in

Punt Krallığı’nın Varlığını 3.300 Yıllık Babun Kafatası Ortaya Çıkarttı

Punt Krallığı’nın varlığı 3.300 yıllık bir babunun kafatası sayesinde kanıtlanmış olabilir. Antik Mısır’ın gizemli diyarını keşfetmeye artık daha yakınız!

Punt Krallığı Babun Kafatası Varlık Antik Mısır

Antik Mısır’ın efsanelerinde büyülü bir diyardan bahsedilir: Oraya sadece uzaklara açılmaya niyetlenecek kadar cesur gezginler gider. Altın, güçlü buhurlar çıkartan tütsüler ve mür reçinesi gibi kıymetli hazinelerle geri döner. Punt Diyarı olarak adlandırılan bu efsanevi yerin tam çevirisi Tanrı Toprakları’dır. Bilinen en eski fantastik hikâyelerin geçtiği bu hayali diyar, gerçek olabilir.  Arkeologlar 3.300 yıllık bir babun kafatası üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda bu objenin Punt Krallığı’ndan günümüze gelen ilk hazine olduğuna kanaat getirdi.

Hiyerogliflerden öğrenebildiklerimize göre, Mısırlılar Punt’a gitmeye 4.500 yıl kadar önce başlamış ve 1000 yıl boyunca aktif bir ticaret ağı varmış. Yine hiyerogliflerde Punt’tan getirilen kuruyemiş, keresteden ürünler ve egzotik hayvanlar betimlense de, kalıntılarda bu ürünlerle ilgili hiçbir somut kanıt yok.

Punt Krallığı Babun Kafatası Varlık Antik Mısır

Babun kafatası ise bu noktada işleri değiştiriyor. Primatolog Nathaniel Dominy’nin British Museum arşivlerinde bulduğu kafatası, 19. yüzyılda Antik Mısır kenti Thebes’ten getirtilmiş. Kafatasının günümüze gelecek kadar dikkatlice korunmasının sebebi primatların ve babunların Güneş Tanrısı Amun-Ra’dan geldiğine olan inanç fakat babun Mısır yerlisi bir tür değil.

Punt Krallığı’ndan Gelen Babunun Dişetlerinden Ülkenin Yeri Tespit Edildi

Dünyanın her bölgesinin orada doğan memeliler için imza niteliğinde bir özelliği vardır: Toprak ve sudaki stronsiyum izotopları farklı orandadır. Bu izotop imzası bir hayvanın dişetine hayatının ilk yıllarında yerleşir ve hayatını farklı topraklarda geçirse de değişmez. Dominy ve ekip arkadaşları da tam olarak bu sebeple babunun dişetini inceleyerek doğum yerini bulma işine giriştiler.

Stronyum oranı ortaya çıktığında da bu antik babunun Mısır’da doğmadığı doğrulanmış oldu. 30’dan fazla modern babunda yapılan dişeti incelemeleri sonucunda antik babunun günümüzde Etiyopya, Kuzeybatı Somali ve Eritre civarında doğduğu anlaşıldı. Bu topraklar, Antik Mısır kalıntılarından öğrenebildiğimiz kadarıyla tam da Punt’un olduğu yer.

Punt Krallığı Babun Kafatası Varlık Antik Mısır

2011’deki bir çalışmada, Mısır’ın Kızıldeniz limanlarında bulunan 2.800 yıllık bir tablette yazılı talimatlara göre, Punt limanları muhtemelen Doğu Sudan boyunca 200 kilometrelik bir alana yayıldığı öğrenilmiş. Ayrıca aynı çalışmada bulunan çömlek kalıntıları Sudan ve Eritre topraklarıyla aynı özelliklere sahipmiş.

Yeni çalışmayla Punt’un tahmini coğrafi konumuna dair bir kanıt daha ortaya çıkartılmış oldu. Hâlâ tamamen nerede ve ne olduğunu anlayamasak da, Mısırlıların büyük saygıyla bahsettiği Punt Krallığı üzerine çalışmalar ilerleyen günlerde daha da yoğunlaşacak.

Peki siz Punt diyarı hakkında neler biliyorsunuz? Bu keşif sizi de heyecanlandırdı mı? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Science Magazine

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

4 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Mustafa_Bilgin Mustafa_Bilgin dedi ki:

    @Mehmet_Cakici biz bunları zamanında bitirme tezimizde ele almıştık. Sadece bu gelişme yoktu. Daha fazla bilgi için yararlı olacağını düşündüm. Punt expedition of Queen Hatshepsut olarak academia 'da aratırsanız ulaşabilirsiniz. Not: yakın zamanda link eklenecektir.

  2. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

    Emeğinize sağlık. Henüz okumadım ama mutlaka göz atacağım. :love_you_gesture:t2:

  3. Avatar for Mehmet_Cakici Mehmet_Cakici dedi ki:

    Emeğinize sağlık, konuyla ayrıntılı ilgilenen okurlarımız için çok önemli bir kaynak.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Cambrai Chansonnier

Grotesk Çizimlerle Dolu 1542 Tarihli Acayip Müzik Kitabı Cambrai Chansonnier

Cathay - Ezra Pound

Cathay: Ezra Pound’un Çin Şiirleri Derlemesi Ülkü Tamer Çevirisi ile Raflarda