in , ,

K-On İncelemesi: Unutulmaz Arkadaşlıklar ve Eğlenceli Lise Yılları

K-On incelemesi sizleri bekliyor. Atmosferi, müzikleri ve arkadaşlık ilişkileriyle bağımlılık yapan animenin detaylı analizi yayında.

K-On anime inceleme

Kyoto Animation yapımı K-On, 2010 yılında çıktığı halde zamana meydan okumaya devam ediyor. Hâlâ sosyal medyada animeden birçok sahne paylaşılıyor, hâlâ yeni izleyiciler eski videoların altında yorumlarda buluşuyor, hâlâ K-On hakkında birçok resim ve gif yapılıyor. Peki bunu nasıl başarıyor?

Lise yıllarını anlatan K-On, ilk bölümde ne kadar çok kulübün olduğunu ve bu durumda kararsız kalan Yui adlı karakteri göstererek başlıyor. Yui, arkadaş canlısı, mutluluğunu herkese yayabilen enerjik ve yeni şeyler öğrenmeye hevesli biri. Liseye yeni geçtiği için artık bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyor. Onun bu güzel yönleri tam örnek alınası.

Animenin asıl konusu K-On dediğimiz ’’Hafif Müzik Kulübü’’nün kuruluşu ile başlıyor. Kulübün eski üyeleri mezun olduğu için yeni üyeler gerekiyor. Ritsu ve Mio ilk üyeler olurken, en az 4 üye gerektiği için stres yapıyorlar. Kulüp en sonunda kuruluyor. Tabii bu uğurda birçok şey yaşıyorlar. Hem müzik, hem de lise hayatı olarak anime devam ediyor. K-On her ne kadar müzik animesi olsa da okul ve slice of life türleri yoğun şekilde kendini hissettiriyor.

K-On, 2 sezondan oluşuyor. İlk sezon 13 bölüm ve 1 OVA bölümünden oluşurken ikinci sezon 26 bölüm ve 1 OVA bölümü içeriyor. Bu normal bölümlerden başka ilk sezona ait 2 dakikalık 7 özel bölüm, 2. sezona ait 2 dakikalık 9 özel bölüm daha var. Son olarak da güzel bir filmi var. Bir arkadaşımın dediği gibi; K-On tatlılıkları ve komiklikleriyle fethedecek kalbinizi. Karakterleri ve seslendirmeleri bile yeterli. No Thank You ve Fuwa Fuwa Time şarkılarıysa hayatınıza kalıcı olarak yerleşebilir uyarayım.

Seiyuu Kadrosu

Animenin seiyuu kadrosundan da bahsetmek isterim. Yui karakterini Aki Toyosaki seslendiriyor. Mio karakterini daha önceden çoğumuzun Attack on Titan’ın birinci sezon kapanış müziğinden bildiğimiz Yoko Hikasa seslendiriyor. Mugi karakterini Minako Kotobuki, Ritsu karakterini Satomi Satou, Azusa karakterini Sword Art Online’da Suguha karakteriyle bildiğimiz Ayana Taketatsu  ve Sawako sensei karakterini ise Asami Sanada seslendiriyor.

Bu arada size ilginç bir bilgi vereyim. K-On görünüş olarak tamamen genç kızlara hitap eden shoujo türünde bir anime gibi görünse de, animenin kaynağı olan mangası seinen dergisinde yayınlandı. İlginç bir durum. Seinen mi değil mi mi konusuna girmeyeceğim. Yazının devamında K-On’da hangi bölümde hangi şarkıların geçtiğinden bahsedeceğim. Böylece sevdiğiniz bir şarkı olursa kolaylıkla bulabilirsiniz. Aslında Youtube’da tüm şarkıların bir arada bulunduğu oynatma listesi bulmak çok kolay. Fakat eğer benim gibi detaylara takılan biriyseniz bazı şarkıların silindiğini veya kanal sahibinin eklemeyi unuttuğunu fark edebilirsiniz. Bu yazıda tüm şarkılar var.

Buradan sonrası animeyi izlemeyenler için SPOILER içerecek.

