in , ,

Grotesk Çizimlerle Dolu 1542 Tarihli Acayip Müzik Kitabı Cambrai Chansonnier

Belçika’nın Brugge kentinde bulunan 16. yüzyıldan kalma Cambrai Chansonnier kitabı, içerisindeki müzik notalarına eşlik eden grotesk çizimleriyle dikkat çekiyor.

Cambrai Chansonnier

Belçika’nın Brugge kentinde bir kütüphanede yer alan Cambrai Chansonnier (Cambrai Müzik Kitabı), içindeki özel şarkılar kadar olağanüstü detaylı, büyüleyici ve grotesk çizimleriyle de ilgi çekiyor. 1542 yılında içindeki şarkılar ve çizimlerle bölgenin sanat düşkünü burjuva üyesi Zeghere van Male için hazırlanan eser, 16. yüzyıl Avrupa’sının en ilgi çekici betimlerine sahip.

Zeghere van Male’nin şarkı kitabı dört ana bölüme ayrılıyor: Tizler, Pesler, Tenor ve Bass. van Male’nin ölümünden sonra Cambrai kentindeki Bibliothêque de Saint-Sêpulcre adlı özel kütüphanede korunan kitap, Fransız Devrimi’nden sonra bir halk kütüphanesine verilmiş.

Cambrai Chansonnier

Kitap 229 kompozisyona sahip. Çok farklı türlerdeki şarkılardan bazıları sadece bu elyazmasında kaydedilmiş. Matbaanın burjuvalar için gayet ulaşılabilir olduğu bir dönemde elle yazılan kitap içinde müzik, resim ve kültürü aynı anda barındırıyor. Tüy ve canlı renklerde mürekkeplerle yapılan resimler günlük hayattan sahneler, olağanüstü yaratıklar ve bitki dünyasına kadar geniş bir spektrumda. Orta Çağ’dan kalma bir tarz ile modern groteskin birleşimi eserlerde 16. yüzyıl Fransız sosyetesinin sanat anlayışı ortaya çıkıyor.

Cambrai Chansonnier, 200’den Fazla Parçayla Batı Avrupa’nın Müzik Kültürüne Işık Tutuyor

Kitabı hazırlatan Zeghere van Male (1504-1601) 16. yüzyılın neredeyse tamamını görmüş ve servetini kadife ticaretiyle kazanmış. Doğudan özel kıyafetler ve boyalar getirtmiş. Politikayla ilgilenmiş, kitaplar yazmış ve aristokrasiyi yerinden eden yeni burjuvanın en önemli örneklerindenmiş. 13 tam ayin şarkıları, iki ayin parçası, Orta Çağ’da ortaya çıkan özel bir dini müzik türü olan motetlerin 64 örneği, 125 Fransız ve 9 Flaman şarkısı ve 12 sözsüz şarkı ile zamanının en önemli şarkılarını korumuş. Kitapta çizimlerin hikâyeleri ve özenle çizilmiş baş harf detaylarına kadar büyük önem gösterilmiş. 16. yüzyılın yaşamı, kültürden iş hayatına, cenazelere ve folk hikâyelerine kadar kitaba geçirilmiş.

16 yy müzik

Cansonnier’in hazırlanışında baskısı olan başka kitaplardan yardım alınmamış. Her bir nota ve çizim dönemin ve bölgenin büyük müzisyenlerinin, sanatçılarının elinden ve beyninden çıkmış. Cambrai Chansonnier,  özellikle ilhamını tarihten alan müzisyenler, çizerler ve bütün sanat âşıkları için çok önemli bir eser.

Cambrai

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

Cambrai Chansonnier

tuhaf müzik kitabı

müzik kitabı Cambrai

Kitapta ilginizi çeken çalışmalar var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Vintages

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

K-On anime inceleme

K-On İncelemesi: Unutulmaz Arkadaşlıklar ve Eğlenceli Lise Yılları

Punt Krallığı Babun Kafatası Varlık Antik Mısır

Punt Krallığı’nın Varlığını 3.300 Yıllık Babun Kafatası Ortaya Çıkarttı