in

Game of Thrones Final Sezonuna Stephen King’ten Savunma Geldi

Ünlü korku yazarı Stephen King, Game of Thrones’un birçok izleyici tarafından olumsuz tepkiler alan final sezonunu savundu.

Stephen King Game of Throns

Özellikle yazdığı korku romanlarıyla ve eserlerinin sinema uyarlamalarıyla tanınan yazar Stephen King de birçoklarımız gibi Game of Thrones dizisini heyecanla takip edenlerden. Kendisiyle ilgili daha önce de haberler paylaşmış, son olarak dizinin finaliyle ilgili tahminlerini de haberleştirmiştik. Dilerseniz bahsettiğimiz habere şuradan ulaşabilirsiniz.

Final sezonu yayınlanan, hatta finale son bir bölüm kalan HBO‘nun sevilen (en azından önceki sezonları için bunu ifade edebiliriz) dizisi Game of Thrones için izleyiciler tarafından inanılmaz eleştiriler geliyor. IMDB‘de aldığı not oranıyla tüm sezonlar arasında en kötüsü olarak gözüken ve birçoğumuzu hayal kırıklığına uğratan diziyle ilgili “yeniden çekilsin” isteğiyle bir imza kapmanyası da başlatılmıştı. Hatta öyle ki bu imza kapmanyası 1 milyon katılımcıyı da geçmiş durumda. Muhtemelen kampanyayı başlatan kişi bile bu kadar büyük bir katılım beklemiyordu ki hedefi her geçen gün arttırıyor.

İzleyiciler böyle diyedursun, ünlü yazar Stephen King de attığı bir twitle son sezonu savunan bir açıklama yaptı.

Buradan sonra yazılacakların son sezonla ilgili SPOILER içerdiğini belirtelim!

Öncelikle gelin bahsedilen Twit’e bir göz atalım:

Dani’nin King’s Landing’i yakıp kül etmesi de dahil olmak üzere Game of Thrones’un bu son sezonunu sevdim. Finalle ilgili birçok olumsuz görüş var, fakat bence bunlar sadece insanların HİÇBİR şekilde son görmek istememesiyle alakalı. Fakat ne derler bilirsiniz: Her güzel şeyin…

Gördüğünüz üzere Stephen King son sezonun gidişatından kendince gayet mutlu durumda. Üstelik Daenerys Targaryen’ın 8 sezon boyunca melek yüzlü halini izlememize rağmen final sezonunun geçtiğimiz hafta yayımlanan 5. bölümünde birden zıvanadan çıkıp Kral’ın Şehri’ni yakıp kül etmesini, adeta taş üstünde taş bırakmamasını da dahil ederek.

Stephen King’e göre izleyicilerin final sezonuna olan tepkisi bir “son” olduğu içinmiş. Yani King diziyle ilgili geçmişe ait tutarsızlıkları bir kenara bırakarak; ne yapılırsa yapılsın, izleyiciler final sezonunda aradığını bulamayacak ve buna benzer tepkiler gösterecekti demeye getiriyor olabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? King‘in görüşü sizce de doğru mu? Bugüne kadar yapılan tüm bu tepkiler ve 1 milyondan fazla imzanın verildiği “yeniden çekilsin” kampanyası sadece bir son görmek istemediğimiz için mi? Verilen tüm bu tepkiler dizinin devam etmiyor oluşuyla mı ilgili? Forumlarımızda görüşlerinizi belirtebilirsiniz!

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MustafaYildiz MustafaYildiz dedi ki:

  King iyi bir yazar olabilir ama hepimiz biliyoruz ki filmlerden pek anlamıyor. Kubrick’in The Shining uyarlamasını beğenmeyip 1997’de ki 3 bölümlük dizi versiyonunu övüyor.

 2. Avatar for Buyici Buyici dedi ki:

  Dizinin yapımcı 2lisine Hbo 9.sezona kadar uzatalım diye bir teklif iletmişler ve yapımcılar anında reddedip biz tek sezon 6 bölümde bu işi yaparız demişler. Ardından serinin en felaket ve önceki 7 sezonu hiçe sayan son sezon ile karşımıza çıktılar. Sonradan öğrendik ki bu 2li arkadaşa star warsin yeni filmini vermişler. Eee ne anlıyoruz buradan, adamlar oldu bitti ile reyting kaygısı olmadan son sezonu laf olsun diye çektiler ve Star wars için takvimlerinde yer açtılar. Bunun adı nedir şimdi?
  Tam bir izleyici ile dalga geçmek ve ağır saygısızlıktır.