Müziklere sırayla bakalım. Zamanla telif hakkı sorunu veya kanal sahibinin videoyu silmesi gibi sebeplerle video kaldırıldığından bağlantı veremiyorum. Ancak müziklerin isimlerinden her türlü bulursunuz. Tam versiyonlarına bakmaya dikkat edin derim.

Öncelikle birinci sezon açılış ve kapanış müziklerine bakalım.

Açılış müziği Cagayake! GIRLS

Kapanış müziği Don’t say lazy

İki müzikte de Azusa hariç tüm kulüp üyelerini görüyoruz. Açılış müziğinde ön planda Yui varken kapanış müziğinde Mio ön planda.

Bölümlerde Geçen Müzikler

1. bölümde Ritsu, Mugi ve Mio’nun çaldığı ve Yui’nin dinlediği müziğin adı Tsubasa Wo Kudasai. Fakat söz yok ve bu müzik K-On tarzı cover yapılıyor. Aynı müzik daha yavaş tempoda Evangelion 2.0, Nichijou ve Danganronpa 3 animelerinde de çalıyor. Youtube’dan hem K-On tarzı, şarkı sözleri de olan tam versiyonunu hem de diğerlerini dinlemenizi tavsiye ederim.

K-On inceleme anime

3. bölümde geçen bu replik tam beni anlatıyor. Sınava bir hafta kalmıştır. Ama roman okurum, oyun oynarım fakat o derse çalışmadan sınava girerim. Yui ise gitar pratiği yapıyordu.

4. bölümde Mio’nun dediği önceki kulübün müziği tabii ki bizim Sawako sensei’ye ait bir müzikti. Grup adı ve müzik adı Death Devil – Love.

Aynı müziğin sözsüz versiyonu da çok güzel. O da Death Devil – Love Instrumental olarak geçiyor. 

5. bölümde Sawako sensei devreye girmesiyle sonunda bizim kulübün ilk müziğini kısa da olsa duyduk. Vokalisti olmadan çalınan müziğin adı Fuwa Fuwa Time. Ve nihayet 6. bölümde bizim ekip sahneye ilk defa çıktılar. Sesi kısık Yui’yi duyduğumuz için şarkı biraz sönük kaldı fakat tam versiyonu çok daha iyi ve aslında iki versiyonu var.

Fuwa Fuwa Time Mio versiyon

Fuwa Fuwa Time Yui versiyon

Azusa’nın Gelişi

Nihayet 8. bölümde Azusa animeye girdi ve yeni öğrenciler için yapılan hoşgeldin partisinde 4 şarkı çalındı.

Fuwa Fuwa Time

Curry Nochi Rice

Watashi no Koi wa Hotchkiss

Fude Pen Ball Pen

Bu arada ost müziklerinden hiç bahsetmedim ama 9. bölümde çalan Pinch Daisuki ost müziği benim favorim. Hatta Youtube’da 10 saatlik video versiyonunu bile yapmışlar. Diğer ost müziklerine bakmayı unutmayın. 9. bölümde bu sefer seyirci koltuğunda Azusa varken çalan, Türkçesi “Aşkım Tel Zımba” anlamına gelen şarkı ise Watashi no Koi wa Hotchkiss.

Azusa’nın da olduğu ve artık “Okuldan Sonra Çay Saati” ismini de alan bizim müzik kulübü 12. bölümde iki şarkı söyledi. Bunlar daha önceden bildiğimiz Fude Pen Ball Pen ve Fuwa Fuwa Time şarkıları. Bu seferki Fuwa Fuwa Time Yui versiyonuydu.

Sezon finali olan 13. bölümde ise bombayı Mio patlattı. Ritsu dahil hepimiz bu mektubu acaba kim yazdı dedi. Bu bir aşk mektubu derken meğer Mio’nun şarkı sözleriymiş! Bu şarkı sözlerini sadece mektupta gördük ama hiç merak etmeyin tam versiyonuna ulaşmak mümkün. Şarkı adı Fuyu no Hi.

