in

Diskdünya 12: “Cadılar Dışarıda” Tekrar Bizlerle

Delidolu Kitap’ın dolu dizgin yayınladığı Diskdünya serisinin 12. kitabı “Cadılar Dışarıda” yeni baskısıyla raflardaki yerini aldı.

cadilar disarda ust
- Reklam -
- Reklam -

Terry Pratchett, 44 yıllık yazarlık kariyerine bir sandık (ayakları olandan) dolusu eğlenceli kitap sığdırmayı başaran nadir yazarlardan biriydi. İki yıl evvel ÖLÜM’ün sevimsiz ziyareti sonucunda aramızdan ne yazık ki ayrıldı.

Efsaneler, mitler, masallar, tabular, falanlar ve filanlar onun kaleminde lunaparklarda bulunan aynalar misali eğriliyor, genişliyor, daralıyor, kısalıyor, güldürüyor, eğlendiriyor… Yazar özellikle, Büyük Yıldız Kaplumbağa’sının kabuğundaki dev filler ve sırtlarında taşıdıkları Diskdünya’da görülen tuhaf hikayeleri ve ayrıksı karakterleriyle fantastik edebiyat okurlarını bugün bile hem büyülemeye hem de güldürmeye devam ediyor. ÖLÜM, Rincewind, Maymun Kütüphaneci, Sandık (yine ayakları olan), İkiçiçek, Havamumu Nine… Bu seride tanışıp aklınıza kazınacak karakterlerin isimlerini saymakla bitiremeyiz.

41 kitaplık ana seri yayınlama sırasıyla okunabileceği gibi; Rincewind, Cadı, ÖLÜM, Muhafız alt serileriyle ayrı ayrı da okunabilir. Cadılar alt serisinde “Eşit Haklar” ve “Ucube Kocakarılar” daha önce yayınlanmıştı. Şimdi ise sıra ana serinin 12. ve Cadılar alt serisinin 3. kitabı olan “Cadılar Dışarıda” isimli romanına geldi. Havamumu Nine, Ogg Ana ve Magrat Sarımsak’ın başrolde olduğu bir oyun misali sahnelenen hikâye okuyucuyu bekliyor. Ve bu hikâye bitmek istiyor, daha sonrasına da hiç aldırmıyor…

- Reklam -

“Cadılar Dışarıda”nın tanıtım bülteni şöyle:

“Hayal görmenin lüzumu yok,” dedi Havamumu Nine.“Her şey zaten yeterince kötü.”

cadilar disardaBirbirinden ateş, barut ve su kadar farklı olan üç cadı, zorlu bir hedef ve öngörülemeyen tehlikelerle dolu upuzun bir yolculuk. Hem de maalesef… hep birlikte.

Kült yazar Sör Terry Pratchett’ın, dünya çapında 85 milyonun üzerinde satan 41 kitaplık “DiskDünya” serisi, on ikinci kitabında, Koçbaşı Dağları’nın üç cadısı Havamumu Nine, Ogg Ana ve Magrat Sarımsak’ın amansız bir görev uğruna yaban ellere gittikleri Cadılar Dışarıda’nın sıradışı hikâyesi ile yoluna devam ediyor.

Epik destanlardan beslenen, gücünü masallardan alan ve mutlu sonlara karşımücadele eden kitapta; DiskDünya’yı çetrefilli ve ölümcül bir savaş sarıyor.

“Hikâyeler önemlidir. Ve hikâyeler, sadece bitmek ister. Daha sonra ne olduğuna ise hiç aldırmazlar…”

- Reklam -

Hikâyelerin önemini en iyi bilen cadılardır ve tabii ki cadılar için bu hikâyeleri kullanmanın bin bir türlü yolu vardır. Bu kez, çıktıkları alengirli yolun sonunda, cadıları bambaşka bir cadı bekliyor. Üstelik göz ardı ettikleri bu cadı, hikâyeleri hunharca ve şeytanice kullanan, son derece kötücül biri… Hem de tanıdık biri…

DiskDünya’nın en sevilen karakterlerinden Havamumu Nine, Ogg Ana ve Magrat Sarımsak için şimdi tek yürek olma, bataklık büyüsüyle ve şehri ele geçiren sihirle savaşmak üzere bilenme zamanı!

Çevirmenliğini Niran Elçi ve seri editörlüğünü ise Ümit Mutlu ile Burhan Düzçay’ın üstlenmiş olduğu “Cadılar Dışarıda”ya sanal ve fiziksel mağazalardan ulaşabilirsiniz. Tekrar basımlarda ise artık sona geliyoruz. Delidolu Kitap’ın bundan sonra yayınlayacağı “Küçük Tanrılar” romanıyla sıra dilimize hiç çevrilmemiş Diskdünya eserlerine gelecek.

Haberimizi Ucube Kocakarılar’dan bir pasajla bitirelim.

“Uzayın ulaşılmaz derinliklerinde, yıldız kaplumbağası Büyük A’Tuin yüzer. Sırtında taşıdığı dört dev filin omuzlarında Diskdünya yükselir. Çevrelerinde minicik bir güneş ile ay, mevsimleri meydana getiren karmaşık yörüngelerinde dönerler. Muhtemelen çoklu evrenin başka hiçbir yerinde, bir fil güneşin geçmesi için ayağını kaldırmak zorunda kalmaz.

Neden böyle olduğunu kimse bilmez. Belki de Yaratıcı bütün o eksen eğimi, yansıtma gücü ve dönme hızı işlerinden sıkılmış ve bir kerecik eğlenmeye karar vermiştir.”

Mustafa İzmirli

1986 Kırcaali doğumluyum. Kırcaali, İzmir, Ankara ve Bolu gibi bir yol haritam oldu. Bu yolculukta Veteriner Hekim oldum ve çalışmaya başladım. Evlendim ve şeker mi şeker kızım dünyaya geldi. Aynı zamanda bilimkurgu ve fantastik eserler arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculuğum var. Çok sevdiğim eşim ve biricik kızım Asu ile günümü gün ederken edebiyatın gel-git etkisiyle kendimi Kayıp Rıhtım'da buldum.

2 Yorum

Yorum Yap
  1. “Havamumu Nine?” Tudem’in yayımladığı Kış Ustası kitabında “Havaustası Nine” olarak geçiyordu. Hangisi doğru acaba? :/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitmeyecek Öykü - İnceleme - Michael Ende

Bitmeyecek Öykü: Zamanın Eskitemediği Bir Hikâye

filmi cikmasi gereken kitaplar

Filmi Çıkması Gereken Kitaplar