Odaklanan En İyi 20 Dizi: Geçmişin İzini Kurgu Diyarlarında Arayanlara Öneriler

Tarihi diziler geçmişin izini kurgu dünyalarında arayanların bir numaralı durağı olmuştur. İşte birbirinden farklı dönemleri işleyen en iyi 20 televizyon yapımı!

En İyi Tarihi Diziler lÖneri Lstesi
- Reklam -
- Reklam -

Tarih kitaplardan maddeler hâlinde okunduğu zaman kimileri için lisedeki en sıkıcı derslerden birisi olarak akıllarda kalıyor. Gerçekteyse o maddeler hâline gelenler tıpkı bizler gibi yaşadı, zorluklar çekti ve acılarla boğuştu. Bu insanları en iyi şekilde (kimi zaman ise yanılgılar eşliğinde) tanımamızı sağlayan alan ise yıllarca süren ve detaylara inebilen diziler. Geçmişte dolaşmak için tarihi diziler arayanlara, dikkat çekici bir liste ile karşınızdayız.

En iyi 20 tarihi dizi listesi için sıralama IMDb puanları baz alınarak hazırlanmış. Kimi tarihi diziler gerçek kişileri konu alırken kimisi kurgu ile kurmacayı karıştırarak ortaya yeni bir ürün çıkartmış.

En İyi Tarihi Diziler Öneri Listesi

20. Knightfall (IMDb Puanı: 6,8)

Knightfall tarihi diziler

- Reklam -

14. yüzyılda, Tapınak Şövalyeleri tarikatının dağıtılmasına yakın bir tarihte geçiyor. Tarikatın lideri Landry du Lauzon dizinin başrolü. Pek çok başarısızlıkla mücadele eden cesur bir savaşçı fakat git gide güçsüzleşen tarikatına önderlik etmekte zorlanıyor. İsa’nın son yemeğini yediği Kutsal Kâse’nin nerede olduğuyla ilgili kulağına çalınan bir ipucuyla birlikte, eski şanlı günlere dönmek için son bir göreve atılıyor.

2017’de History Channel’da yayın hayatına başlayan dizinin şu ana kadar iki sezonu çıktı. Yeni sezonlarla ilgili henüz çok bilgi olmasa da, hayranları hikâyenin nereye gideceğini merakla bekliyor.

19. Thieves of the Wood (IMDb Puanı: 6,9)

Thieves of the Wood

Netflix yapımı izleyicilerini 18. yüzyıl Belçika’sına götürüyor. Ülkesinin yoz yöneticilerine karşı bir isyan planlayan Jan de Lichte yapımın kahramanı. Bir romandan uyarlanan dizinin finali, romanla aynı noktada sona erdiği için ikinci bir sezon ufukta görünmüyor ama hafta sonu eve tıkılmışken bir mini-dizi izlemek mükemmel bir reçete.

18. Aquarius (IMDb Puanı: 7,1)

Aquarius Tarihi Diziler

Dizinin baş kahramanı Sam Hodiak gerçek bir karakter olmayabilir ama soruşturduğu Charles Manson ve cinayet bağımlısı ailesi son derece gerçek. İki sezonluk yapım 60’ların uyuşturucu ve ölümle dolu havasını en gerçekçi şekilde sunuyor. David Duchovny’nin başrolünü oynadığı dizide ikinci sezonla birlikte Manson’ların kötü şöhretini kazandığı Tate davaları da işleniyor.

17. The Borgias (IMDb Puanı: 7,9)

The Borgias Tarihi Diziler

Jeremy Irons uzun yıllardır pek çok rolle izleyicisini ekranın başına hapsetmiş olabilir ama Papa Altıncı Alexander ya da Rodrigo de Borgia olarak resmen ete kemiğe bürünüyor. Assassin’s Creed hayranlarının tanıyacağı isimler barındıran dizi suç, tehdit, şantaj, cinayet ve papalık makamının karıştığı pek çok skandalı konu ediyor. Rönesans İtalya’sında en büyük gücü elinde bulunduran ailenin hikâyesi, suç ve casusluk yapımlarını sevenler için biçilmiş kaftan.

