in

İnsan ve Maymun Melezi Embriyo Üretimi Başarıyla Gerçekleştirildi

İnsan ve maymun melezi embriyo üretimi başarılı oldu. Yeni kimera varlıklar çeşitli organ nakli tedavileri için kullanılabilir.

İnsan ve Maymun Melez Embriyo Üretimi
- Reklam -
- Reklam -

Bilim çok mu ileri gitti? Belki de onlarca kez duyduğumuz bir soru olsa da bu kez bizzat bilim insanları tarafından dile getiriliyor. Yeni bir laboratuvar çalışmasında melez embriyo yaratıldı; insan-maymun hibriti yeni bir tür oluşturuldu.

Kimera, iki türün birleşimine verilen ad ve bilim insanları laboratuvarda yetiştirilmiş organ nakli için yarı insan yarı maymundan oluşan embriyolar üretti. Proje laboratuvarda oluşturulan organların insanlara nakledilebilecek kadar vücuda uyum sağlayabilecek hâle gelmesini hedefliyor. Sorun ise parçalayıp başka insanlara aktarma amacıyla maymun-insan karmaları üretecek olmamız.

Geçmişte insanların kök hücreleri ve domuz, fare gibi hayvanların embriyolarıyla deneyler yapılmıştı. Gelgelelim, oluşan dokular insana nakil yapılamayacak kadar farklı çıktığı için araştırmalar sonuçsuz kalmıştı. Maymunlar ise insanlarla çok daha yakından ilişkili. Pluripotent kök hücreler cynomolgus (uzun kuyruklu makak) maymunlarıyla birleşince insan hücrelerinin çok derinden iş birliği gösterdiği anlaşıldı:

- Reklam -

“İnsan pluripotent kök hücreleriyle oluşturulan türler arası kimera varlıklar çeşitli kök hücreye dayalı rejenerasyon tedavilerine bir alternatif oluşturuyor. Nakil için organ ve doku yetiştirme olanağı da dahil.”

İnsan ve Maymun Melezi Embriyo Üretimi Primat Evrimini Aydınlatabilir

İnsan ve Maymun Melez Embriyo Üretimi

İnsanların kök hücreleriyle maymunların embriyolarının birleştirilmesi sadece organ yetiştiriciliği için önemli değil. Bilim insanları ayrıca hücrelerin hiç beklenmedik bir şekilde etkileşime geçtiğini gözlemledi. Bu yeni bulgular hem insanların hem de maymunların evriminin aldığı yolu açıklamakta yardımcı olabilir:

- Reklam -

“Ayrıca hücrelerin birbirlerine gizlice sinyal gönderdiklerini keşfettik. Bu türler arası sinyaller gelişim kimera embriyoların içindeki insan ve maymun hücrelerinin gelişim rotasını oluşturmamıza yardımcı olabilir. Yeni bulgularla insanın gelişiminin erken sürecini ve primat evrimini daha iyi anlayıp; insan kimeraları üzerindeki stratejilerimizi evrimsel olarak uzak türlere göre değiştirebiliriz.”

Yeni hibrit bir tür yaratmak, insanların hayatlarını kurtarabilir mi? Bu sorunun cevabı neredeyse kesin olarak evet. Gelgelelim, o hayatlar laboratuvarda yetiştirilen yeni türler öldürülüp organları alınarak kurtarılacak. Araştırmalar hedefe yaklaştıkça, insanlığın bu işin ahlaki tarafını da dikkate alarak cevap vermesi gereken sorular oluşuyor.

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: BGR

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

YouTube Kids Türkiye

YouTube Kids Türkiye’de Yayın Hayatına Başladı

Mortal Kombat Scorpion Sub-Zero

Mortal Kombat Filminin İlk 7 Dakikası Yayınlandı | İZLE