in ,

Devrim Niteliğinde Keşif: Güney Koreli Bilim İnsanlarına Göre Oda Sıcaklığında Süperiletkenlik Artık Mümkün

Süperiletkenlik oda sıcaklığında mümkün olabilir. Bilim dünyası, devrim niteliğinde bir keşifle çalkalanıyor. Ancak henüz kanıtlanmış değil.

Süperiletkenlik Oda Sıcaklığında Mümkün Olabilir
- Reklam -
- Reklam -

Güney Koreli bilim insanları, uzun yıllardır ulaşılamayan bir hayali gerçekleştirdiklerini iddia ediyorlar. Süperiletkenlik, oda sıcaklığında ve atmosferik basınçta mümkün olabilir mi?

Dünya genelinde bilim insanları, elektriği direnç göstermeden ileten bir malzeme türü bulma çabasında uzun yıllardır çalışıyorlar. Böyle bir malzemenin keşfi, elektrik iletim hatlarında ısıl enerji kaybını önleyerek enerji sektöründe devrim yaratabilir. Aynı zamanda, elektronik cihazlarda ısıl sorunlara yol açmadan çalışmayı mümkün kılarak elektronik sektöründe de çığır açabilir.

Yıllardır süperiletkenlerin elektriği direnç göstermeden iletmesi ve manyetik özellikleri nedeniyle teknoloji dünyasında yıldızları parlayan malzemeler olduğu biliniyordu. Ancak tüm bu avantajların arkasında düşük sıcaklık koşullarında çalışmaları gerektiği bir gerçekti. Ta ki şimdiye kadar.

- Reklam -

Süperiletken Malzemelerde Çığır Açan Keşif: Oda Sıcaklığında Çalışan “LK-99”

Süperiletkenlik Oda Sıcaklığında Mümkün Olabilir LK-99

Güney Koreli bilim insanları, adını “LK-99” koydukları özel bir kurşun-apatit türevi malzeme geliştirdiklerini ve oda sıcaklığında süper iletkenlik sergileyebildiğini iddia ediyor. Eğer bu iddia doğruysa, enerji sektöründen tıbbi teknolojiye, bilgi işlem dünyasından uzay keşiflerine kadar pek çok alanda devrim niteliğinde bir değişim insanlığın kapısını çalıyor demektir.

Araştırmacılar, LK-99 malzemesinin kritik sıcaklığının 127°C (261°F) olduğunu ve bu sıcaklık altında süperiletken özelliklerini sergilediğini belirtiyorlar. Bu da demek oluyor ki artık süperiletken teknolojileri sadece laboratuvar ortamlarında değil, günlük yaşantımızın tamamında kullanılabilir hâle gelebilir.

Yapılan deneylerde LK-99 örnekleri üzerine elektrik uygulandığında hassasiyetinin neredeyse sıfıra düştüğü ve manyetizma testlerinde Meissner etkisini sergilediği iddia ediliyor. Bu etki, süperiletkenlik testlerinde bir numunenin mıknatısa yerleştirildiğinde yükselmesi gerektiğini belirtir. Araştırma ekibi, malzemenin kısmi olarak yükseldiğini gösteren bir video sunmuş olsa da, bu yükselmenin malzemede bulunan kirliliklerden kaynaklandığını belirtiyorlar.

YouTube video

Oda Sıcaklığında Çalışan Süperiletken Malzemeler Nelerin Önünü Açabilir?

Süperiletkenlik, bilimsel açıdan da büyük bir buluş olarak kabul ediliyor. Mevcut malzemelerin çoğu için düşük sıcaklık ve yüksek basınç koşullarında süper iletkenlik elde edilebiliyor. Ancak LK-99, tüm bu zorlu koşulları ortadan kaldırarak yeni bir çağın habercisi olabilir.

- Reklam -

Eğer bu iddia doğrulanırsa, dünya çapında enerji sektöründen tıp alanına, ulaştırma teknolojilerinden bilgi işlem dünyasına kadar pek çok alanda devrim yaratacak yeni bir dönem başlayabilir. Oda sıcaklığında süperiletkenlik, enerji verimliliği sorununa son verebilir ve sürdürülebilir geleceğe ışık tutabilir.

Devrim Niteliğinde Keşif: Güney Koreli Bilim İnsanlarına Göre Oda Sıcaklığında Süperiletkenlik Artık Mümkün

ArXiV’de yayımlanan makalenin henüz hakem değerlendirmesinden geçmediğini de belirtmek gerekiyor.

Yeni keşfin dünyaya yayılması halinde ne gibi gelişmelerin yaşanmasını bekliyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, bilim dünyasından güncel gelişmeler için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynaklar: Phys, The Register

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for nefarrias_bredd nefarrias_bredd dedi ki:

    Ben şahsen yemedim :roll_eyes: Bir süredir draması dönüyor bu işin ama bence bir şey çıkmaz burdan. Gerçek olmak için fazla iyi gibi duruyor; gerçekse de bilimin pek çok dalının tarihinde görülmemiş bir sıçrama olabilir bu.

    Ama bence olmaz :roll_eyes:

    @Ezheret hocam beğenince hatırladım bu geyiği ve tahminimi. Yalan çıktı evet :sweat_smile:

  2. Avatar for Ezheret Ezheret dedi ki:

    :grinning: bana da pek gerçekçi görunmedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kudüs Yeraltı Dünyası - Ölüler Diyarı - Te’omim Mağarası

Kudüs’te ‘Yeraltı Dünyasına Açılan Kapı’ Olarak Kullanılmış Bir Mağara Bulundu

Alkarısı Öykü Seçkisi - Faruk Duman

Faruk Duman, Türk Mitolojisinin Korkunç Yaratıklarından “Alkarısı”nı Odağına Alan Bir Öykü Antolojisi Derledi