16. Marco Polo (IMDb Puanı 8,0)

En İyi Tarihi Diziler - Marco Polo

2014-2016 yılları arasında yayınlanan Marco Polo, Netflix’in ilk orijinal tarihi drama dizilerinden birisi olarak öne çıkmıştı. Moğol İmparatoru Kubilay Han’ın sarayındaki ilk yıllarını konu alan Marco Polo dizisinin başrolünde Lorenzo Richelmy yer alıyor. İtalyan gezgin Marco Polo’ya hayat veren Richelmy performansıyla adından söz ettirmeyi başarıyor. Yapımda Marvel Sinematik Evreni’nden Benedict Wong Han’ı, Twin Peaks ile tanınan Joan Chen de İmparatoriçe Chabi’yi canlandırıyor.

Toplam 2 sezon ve 20 bölüm süren dizi, eleştirmenlerden beğeni toplamayı başardı ve müzikleriyle Primetime Emmy Ödülleri’ne adaylık aldı.

15. The Tudors (IMDb Puanı: 8,1)

The Tudors tarihi diziler

Kral Yedinci Henry boşanmasına izin verilmediği için Katolik’liği reddeden kral olarak anılıyor olabilir fakat Tudor hanedanının sırları bu basit cümleden çok daha derin. Aragon’lu Katharine ve Anne Boleyn başta olmak üzere Henry’nin çoğu aynı kaderi paylaşan altı karısıyla ilişkisini bu suç, şehvet ve entrika dolu yapımda izlemek mümkün.

14. The Great (IMDb Puanı: 8,2)

The Great 4. Sezon İptal Edildi

Hulu’da yayınlanan The Great, tarihsel doğruluğa pek de fazla önem vermiyor ve kendisini zaman zaman tarihi gerçekliklere de dokunan bir tarihsel komedi ve drama olarak tanımlıyor.

18. yüzyılda 34 yıl boyunca Rusya’yı yöneten II. Katerina’nın (Büyük Katerina) hayatına odaklanan yapım karakterin Rus oligarşisinde yükselişi ve eşi III. Petro’yu öldürme planını takip ediyor. Soylu hayatını esprili bir dille ele alan yapımın başrollerini ise Elle Fanning ile Nicholas Hoult üstleniyor. Emmy ve Altın Küre adaylıkları da alan yapım, üçüncü sezonun ardından iptal edildi.

13. Black Sails (IMDb Puanı: 8,2)

Black Sails tarihi dizi

Gerçek hayat ile kurgunun birbirine karıştığı yapım Robert Louis Stevenson’ın Treasure Island romanından esinleniyor. Kaptan Flint ve Long John Silver’ı romanın olaylarından 20 sene önce gördüğümüz yapımda, Anne Boleyn ve Karasakal Edward Teach gibi gerçek karakterleri de izliyoruz.

Kitapta arka plana atılan Kaptan Flint’i daha derinden tanıdığımız dizide dört sezon boyunca korsanlar ile Britanya İmparatorluğu arasındaki Nassau savaşını izliyoruz.

12. Poldark (IMDb Puanı: 8,3)

Poldark

Krallar, Kraliçeler, savaşçılar ve tarikat liderleriyle dolu listede sıradan insanları barındıran nadir yapımlardan. 2015 ile 2019 arasında 5 sezonu çıkan Poldark aynı başlıklı romandan uyarlandı. Amerikan Devrimi’nde bir er olan Ross Poldark’in (Aidan Turner) savaşta öldüğü düşünülmektedir. Evine döndüğündeyse, sevgilisinin nişanlandığını, babasının öldüğünü ve topraklarının satıldığını öğrenir. Dizi, Poldark’ın eski hayatına yeniden kavuşma çabasına odaklanıyor.