1. sezonda Yui’nin karakter gelişimine şahit olduk. Birlikte güldük, eğlendik, eğlenceli vakitler geçirdik. Lise 2 olduklarında yeni kulüp üyesi Azusa’yla da tanışmış olduk. 2. sezonda lise 3 olarak devam edeceğiz.

Kendini sevmelisin. Kendini sevmezsen başkalarını da sevemezsin.

Animede geçen bu söz aslında kendimizle barışık olmamızı böylece hayattan da zevk alıp herkesi sevebileceğimizi söylüyor.

K-On 2. Sezon

K-On anime inceleme

İkinci sezon da çok hızlı başladı. Yine öncelikle açılış ve kapanış müziklerine bakalım.

İlk 13 bölümün açılış müziği GO! GO! MANIAC

14-26. bölümlerin açılış müziği Utauyo!! MIRACLE

İlk 13 bölümün kapanış müziği Listen!!

14-26. bölümlerin kapanış müziği NO,Thank You!

2. sezon 1. bölümün girişinde Yui’nin çaldığı şarkının adı Watashi no Koi wa Hotchkiss. Fakat şarkı sözü yok. Bu nedenle Yui solo şeklinde arayabilirsiniz ve pek çok cover versiyonu da var. Yine 1. bölümde çalan okul marşını da unutmayalım. Bence sözleri çok güzeldi. Okul marşı Sakuragaoka Girls’ High School Anthem olarak geçiyor. Animede geçen normal hali dışında Sakuragaoka Girls’ High School Anthem Rock Versiyonu da var tabiii ki. İlk bölümden hoşgeldin partisini de gördük fakat müzikleri çok hızlı geçildi. Fakat dikkatli izlediyseniz 4 şarkılık bir liste gördük. Onlar arasında bir tanesi yeni bir şarkıydı. O şarkının adı: Ichigo Parfait ga Tomaranai.

2. sezon 3. bölümde Ritsu’nun klavye denemesi ve böylece Mugi’nin ilham almasıyla ortaya çıkan şarkının adı Honey Sweet Tea Time.

2. sezon 6. bölümde yağmurlu günde Yui ve Ui’nin beraber söylediği şarkı Amefuri.

Mio’nun Şarkıları Çok İyi

2. sezon 7. bölümde Mio Hayranları Çay Partisinde Mio’nun okuduğu ilginç şiirin adı Tokimeki Sugar. Sonradan onun da şarkısı yapıldı tabii ki. Animede geçen şiirin Türkçe halini buraya da yazıyorum.

Tokimeki Sugar (parlatılmış şeker)

Senin için hazırladığım karamel sosunun bir malzemesi.

Öğütülmüş şeker, esmer şeker,

Akçaağaç şurubu, bal, wasanbon şekeri,

Senin için hazırladığım karamel sosunun bütün malzemeleri.

Kalbim de o karamel sosu gibi.

Birazcık yanması sorun değil,

Yeter ki sen tadını daha güzel yapmama yardım et!

Ardından yine aynı bölüm sözleri çok güzel olan bir şarkıyı, Pure Pure Hearth şarkısını, duyuyoruz.

2. sezon 9. bölümde Yui ve Azusa’nın düet yaptığı Fude Pen Ball Pen şarkısı vardı.

Death Devil

2. sezon 10. bölümde nihayet Sawako senseinin çıkışını görüyoruz. Kışkırtmalara daha fazla dayanamayıp sonunda kendini sahnede buluyor ve bence arkadaşına verilebilecek en güzel düğün hediyesini veriyor. Yeri gelmişken Death Devil grubunun tüm müziklerini buraya yazayım. Benim favorim Genom.

Death Devil – Love

Death Devil – Love Instrumental 

Death Devil – Hikari

Death Devil – Hikari Instrumental

Death Devil – Hell The World

Death Devil – Maddy Candy

Death Devil – Genom

Birkaç bölümdür hazırlık yapılıyordu. Özellikle 17. bölümde şarkı sözlerinin bir kısmını da görmüştük. Nihayet 2. sezon 20. bölümde okul festivalinde 2 yeni şarkı dinledik. Bu bölüm bence çok duygusaldı. Şarkılarımız

Gohan wa Okazu

U&I

Özellikle Yui’nin kardeşi Ui için yazdığı şarkı olağanüstü olmuş bence. Hem ingilizce “You and I” anlamı varken hem de kardeşinin ismi Ui’ye güzel gönderme olmuş.

