in

Terry Pratchett Özelinde Trans Karşıtlığı Tartışması Sosyal Medyayı Karıştırdı

Terry Pratchett trans karşıtlığı iddialarının odağı oldu. Neil Gaiman ve yazarın kızı Rhianna’nın da dahil olduğu tartışmalar sosyal medyayı karıştırdı.

terry pratchett Transseksüellik

Son birkaç günde Twitter, Terry Pratchett’ın kızı Rhianna Pratchett ve Neil Gaiman’ın taraf olduğu bir transseksüellik tartışmasıyla alevlendi. Neil Gaiman’ın transfobik bir gönderiye yorum yapmasıyla başlayan diyalog, bir yanda anti-trans aktivistler diğer yanda Pratchett’ın kızı derken yazarların eserlerine kadar sıçradı.

Tartışma yazar ve gazeteci Laurie Penny’nin anti-semitizm ve anti-trans söylemlerin aynı kaynaktan yayıldığını belirten bir Tweet atmasıyla ortaya çıktı. Laurie LGB Birliği adında bir Facebook sayfasının, “Transseksüel/transhümanist ajandanın Yahudi tarafı” başlıklı bir yazısını paylaştıktan sonra Neil Gaiman durumun hiç de şaşırtmadığını belirten bir cevap verdi.

Ardından kendilerini cinsiyet-merkezli feminist olarak adlandıran kullanıcılardan Gaiman’ı eleştiren yanıtlar başladı. Bir noktada, konuya Diskdünya’nın yazarı Terry Pratchett da dahil edildi:

“İyi fantastik yazmanın gerçeklikle bağlantılı olduğun anlamına geldiğini sanıyordum. Hakkında bunları öğrendikten sonra eserlerinizdeki iyi kısımların Pratchett’ın katkısı olduğunu anladım.

“Bir insanın “kadın” kelimesinin ne anlama geldiğini ve dünyadaki yerinin ne olduğunu bilmeden Pratchett’ı, özellikle de Cadılar serisini nasıl okuyabildiğini anlayamıyorum.”

terry pratchett diskdünya cadılar

Terry Pratchett Hakkındaki Tartışmalar Hızla Büyüdü

Bu Tweet’ler, Terry Pratchett’ın transseksüellik hakkındaki duruşu üzerine yeni bir tartışma başlattı. Pratchett hayranları, usta yazarın Kilden Ayaklar eserinden bir pasaj paylaşarak Pratchett’ın cinsiyete bakmadan herkese karşı hoşgörülü olmayı savunduğunu belirtti.

Pratchett’ın cücelerin cinsiyeti üzerine bir alıntısı da ayrıca paylaşıldı:

“Bütün cücelerin sakalı var ve 12 kat kıyafet giyerek geziniyorlar. Cinsiyet aşağı yukarı tercihe bağlı.”

Nihayetinde, Rhianna Pratchett da tartışmaya katıldı:

“Duyduklarım korkunç. Babam bugün hayatta olsa bu konuya kesinlikle cinsiyet-merkezli bakmazdı. Kitapları okuyun.”

Gaiman da bu noktada Rhianna’ya hak vererek, Pratchett hakkındaki düşüncelerini paylaştı:

“Terry bilge ve nazikti. Terry insanların karmaşık, çelişkili ve her zaman insan olduğunu anlardı. Terry insanların değişebileceğini ve değiştiğini bilirdi. Rhianna’nın dediği gibi, bu saçmalıklarınıza hiç zaman ayırmazdı. Bakınız: Eşit Haklar, Canavar Alayı ve Kilden Ayaklar.”

“Ölüleri Bugünün Savaşları için Ödünç Almak”

Konu bugün Sarah Ditum’un The Times gazetesinde kaleme aldığı yazıyla yeniden alevlendi:

“Ölüleri bugünün savaşları için ödünç alamazsınız. Trans aktivistlerinin veya cinsiyet-merkezli feministlerin Terry Pratchett’ın bugün kendilerini destekleyeceğini söylemesi eşit derecede absürt.”

Konu hakkında Terry Pratchett’ın ufak bir yorumu da var. 2000’de yapılan bir röportajda yazar şöyle konuşuyor:

“Bilimkurgu ve fantastik çevrelerindeki eşcinsel olduğunu (sanırım bir de transseksüel, emin değilim, cüceler gibi insanlara da gönüllüce açıklamadıkları şeyleri sormuyorum) bildiğim insanlar karşılarındakinin cinsiyet veya cinsel yönelimlerine karşı neredeyse her zaman hoşgörülü; pisliğin teki olmadıkları sürece.”

Yaşanan son tartışmalar hakkındaki düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Lithub

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

SüngerBob ve Patrick Star Gerçek Hayatta

SüngerBob ve Patrick Star Gerçek Hayatta Yan Yana: İkili Bu Defa Dost Değil

Community test

Community Dizisinin Absürt Dünyasını Ne Kadar Tanıyorsun? [TEST]