11. The Last Kingdom (IMDb Puanı: 8,3)

The Last Kingdom

Bernard Cornwell’in The Saxon Stories romanlarından uyarlanan dizi 2015’te BBC America’da yayın hayatına başladı. İlerleyen yıllarda hakları Netflix tarafından satın alınan The Last Kingdom, 9. yüzyıl İngiltere’sinde geçiyor.Uhtred adında, Sakson doğumlu fakat Vikingler tarafından yetiştirilen bir adamın hikâyesini izliyoruz. Adadaki Sakson-Viking gerginliği yükseldikçe, Uhtred akrabalarıyla kendisini büyütenler arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyor.

10. Call The Midwife (IMDb Puanı: 8,4)

Call The Midwife

BBC yapımlı dram eseri listedeki en uzun süren tarihi dizi. 20. yüzyılın ortalarında geçen dizi 2012’de başladı ve 11 sezon yayınlandı. Jennifer Worth’un roman serisinden uyarlanan yapımda Jenny adında bir hemşirenin Londra’daki hayatını izliyoruz.

- Reklam -

9. Outlander (IMDb Puanı: 8,4)

Outlander 7 Sezon Çekimleri Starz

Diana Gabaldon’ın dünyaca ünlü roman serisinden uyarlanan Outlander dizisi, II. Dünya Savaşı yılları sırasında yaşayan Claire adlı bir hemşirenin yanlışlıkla zamanda geri giderek 1743 yılına ışınlanmasını konu alıyor. Claire yeni zaman diliminde Jamie Fraser ile bir aşk yaşıyor ve macera, çeşitli karakterlerin zaman içerisinde seyahat ettiği ve Claire ile Jamie’nin İskoçya, Fransa, Batı Hint Adaları ve Kuzey Amerika kolonileri keşfettiği bir rotada genişliyor.

Starz kanalında yayınlanan yapım şimdiye dek 7 sezon ile izleyicilerin karşısına çıktı. 8. sezon ile final yapmaya hazırlanan dizi, bugüne dek çeşitli dallarda Emmy ve Altın Küre adaylıkları alsa da bu ödülleri kazanmayı başaramadı.

8. John Adams (IMDb Puanı: 8,5)

John Adams

Amerika’nın kuruluş hikâyesiyle ilgilenenler için ideal yapımlardan. Kurucu babalardan en geride kalanı, İkinci Başkan John Adams’ın hayatını devrim döneminden başkanlığa kadar izliyoruz. Paul Giamatti’nin olağanüstü performansı dizinin en güçlü yönü.

7. Spartacus (IMDb Puanı: 8,5)

Spartacus

3 sezon ve bir yan dizisiyle belki de en popüler tarihi dizilerden. M.Ö. 1. yüzyılda yaşayan aynı isimli gladyatörün hayatının anlatıldığı dizi 300 ve Gladyatör filmlerini sevenler için ideal. Ayrıca, aksiyonun eksilmediği yapısıyla heyecanlı düellolar ve devasa savaşlar dizi boyunca tırnak yedirtiyor.

6. Boardwalk Empire (IMDb Puanı: 8,5)

Boardwalk Empire

Modern zamanlarda geçen bir başka hikâye. Amerika’da alkolün yasaklandığı dönemlerde geçen dizinin başrolü Steve Buscemi. Ana karakter Nucky Thompson, Atlantic City’nin valisi ve şehri mafyayla birlikte yönetiyor. 20’ler Amerika’sının suç dünyasının kapısını açan yapım, Enoch L. Johnson adındaki gerçek bir Atlantic City politikacısının hayatından esinleniyor.

5. Vikings (IMDb Puanı: 8,5)

Vikings tarihi diziler

Listedeki bir diğer History Channel yapımı. 2013’te başlayan dizi 2020’de yayınlanan altıncı sezonla final yaptı ve Netflix’te Vikings: Valhalla adlı bir devam dizisi için çalışmalar sürüyor.