2. sezon 24. bölümde çalan şarkıysa bence animede geçen en güzel şarkıydı. Azusa için yapılmış bu şarkı çok duygu doluydu. Tüm müzik grubunun beraber şarkı söylemesi de ayrı güzeldi. Şarkı bittikten sonra Azusa’nın “O kadar da iyi değildiniz” sözü de resmen 1. bölümdeki Yui’nin haline gönderme oldu, gülümsetti. En güzel yanıysa okul bittiği, mezuniyet bittiği ve vedalar da yapıldığı halde 2 bölümün daha olmasıydı. Tabii sonradan ova bölümü ve filminin de olduğunu öğrenmek çok iyi oldu. Bu arada unutmadan Azusa için yapılan şarkının adı Tenshi ni Fureto Yo!

Ova Bölümü

Ova bölümünde geçmişe gidiyoruz. Film de ovanın devamı zaten. Film ve ova’nın geçtiği zaman kabataslak olarak 23-25. bölümlere denk geliyor. Gelelim filmde çalan müziklere. Girişte bizimkiler Death Devil grubunun Love müziğini taklit ediyorlar. Ardından filmin açılış müziği başlıyor. Şarkı ismi: Ichiban Ippai.

Film

Mezuniyet gezisi olarak yurtdışına gitmek ne kadar da güzel! Londra’ya giden Ho-kago Tea Time, sushi barında kendini buluyor. Yemekle ilgili olduğu için Yui’nin seçtiği şarkı Curry Nochi Rice. Sonraki güne yeni bir şarkıyla başlıyoruz. Şarkı ismi: Unmei wa Endless!

Bu sefer de kendilerini açık hava konserinde bulan Ho-kago Tea Time eski şarkılarından Fuwa Fuwa Time ve Gohan wa Okazu’yu söylüyorlar. Gohan wa Okazu ilk başta bana çok basit bir şarkı gibi gelmişti ama nedense çok sevdim.

Londra gezisi biter ama eğlence bitmez. Ho-kago Tea Time bu sefer de son kez olduğu için sınıfta konser veriyor. Yeni şarkımız: Samidare 20 Love ve ardından çalan şarkı ise U&I. Gerçekten çok iyiydi. Sawako senseinin onlara yardım etmesi, müdüre yakalanmamak için sabah erkenden tüm sınıf anlaşmalı bir plan yapılması ve sonunda müdür görmüş olsa bile müdahale etmemesi çok güzeldi.

2. sezon 24. bölüm bildiğiniz gibi Azusa için yapılan şarkıyı yani Tenshi ni Fureto Yo! görmüştük. Filmde ise şarkının nasıl hazırlandığını görmek çok güzel oldu. Böyle güzel bir filmde böyle bir final çok yakıştı. Kapanırsa çalan yeni şarkıysa Singing oldu. Ardından yine Fuwa Fuwa Time çaldı. Ve bu anime de böylece bitti.

K-On anime incelemesi

Her bölüme dikkatle baktığım halde bazı şarkıları kaçırmışım. Anladığım kadarıyla bu şarkılar lafı geçen veya birkaç şarkı sözü animede geçen şarkılar:

Mio’dan süper bir şarkı: Sweet Bitter Beauty Song.

Yine Mio: Our MAGIC.

Bu şarkıya Mugi başlıyor ama herkes var: Ohayou, Mata Ashita.

Yui’den enerjik bir şarkı: Happy!? Sorry!!

Yine Yui: Kira Kira Days.

Yui’den bu da: Genius…!?

Mio: Girls in Wonderland.

Bunu bulması zor olabilir o yüzden buraya da bırakmak istiyorum, şarkı ismi: Ho-kago Tea Time

Ho-kago Tea Time Şarkıları

Toparlayacak olursak Ho-kago Tea Time grubuna ait 32 çeşit toplamda 34 tane şarkı var anime içinde. Alfabetik bir sıralama yapıyorum.

