in

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Haritası Görücüye Çıktı!

Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizisinde kullanılacak haritayı yayınladı; dizinin geçeceği yer ve dönemle ilgili çok önemli yeni detaylar ortaya çıktı. Sizler için analiz ettik.

En erken 2020 yılında gösterime girmesi beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisini izlememize henüz çok uzun bir süre var. Ancak görünen o ki bu durum Amazon’un tanıtım çalışmalarına başlaması için bir engel değil… Çünkü dün itibarıyla dizinin hem resmi internet sayfası hem de Facebook, Twitter ve Instagram hesapları hayata geçti ve paylaşılan ilk mesaj üstat Tolkien‘in, ünlü “İşe bir harita çizerek başladım,” sözü oldu. Ve hemen ardından dizide kullanılacak olan Orta-Dünya haritası yayınlandı.

Haritaya baktığınızda ilk dikkatinizi çeken şey aslına çok sadık bir şekilde hazırlandığı. İkincisiyse henüz üstünde hiçbir ismin bulunmadığı… Ama bunlar tanıdığımız topraklar. Kuzeyde Mavi Dağlar‘ın, ortada Ayrık Vadi‘nin, onun güneyindeki Gondor ve Fangorn‘un tanıdık şekilleri hemen gözümüze çarpıyor ve yüreklerde tatlı bir sızı, bir sıla hasreti oluşturuyor. Güneydeki Mordor da (üç tarafı dağlarla çevrili küçük dikdörtgen) gözlerden kaçmıyor elbette…

Dikkat çekici bir diğer noktaysa doğudaki yeni topraklar… Haritaya aşinalığı olanlar Rhûn Denizi‘nin (doğudaki büyük gölün) hemen sağında yeni arazileri ve normalde Tolkien’in çizdiği haritalarda yer almayan ormanlık bölgeyi ve dağ sırasını fark edebilirler. Burası Mavi Büyücüler‘in, yani Sauron’un hükmünde olan Doğudöllerini özgür bırakmak için o taraflara giden ancak haklarında çok az şey bilinen iki büyücünün gezdiği yerler olabilir mi dersiniz? Henüz bilmiyoruz…

Haritayla ilgili bir diğer önemli ayrıntıysa Silmarillion‘daki olayların büyük bir kısmının geçtiği Beleriand‘ın görünürlerde olmaması. Bu da Maiar ile Morgoth arasındaki Öfke Savaşı’nın çoktan yaşandığı ve o toprakların sular altına kaldığı manasına geliyor. Yani dizi İkinci veya Üçüncü Çağ‘da geçecek. Bu da dizinin Silmarillion hakkında olmayacağını kesinkes göstermiş oluyor.

Haritaya eşlik eden “Üç yüzük göğün altında yaşayan elf krallarına,” sözünün de çok önemli bir ipucu olduğuna dikkatinizi çekelim. Birincisi, en bariz olanı, sadece Tolkien’in meşhur giriş sözlerini kullanmak istemiş olabilirler. Ki cümlenin virgülle bitiyor olması devam satırlarının da yeni paylaşımlar eşliğinde gelebileceğine işaret ediyor. İkincisiyse dizinin sahiden de İkinci Çağ‘da geçeceği ve Güç Yüzüklerine Dair adlı kitabı kapsayacağı. Ki bu da Numenor’un kuruluşundan çöküşüne, Sauron’un Barad-dur’u inşa edip Tek Yüzük’ü dövmesine ve Gondor ile Arnor’un kurulup Yüzük Savaşı’na dek uzanan uzun bir zaman dilimi demek oluyor.

Tabii bunların hepsi şimdilik sadece benim tahminlerimden ibaret. Ne kadar isabetli olduğumu ileriki günlerde, yeni paylaşımlar yapıldıkça hep birlikte göreceğiz…

Yüzüklerin Efendisi dizisinin 2020 yılında Amazon Prime’da yayınlanması bekleniyor.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

20 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for mit mit dedi ki:

  Filmin haritasını bilmem :slight_smile: Sonuçta o film için hazırlanmış, resmi olmayan bir şey. Ben Üstat Tolkien’in kendi çizdiği haritaları baz alarak konuştum.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Harita, üstünde yer isimleri ve “Yedi yüzük taştan saraylarındaki cüce hükümdarlara,” alıntısıyla tekrar paylaşıldı.

  Bu kez Calenardhon ismini açıkça görebiliyoruz. Bu da dizinin Rohan ve Gondor kurulmadan çok önce, yani İkinci Çağ’da geçeceğini doğruluyor. Dolayısıyla dizinin Aragorn’un gençlik yıllarından daha öncesine dayanacağı kesin gibi. En azından ilk sezonunun.

 3. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Yalnız Tolkein nasıl bir evren yaratmış akıl alır gibi değil. Her dönemi derya deniz hikaye dolu. Hangi döneminde dizi çekerlerse çeksinler “Ama ya şu dönem ne olacak? Orayı atlamayın…” yorumları gelecek.

  Bu dizi başarılı olursa GoT’un tahtını ele geçirir ve kimsenin ulaşamayacağı bir noktaya çıkabilir. Öyle bir potansiyel var ortada. Sonuçta herkesin ucundan da olsa tanışık olduğu bir evrene yolculuk edeceğiz. Ufak ufak göndermelerden herkes kendince bir şeyler yakalayacaktır. Bu açıdan rakipsiz bir hikayeden bahsediyoruz.

  Şu ana kadar açıklanan bilgi parçacıkları da çok yerinde. Tepkileri kontrol ede ede, planlı bir şekilde ilerliyorlar.

  Benim beklentim her geçen gün artıyor, sizi bilemiyorum ama…

 4. Avatar for mit mit dedi ki:

  Yüzüklerin Efendisi dizisinin haritası yepyeni ayrıntılarla paylaşılmaya devam ediliyor. Son görselde Numenor’un kurduğu Lond Daer limanı ve Minas Ithil isimleri açıkça görülüyor.

  Bildiğiniz gibi Misas Ithil, ikinci çağda Minas Anor’un karşısına inşa edilmiş ama daha sonra Sauron’un güçleri tarafından ele geçirilerek Minas Morgul’a dönüştürülmüştü. Böylelikle dizinin İkinci Çağ’da geçeceği bir kez daha doğrulanmış oldu. İlk sezonda Numenorluların hikâyesini izleyeceğiz gibi duruyor.

 5. Avatar for mit mit dedi ki:

  Ve huzurlarınızda Numenor! Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisi için paylaştığı son haritada Aragorn’un ataları Dúnedainlerin geldiği ünlü ada da ortaya çıktı. Heyecanlıyız!

  Adanın daha yakın bir görüntüsü.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

15 cevap daha var.

Edebiyat ve Delilik Yeniden Bizlerle

Christopher Nolan Sinemasına Dair