in

Emrah Safa Gürkan Yeni Kitabı “Ezbere Yaşayanlar” ile Raflarda

Emrah Safa Gürkan imzalı “Ezbere Yaşayanlar” kitabı yayımlandı. Vazgeçilmez alışkanlıkların tarihi arka planlarını antropoloji, sosyoloji ve psikoloji özelinde inceleyen eser, Kronik Kitap etiketiyle raflarda.

Ezbere Yaşayanlar - Emrah Safa Gürkan

Emrah Safa Gürkan yeni kitabı Ezbere Yaşayanlar ile okurların karşısına çıkıyor. Eser, yazarın diğer çalışmalarında olduğu gibi yine Kronik Kitap etiketini taşıyor.

1981 doğumlu tarihçi, yazar, akademisyen ve içerik üreticisi Emrah Safa Gürkan, yeni bir kitap ile raflardaki yerini alıyor. Daha önce Sultanın Casusları, Sultanın Korsanları ve Bunu Herkes Bilir ile okurlara ulaşan Gürkan; yeni kitabında vazgeçilmeyen alışkanlıkların tarihi arka planlarını, antropolojik, sosyolojik ve psikolojik kökenleriyle birlikte ele alıyor.

Ezbere Yaşayanlar – Emrah Safa Gürkan | Arka Kapak Tanıtımı

“Özgünlük” ve “yeni”nin sürekli övüldüğü bir çağda, detaylarda ne kadar ayrışsak da, temelde birbirimize çok benziyoruz. Sadece birbirimize benzemekle kalmıyoruz; bizden önceki nesillerden de o kadar farklı değiliz. Teknolojinin ve modernitenin getirdiği tüm yeni imkânlara rağmen birçok alışkanlığımızdan vazgeçemiyoruz. Benzer durumlarda benzer tepkiler gösteriyor, âdeta ezbere yaşıyoruz. Ve bunu değişmediğimizin pek de farkında olmadan yapıyoruz. Gözlemlemenin, sorgulamanın, tutarlı fikirler geliştirmenin sancılı sürecine katlanmaktansa reklamvari sloganlarla özgünlüğü yakalayabileceğimizi sanıyoruz. Ve sonunda her tembel öğrenci gibi sınıfta kaldığımızda hocayı suçluyoruz.

İşte Ezbere Yaşayanlar, bir türlü vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızın tarihî arka planıyla birlikte antropolojik, sosyolojik ve psikolojik kökenlerini irdeliyor.

Bizim gibi olmayanlara neden tahammül edemiyor, yabancıdan ve farklıdan neden korkuyoruz? İnsanları niçin konuşma tarzına göre yargılıyor, argo kullananlara ya da aksanlı konuşanlara niçin yukarıdan bakıyoruz? Şu rasyonalite çağında neden hediye alıyoruz ve birbirimize bir şeyler ısmarlıyoruz? Niçin dedikodu yapmaktan vazgeçemiyoruz? Son elli yılda birçok hak edindikleri halde kadınlar neden erkeklerden farklı meslekler tercih etmekte ısrar ediyor? Bunca bilimsel gelişmeye rağmen neden hâlâ fala ve büyüye inanıyoruz?

Yukarıdaki sorulara cevap ararken anekdot denizinde boğulmadan diyardan diyara koşup çağdan çağa savrulacağız. Taş Çağı’ndan modern zamanlara, Kalahari Çölü’nden Trobriand Adaları’na, Güney Sudan’dan Alp Dağları’na, Çin’den Aztek diyarlarına keyifli bir yolculuğa çıkmaya, Evliya Çelebi’den Torquemada’ya, James Cook’tan Şamhat’a, Kraliçe Njinga’dan İmparatoriçe İrene’ye, konuşan şempanzelerden Akıllı At Hans’a, yamyamlardan hadımlara birçok ilginç karakterle tanışmaya hazır mısınız?

Ezbere Yaşayanlar’da iki yüz bin yıllık insanlık mirasının ortaya koyduğu birbirinden değişik toplum ve kültüre yönelerek davranışlarımızı şekillendiren ana etmenleri inceleyecek; kültürle biyoloji, geçmişle gelecek, gelenekle yenilik arasındaki çekişmeyi merkeze alarak, şartların alışkanlıklarımızı ne noktaya kadar değiştirebildiğini tetkik edecek ve doğamıza ne kadar hükmedebildiğimizi göreceğiz.

Ezbere Yaşayanlar - Emrah Safa Gürkan

Toplamda 400 sayfadan oluşan kitabın kapak tasarımı Kutal Ural’a, editörlüğü Tuğçe İnceoğlu’na ait. Eser, Ocak 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Emrah Safa Gürkan Kimdir?

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2003 yılında mezun olan Emrah Safa Gürkan, 2006’da yüksek lisans diplomasını aldı. 2012’de Georgetown Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Gürkan, Yeniçağ Avrupa ve Akdeniz tarihi alanlarında uzmanlaştı.

Ottoman History Podcast’in kurucuları arasında bulunan Gürkan, FluTV adlı YouTube kanalında, İlker Canikligil ile birlikte Olmaz Öyle Saçma Tarih programına imza attı. Netflix yapımı Rise of Empires: Ottoman’ın da danışmanları arasında yer alan Gürkan, şu sıralar yine YouTube’daki Omnibus kanalında içerik üretmeye devam ediyor.

Emrah Safa Gürkan eserleri ve son çalışması Ezbere Yaşayanlar hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

roma hazinesi porsuk

Yiyecek Arayan Porsuk, Roma İmparatorluğu’ndan Kalma Hazine Buldu

Dev Oyun Yapımcısı Take-Two, Mobil Oyunun Gözde Markası Zynga’yı 12.7 Milyar Dolara Satın Aldı