Pek çok Nord miti ve efsanesini işleyen yapımda Ragnar Lothbrok’un hikâyesini izliyoruz. Diziye bir çiftçi olarak başlayan Ragnar zamanla dönemin en güçlü dövüşçüsü olarak nam salıyor. Kimileri Ragnar’ın Odin’in soyundan geldiğine bile inanıyor. İlerleyen sezonlarda da Ragnar’ın ailesini derinlemesine izliyoruz.

4. The Crown (IMDb Puanı: 8,7)

the crown tarihi diziler

Şu sıralar en popüler tarihi yapımlardan The Crown 2016’da başladı ve Claire Foy genç bir İkinci Elizabeth’i canlandırıyordu. Dizinin 1940’larda başlayan hikâyesi Elizabeth’in hayatındaki önemli dönemeçleri anlatıyor ve 4. sezon bittiğinde 80’lere kadar geldi. İngiltere’nin en ünlü ailesinin geçmişiyle ilgilenenler için bulunmaz bir cevher.

3. Rome (IMDb Puanı: 8,7)

rome dizi

İnsana, “Belki de o dönemler internet yaygın olsaydı, şimdi bambaşka yerlerde olurdu,” dedirten Rome dizisi listemizde yer alan bir başka yapım. HBO kanalında yayınlanan seri, Julius Caesar yönetimindeki Roma Cumhuriyeti’nin Galya ve Mısır’daki mücadelesiyle başlıyor. Kevin McKidd, Ray Stevenson, Ciarán Hinds ve Kenneth Cranham gibi oyuncuların kadroda yer aldığı yapım ne yazık ki yalnızca 2 sezon ve 22 bölüm sürüyor.

7 Primetime Emmys kazanan dizi hem dönemin ikonik figürlerini hem de sıradan yaşamları başarılı bir şekilde ekrana taşımasıyla adından söz ettirmişti.

2. Band of Brothers (IMDb Puanı: 9,4)

band of brothers hbo

İkinci Dünya Savaşı’yla ilgili gerçek insanlardan yola çıkılarak anlatılmış en kapsamlı hikâyelerden birisi de Band of Brothers. 56. Paraşütçü Piyade’lerin Normandiya çıkarmasından Kartal Yuvası’nın işgaline kadar yaşadıkları Tom Hanks ve Steven Spielberg’ün kamerasıyla olabilecek en ham hâliyle anlatılıyor. Savaşın vahşetini tüm çıplaklığıyla sergileyen dizi boyunca karakterlerle seyirci arasındaki ilişki belki de en güçlü tarafı.

1. The Chosen (IMDb Puanı: 9,7)

The Chosen

İsa Mesih’in hayatını anlatan yapımın ana karakteri her ne kadar İsa olsa da, dizinin bir sanat eseri olarak değer kazanmasını sağlayan tarafı diğer karakterlere nasıl davrandığı. Şimdiye kadar konuyla dini veya profesyonel yönlerden ilgilenenler hariç sadece ismen bilinen havariler ve İsa’yla ilişkileri dizinin ana konusu. Mecdelli Meryem’in kurtarılışı, Nicodemus, Petrus, Matta ve diğer pek çok İncil figürü dizide ayrıntılarıyla inceleniyor.

İncil’de anlatılan mucizeler rahipler, Roma lejyonerleri ve Kudüs halkı önünde gerçekleştikçe, İsa’nın insanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığı seyirciye tamamen yansıyor.


En iyi tarihi diziler için hazırlanmış bu listeye sizin ekleyeceğiniz yapımlar hangileri olurdu? Yorumlarınızı ve önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Queen's Gambit Müzikal Oluyor

Walter Tevis’in Ünlü Romanı “The Queen’s Gambit” Müzikal Oluyor

Komadan Notlar - Mike McCormack | Haftanın Kitabı #296

Komadan Notlar – Mike McCormack | Haftanın Kitabı #296