in

Spawn, Yeniden!

Todd McFarlane’in en ünlü çizgi roman karakteri Spawn yıllar sonra yeniden Türkçe!

Ülkemizde ilk kez 1999 yılında Arkabahçe Yayıncılık tarafından aylık fasiküller hâlinde basılan Spawn, tam 17 yıl sonra yeniden bizlerle.

Ölüp cehenneme giden, ama karısına yeniden kavuşabilmek için ruhunu şeytana satan Al Simmons’ın hikâyesini konu alan çizgi romanda anti-kahramanımızı hafızasını kaybetmiş, ancak muhteşem güçler kazanmış bir şekilde yeniden hayata dönmüş olarak buluruz. Spawn, bir yandan geçmişini ve güçlerini keşfederken diğer yandan da cehennemin karanlık güçlerine karşı amansız bir mücadeleye girişir.

90’larda sinema filmiyle de ülkemizde oldukça popüler olan Spawn, gelmiş geçmiş en başarılı çizgi roman karakterlerinden biri sayılır. McFarlane’ın kendine has çizgileri de cabası… Gelin, hep beraber arka kapak yazısına bakalım.

1992 yılında, çizgi romanlar dünyasındaki en unutulmaz karakterlerden biri ilk defa her şeyden habersiz toplumun üzerine salınmıştı.

Spawn başka hiçbir karaktere benzemeyen bir kahramandır. Bir hükümet ajanı olan Al Simmons, kendi adamları tarafından öldürülmüştür. Cehennemin derinliklerinden hayat döndürülen Simmons, New York’un yitip gitmiş arka sokaklarını korur. Spawn, geçmişine dair cevaplar ararken, onu yeryüzüne geri getiren karanlık güçler ile de münakaşa eder, düşmanlarıyla savaşır ve kendine beklenmedik müttefikler bulur. Olağanüstü yeni güçlerini dizginlemeyi öğrenirken onu geri getiren şeyin doğasını -ve arkasında bıraktıklarını- tam olarak kavramaya başlar.

Spawn Origins serisi, Spawn’ı baştan sona toplamak isteyecekler düşünülerek hazırlandı. Her bir cilt, zamanında basılıp tükenmiş altı Spawn fasikülünün yepyeni bir tasarım ve formatta basılmış halini içermekte. Bu ciltlere özel bonus içeriklerinde arasında ise, kapak galerileri ve sahne arkasından çizimler bulunuyor. Her ciltte bir de, capcanlı renkler ve yeni, dijital renklendirme ile baştan yaratılmış klasik birer Spawn kapağı bulunuyor.

Her şeyin başladığı yerde Spawn’a katılın. Gelmiş geçmiş en başarılı bağımsız çizgi romanın temellerini atmış hikâye ve çizimleri barındıran Spawn Origins Cilt 1, sadece Spawn’ın değil, aynı zamanda Malebolgia ve Violator gibi akıllara kazınmış, korkutucu karakterlerin ilk kez sahne aldığı yer.

Ciltli ve kuşe kâğıda basılı olarak yayınlanacak serinin gözden geçirilmiş çevirisi Onur Kaya’ya ait. Spawn Klasik Seri 1 bugünden itibaren, yine yeni yeniden Arkabahçe etiketiyle dağıtıma çıkıyor. Ahmet Kocaoğlu ve ekibine kalitelerinden inatla ödün vermedikleri için sonsuz teşekkürler!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Carrie Fisher Aramızdan Ayrıldı

İngiliz Yazar Richard Adams Hayatını Kaybetti