in ,

Bilinçli Makinelere Giden Yol – Michael Wooldridge | Haftanın Kitabı #248

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta, Oxfordlu bilgisayar bilimleri profesörü Michael Wooldridge’in “Bilinçli Makinelere Giden Yol” kitabı var.

Bilinçli Makinelere Giden Yol - Michael Wooldridge

Bilinçli Makinelere Giden Yol | Künye

Yazar: Michael Wooldridge
Alt Başlık: Yapay Zekânın Dünü, Bugünü, Yarını
Çevirmen: Özge Çelik
Yayıma Hazırlayan: Özde Duygu Gürkan
Kapak Tasarımı: Semih Sökmen, Emine Bora
Orijinal Adı: The Road to Conscious Machines – The Story of Artificial Intelligence
Yayınevi: Metis Yayınları
Sayfa Sayısı: 320
Çıkış Tarhi: Ekim 2022


Bilinçli Makinelere Giden Yol – Michael Wooldridge | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Bilgisayar teknolojilerinin hızla geliştiği şu günlerde “yapay zekâ” terimini giderek daha sık duyuyoruz; bilim, sağlık, eğitim, sanayi, eğlence, sanat ve daha nice alanda yapay zekâ uygulamaları gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Peki ama yapay zekâ (YZ) derken tam olarak ne kastediyoruz?

Otuz yıldan uzun süredir YZ araştırmacısı olarak çalışan Michael Wooldridge, Bilinçli Makinelere Giden Yol kitabında bize YZ’nin ne olduğunu ve –belki daha da önemlisi– ne olmadığını açıklıyor. Gerek medyada çıkan sansasyonel haberlerin gerekse yakın gelecekte “bilinçli makinelerin” aramızda olacağını ima eden araştırmacıların aşırı iyimserliğinin yanıltıcı bir tablo çizdiğini vurgulayan Wooldridge, YZ araştırmacılarının gerçekte ne üstünde ve nasıl çalıştığını anlatıyor.

“Makine öğrenmesi” ve “derin öğrenme” nedir? YZ konusunda filmlerde, edebiyatta ve medyada karşılaştığımız “Terminatör” senaryolarının gerçekleşmesi mümkün mü? YZ’de işler nasıl zıvanadan çıkabilir? YZ konusunda gerçekten endişelenmemiz gereken meseleler ve endişelenmemize çok uzun bir zaman hiç gerek olmayan meseleler neler? YZ işimizi elimizden alacak mı ve çalışmanın doğasını nasıl etkileyecek? YZ teknolojilerini kullanmanın insan hakları üstünde nasıl bir etkisi olabilir? YZ sistemlerinin ahlaki fail olarak edimde bulunması mümkün mü? Ve elbette: Makineler düşünebilir ve arzulayabilir mi?

Yapay zekânın geçmişine, mevcut durumuna ve nereye gittiğine dair nesnel bir değerlendirme sunan Bilinçli Makinelere Giden Yol adlı bu kitabı, konuya ilgi duyan okurlarımıza hararetle tavsiye ediyoruz.

Bilinçli Makinelere Giden Yol - Michael Wooldridge

Bilinçli Makinelere Giden Yol | İÇİNDEKİLER

Teşekkür

Giriş

Birinci Kısım
YZ nedir?

1. Turing’in Elektronik Beyinleri

İkinci Kısım
Bu Noktaya Nasıl Geldik?

2. YZ’nin Altın Çağı
3. Bilgi Güçtür
4. Robotlar ve Rasyonalite
5. Çığır Açan “Derin” Atılımlar

Üçüncü Kısım
Nereye Doğru Gidiyoruz?

6. Günümüzde YZ
7. İşlerin Nasıl Zıvanadan Çıkabileceğine Dair Tahayyüller
8. İşler Gerçekten Nasıl Zıvanadan Çıkabilir?
9. Bilinçli Makineler?

Ekler
Ek A: Kuralları Anlayalım
Ek B: PROLOG’u Anlayalım
Ek C: Bayes Teoremi’ni Anlayalım
Ek D: Nöral Ağları Anlayalım
Sözlük
Notlar
Okuma Önerisi
Dizin

Michael Wooldridge Kimdir?

Bilinçli Makinelere Giden Yol - Michael Wooldridge

1966 yılında İngiltere’nin Wakefield şehrinde doğan Michael John Wooldridge, lisans eğitimini ve doktorasını Manchester Üniversitesi’nde tamamladı. 2001-05 yıllarında Liverpool Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nün başkanlığını, 2008-11 yıllarındaysa aynı üniversitenin Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nün başkanlığını yapan Wooldridge, 2014-21 yıllarında da Oxford Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nün başkanlığını yürüttü.

Halen Oxford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü olarak hizmet veren ve araştırmalarında yapay zekânın çeşitli veçhelerine odaklanan Wooldridge, uzun ve verimli kariyeri boyunca pek çok ödül aldı. Bunlardan en yakın tarihli ikisini saymak gerekirse, yapay zekâ alanındaki katkılarından ötürü 2021 yılında uluslararası Yapay Zekâ Geliştirme Derneği’nin verdiği Üstün Eğitmen Ödülü’ne, bilgi işlem alanına yaptığı katkılardan ötürü de 2020 yılında Britanya Bilgisayar Topluluğu’nun verdiği Lovelace Madalyası’na layık görüldü.

300’den fazla akademik makalenin yanı sıra yapay zekâyla bağlantılı konularda ders kitapları da kaleme alan Wooldridge’in bir popüler bilim kitabı daha bulunuyor: Artificial Intelligence: Everything You Need to Know About the Coming AI (Yapay Zekâ: Yaklaşmakta Olan YZ Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey; 2018).


Bilinçli Makinelere Giden Yol hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Give It All You Can - Resa Saffa Park

İskandinavya’dan Melodik Bir Ses: Resa Saffa Park’ın “Give It All You Can” Teklisi Yayınlandı

Ahtapot Beyni İnsan Beyni Benzerlik

Ahtapot Beyniyle İnsan Beyni Arasında Şaşırtıcı Bir Ortak Özellik Keşfedildi: Benzerlikler Tahmin Edilenden Fazla