 1. Cagayake! GIRLS
 2. Curry Nochi Rice
 3. Don’t say “lazy”
 4. Fude Pen Ball Pen Mio versiyon
 5. Fude Pen Ball Pen YuiAzu versiyon
 6. Fuwa Fuwa Time Yui versiyon
 7. Fuwa Fuwa Time Mio versiyon
 8. Fuyu no Hi
 9. Genius…!?
 10. Girls in Wonderland
 11. GO! GO! MANIAC
 12. Gohan wa Okazu
 13. Happy!? Sorry!!
 14. Ho-kago Tea Time
 15. Honey Sweet Tea Time
 16. Ichiban Ippai
 17. Ichigo Parfait ga Tomaranai
 18. Kira Kira Days
 19. Listen!
 20. NO, Thank You!
 21. Ohayou, Mata Ashita
 22. Our MAGIC
 23. Pure Pure Heart
 24. Sakuragaoka Joshi Koutou Gakkou Kouka Rock versiyon
 25. Samidare 20 Love
 26. Singing!
 27. Sweet Bitter Beauty Song
 28. Tenshi ni Fureta yo!
 29. Tokimeki Sugar
 30. Tsubasa wo Kudasai (Cover Song)
 31. U&I
 32. Unmei♪wa♪Endless!
 33. Utauyo!! MIRACLE
 34. Watashi no Koi wa Hotch Kiss

Burada bitti sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. 1. sezondan sonra ve 2. sezondan sonra her karakter için aslında farklı şarkılar da yapıldı. Bunlar anime dışı aktivite tamamen. Ben sezon olarak ayırmadan şarkı isimlerini yazıyorum. K-On ekibi ve HTT hiç boş durmamış.

 anime inceleme

Yui Hirasawa

Giita ni Kubittake

Sunday Siesta

Let’s Go! (Yui Ver.)

Oh My Giita!!

Shiawase Hiyori

Come with Me!! (Yui Ver.)

Mio Akiyama

Heart Goes Boom!!

Hello Little Girl

Let’s Go! (Mio Ver.)

Seishun Vibration

Soukuu no Monologue

Come with Me!! (Mio Ver.)

Ritsu Tainaka

Girly Storm Shissou Stick

Mokojise Happy 100

Let’s Go! (Ritsu Ver)

Drumming Shining My Life

Yuuzora a la Carte

Come with Me!! (Ritsu Ver.)

Tsumugi Kotobuki

Dear My Keys ~Kenban no Mahou~

Humming Bird

Let’s Go! (Tsumugi Ver.)

Diary wa Fortissimo

Yasei no Jounetsu

Come with Me!! (Tsumugi Ver.)

Azusa Nakano

Jajauma Way To Go

Watashi wa Watashi no Michi wo Iku

Let’s Go! (Azusa Ver.)

Over the Starlight

Joyful Todays

Come with Me!! (Azusa Ver.)

Ui Hirasawa

Lovely Sisters

Oui! Ai Kotoba

Uki Uki New! My Way

Shiny GEMS

Come with Me!! (Ui Ver.)

Nodoka Manabe

Coolly Hotty Tension Hi!!

Prologue

Jump

Hidamari Living

Come with Me!! (Nodoka Ver.)

Jun Suzuki

Junjou Bomber!!

Midnight Superstar

Come with Me!! (Jun Ver.)

Görüldüğü üzere animeden sonra çıkan 43 tane karakter şarkısı var. Aralarında Nodoka bile var. Bence hepsi güzel ama en sevdiklerim arasında Jajauma Way To Go şarkısını tavsiye ederim. Bence Azusa’ya haksızlık yapılmış. Onun da sesi çok güzel. Onun şarkılarına mutlaka bakın derim.

