in

Iraz Şensöz’den Çavdar Tarlasında Çocuklar Esintili Bir Büyüme Romanı: “Sincaplı Buda”

Iraz Şensöz, ilk kitabı Sincaplı Buda ile okurun karşısına çıkıyor. Roman, yeni nesil yayınevi Holden Kitap imzasıyla yayımlanıyor.

Sincaplı Buda - Iraz Şensöz
- Reklam -
- Reklam -

Iraz Şensöz imzasını taşıyan Sincaplı Buda raflardaki yerini aldı. Eser, Holden Kitap etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

1980 yılında İzmir’de dünyaya gelen Iraz Şensöz’ün matbu olarak yayımlanan ilk romanı okurla buluştu. Öykülerini Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’nde de okuma fırsatı bulduğumuz Şensöz, yeni nesil yayınevi Holden Kitap ile yazarlık macerasına yeni bir boyut kazandırıyor.

Eserleri Öykü Seçkisi ile birlikte Öykü Gazetesi, Post Öykü, Yeni e Dergisi, Öykülem, Trendeki Yabancı ve Oggito gibi dergi ve dijital mecralarda da yer bulan Şensöz, 18 yaşında şiir dosyasıyla Hatay – Cemal Süreya Şiire Özendirme Ödülü’ne de layık görülmüştü. Üniversite eğitimini Anadolu Üniversitesi’nde İletişim Sanatları üzerine alan yazar, bir süre İstanbul’da reklam yazarlığı yaptıktan sonra İzmir’e taşındı.

- Reklam -

Genç bir kızın ergenlikten çıkış hikâyesini konu alan Sincaplı Buda, Iraz Şensöz’ün ifadesine göre J. D. Salinger’ın Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabından ve Holden Caulfield karakterinden izler taşıyor. Otobiyografik ögelere de yer veren roman, tematik bir üçlemenin de ilk ayağı olma özelliğini taşıyor.

Sincaplı Buda – Iraz Şensöz | Arka Kapak Tanıtımı

Sincaplı Buda - Iraz Şensöz

“Ben yalnız bir kraliçeyim. Parmak kadar boyum var. Beni bir adam kadife minderin üzerinde taşıyor. Bir gün ilk defa ülkemin ara sokaklarında dolaşmaya çıkıyorum. Açlığı, sefaleti görüyorum. Sarayımda yaşamayı bırakıyorum. O günden sonra bütün dünyayı yalınayak dolaşıyorum. Bir keşiş gibi. Sincaplı Buda yollarda…”

- Reklam -

Ergenlikten çıkış hikâyesi olan Sincaplı Buda, on yedi yaşındaki bir genç kızın bir yıllık yaşamına odaklanıyor. Ece bir yandan ebeveynlerinin boşanma haberini sindirmeye, bir yandan yeme bozukluğuyla başa çıkmaya çalışıyor. İnsanın varlığına dair herkesin aklına üşüşen sorulara da cevap arıyor. Aile, arkadaşlık, aşk, yaşam, tanrı, doğmak, büyümek, sevmek, yaşlanmak, ölmek. Hepsi Iraz Şensöz’ün kaleminde korkutucu kavramlar olmaktan çıkıyor.

Sincaplı Buda, insanı hayat karşısında gülümsemeye zorluyor. OMMMM.

Toplamda 180 sayfadan oluşan eserin editörlüğünü Yağmur Yavaş Aydın üstleniyor. Kitabın kapak tasarımı ise Merve Yiğit’e ait.

Iraz Şensöz öyküleri ve yazarın ilk romanı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Spiderwick Chronicles Dizi disney

The Spiderwick Chronicles Dizi Oluyor: Ünlü Fantastik Seriye Disney+ Uyarlaması

Metaverse Sanal Büyükelçilik Barbados

Metaverse Dünyasının İlk Sanal Büyükelçiliği Barbados’tan