 3. Avatar for okanakinci okanakinci dedi ki:

  Mesele de tam olarak bu bence. Final sezonu olması mesele değil. 9. sezona uzatılmaması da mesele değil. Sekizinci sezonun olması gerekenden kısa tutulup her şeyin aceleye getirilmesi.

  Bunun da nedenini şu an sizden öğrendim.

 4. Avatar for Marius Marius dedi ki:

  [spoiler] Her şeyin aceleye getirilmesi bir yana, sezonlarca anlatılan hiçbir şeye bağlı olmadan rastgele hikaye yazmaları yüzünden hayranlar tarafından taşa tutuluyorlar. 5. sezonda Cersei’ye yapılan kehanet ile ilgili bir bölüm var mesela. Ne oldu o kehanet hacı abi? Bran geri döndüğünde “benden lord mord olmaz” dedi, gitti kral oldu. Jon’un Targaryen olması bir yere bağlanmış değil. Arya’nın renkli gözlüleri tamamlanmış değil. Böyle böyle saysan sayfalarca gider. Heriflerin eski senaryoyu takmadıkları da bölüm sonlarındaki konuşmalardan belli. Herifler ilkokul müsameresi tadında bir sezon çekmişler. Kimse bu dizi bitmesin demiyordu. Kimse deli gibi mutlu son da istemiyordu. İnsanlar hikayenin mantığa oturur bir şekilde sonlanıp açıklanmasını bekliyordu. Ancak bunu da yapmadılar.

  Edit: Yaa bak geçen bölümdeki Jamie geldi aklıma. Ulan herife 8 sezon muhteşem bir değişim yaşattır. SPOİLER Sonra sırf Brienne’e çakmak için Winterfell’e yollayıp 180 derece döndür. Bu mudur hikaye? [/spoiler]

 5. Avatar for MustafaYildiz MustafaYildiz dedi ki:

  Ön edit: Spoiler falan var ama bunu okuyorsanız izlemişsinizdir.

  Daha önce paylaşılmıştı bu ama bir daha paylaşayım. Buradaki asıl sorun anlatım dilinin değişmesi. Bir evren var ve biz bu evrende geçen olaylara tanık oluyorduk. Aynı üç gözlü kuzgun gibi. 5.-6. sezonda sinyallerini verdiği gibi birden bire karakter odaklı bir dizi oldu GoT. Dizi bitmek zorundaydı o yüzden öyle oldu demek yanlış bence. Çünkü dizi ilk sezonda Ned Stark’ın kellesini kaybetmesiyle de bitebilirdi bence. Dany’yi hiç göstermezdin olup biterdi. Kızıl Düğün de aynı şekilde çok iyi bir final. Kızeyin mutlak yenilgisiyle biterdi dizi. Ya da Dany ondan sonra gelip yakardı Westeros’u. Bir tiran başka bir tirana kaybetmiş olurdu. Ama özellikle 7. ve 8. sezonda biz Jon ve Dany dizisini izledik. Bu durum da dizinin güç dengesini altüst etti. En basitinden Dany’ye motivasyon vermek için dürbünle kaçak ava çıktılar. Sonra daha çok dürbün hiçbir işe yaramadı. Onun yerine dizi karakterleri kolayca harcamaya devam etmeliydi. Belki de bran ölülerle savaşta kaybedilmeli ve bellek yitirilmeliydi. Ardından tabi biraz arkaplan verilerek Jon ölse ve Dany deli kraliçe olarak kalsa çok daha iyi bir son olurdu. Son aynı kalsa bile son iki sezonda nesnel bir dizi izlemeliydik, John Snow çarpışıyor değil.

  Bir de koskoca 3 gözlü kuzgunsun olaylara etki etmiyorsun ve sadece 1 krallığa hükmetmekmiş amacın. okey.

  Bir de yazdıkları hikayeyi o kadar bilmemek ki. Olayları tetikleyenin Robert ölümü sanıyorlar. Herşey Ned Stark’tan önceki kralın elinin bir sır keşfetmesiyle başlıyor.

  Evet tablo gibi görüntü ama neye yarar. Neyse ki bitti de daha fazla buna maruz kalmayacağız. 7 sezondan sonra bırakmak kolay olumuyor.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

Usta Yazarlara İlham Veren “Ejderha Kitabı” İlk Defa Türkçede

Haruki Murakami’nin Yeni Kitabı Doğum Günü Kızı Raflarda