Bu arada K-On 3. sezon bekleyenlere küçük bir haberim var. 3. sezon gelmeyecek yüksek ihtimal orası ayrı ama bildiğimiz üzere bu animenin kaynağı manga. Mangası da animeden sonra bir süre daha devam etti. K-On! College isimli mangada bizimkiler maceralarına devam etti. 14 bölümlük kısa bir manga olsa da merak edenler bakabilir. K-On! Highschool isimli mangada ise Ui, Jun ve Azusa var sadece. Bu manga da sadece 14 bölümden oluşuyor.

Bitirirken

Animede Budokan sözü o kadar geçse de bizim grubun hiçbir zaman ciddi olmadığını fark etmiş olmalısınız. Çünkü animenin amacı sadece eğlenceydi. Tam bir ütopya animesiydi. Bunu, hepsinin aynı üniversiteye gitmesinden ve 17 yaşında olmalarına rağmen rahatlıkla yurtdışı gezisi yapmalarından da anlayabiliriz. Ama merak etmeyin. Animedeki seiyuu’lar öyle sevildi ki gerçek hayatta konser verdiler. Yaklaşık 20 tane müzikleri konserde yayınlandı.

Son olarak animeyi izlerken büyük ihtimal fark etmeyen olmuştur. Japonlarda şöyle bir inanış var. Birini korkutmak onu doğal olarak serinletmek anlamına geliyor. Animede bu durum iki yerde karşımıza çıkıyor. Birinde Ritsu, yazın en iyi serinleme yöntemi nedir şeklinde soruyor ve ardından KORKU HİKAYELERİ diyerek Mio’yu korkutuyor. Birinde ise Azusa, bu sıcak havada ne yapsak korku filmine mi gitsek diyor.

K-On izlerken bende olduğu gibi birçok kişiye nostalji yaşatmıştır bence. Mugi’nin küçük şeylerden mutlu olması bize çok şey öğretti.  Öğretmenin arabasına binmek, arkadaşlarla okul gezisi, tuhaf fotoğraflar çekmek gibi lisede yapılacak hemen hemen her şey vardı animede. Kulüplerin zorunlu olmaması, öğrencilerin kulüp kurması, kulüplerin fazla olması sebebiyle kulüp seçmenin zor olması, kulüpler gönüllü aktiviteler olduğu için okuldan sonra olması gibi sadece kulüplerle ilgili bu kadar ayrıntı olması çok güzeldi. Ayrıca başka dikkatimi çeken bir şey ise okul gezisinde öğrenciye ait boş zaman olması, istenileni yapıp istedikleri gibi gezmeleriydi. Lise son olan Yui’nin kararsızlığı, hayatın devam ettiği ve bu nedenle herkesin kendi yolunu seçtiği, gelecek planlarının yapılması gerektiği de animede çok iyi işlendi.

Sizi bilmem ama ben K-On izlerken lise yıllarımı ve eski arkadaşlarımı çok özledim. Bu nedenle yazıyı Fuwa Fuwa Time şarkısının Ui-Jun-Azusa versiyonu olan bu videoyla bitirmek istiyorum.

Bu animeyi sevdiniz mi? Sizin favori karakteriniz kim? Peki en sevdiğiniz şarkı hangisiydi? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere.

Oyla!

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Rena Rena dedi ki:

  İşte bunu sahiden okuyabilirim:))

 2. Avatar for reyizineckbeard666 reyizineckbeard666 dedi ki:

  Moe serilerinden eskiye oranla artik nefret edne birisi olarak on yargilarimi kirip izlemek istedigim bir seridir. Ama yuksek bir ihtimalle izlesem de nefret edecem

 3. Avatar for Rena Rena dedi ki:

  K-on!'dan nefret etmek mi, olmaz ama;)

 4. Avatar for reyizineckbeard666 reyizineckbeard666 dedi ki:

  Valla okudugum incelemeler bana oyle olacagini soyluyor. Izleyip izleyemeyecegimden bile emin degilim

Kayıp Rıhtım 13 Yaşında

Kayıp Rıhtım 13 Yaşında ve Biz Daha Yeni Başlıyoruz!

Cambrai Chansonnier

Grotesk Çizimlerle Dolu 1542 Tarihli Acayip Müzik Kitabı Cambrai Chansonnier