in ,

The New York Times, Spor Gazetesi The Athletic’i 550 Milyon Dolara Satın Alıyor

The New York Times Company, Amerikan spor gazetesi The Athletic’i 550 milyon dolar karşılığında satın almaya hazırlanıyor.

The New York Times The Athletic satın alma
- Reklam -
- Reklam -

The New York Times Company, çevrim içi yayın yapan Amerikan spor gazetesi The Athletic’i 550 milyon dolar karşılığında satın alacak. Global medya dünyasında ses getiren hamle, iki tarafa da önemli avantajlar sağlayacak.

1851 yılında Henry Jarvis Raymond ve George Jones tarafından kurulan Amerikan gazetesi The New York Times, zaman içerisinde ABD’nin en büyük basın kuruluşlarından birisine dönüştü. Ancak dijital çağın ve sosyal medyanın yükselişi, birçok köklü yayın organının internette egemen haber kaynağı olmasını engelliyor. Birçok dev şirket, BuzzFeed gibi platformların gerisinde kalmamak için önemli satın almalar yapıyor.

2016 yılında Alex Mather ve  Adam Hansmann ikilisi tarafından kurulan ve odağına spor gazeteciliğini alan The Athletic’in güncel olarak 1,2 milyon abonesi bulunuyor. Toplamda 600 çalışanı olan gazete, şimdiye kadar kârlı bir yatırım olmaktan uzak bir profil çizmiş ve kurulduğu günden bu yana zarar etmişti. Ancak şirketin, kısa vadede kârlılık gibi bir planının olmadığını hatırlatmakta da fayda var. Son dönemlerde 100 milyon dolar harcama yapan şirket, yalnızca 73 milyon dolar gelir elde edebilmişti. Planlara göre de 2023’e kadar bu zararın devam etmesi bekleniyordu.

- Reklam -

The New York Times, Spor Gazetesi The Athletic’i Satın Almaya Hazırlanıyor

The New York Times’ın 550 milyon dolar karşılığında The Athletic’i bünyesine katma hamlesi ise iki firma için de yeni kapıları açacak gibi duruyor.

The New York Times Company’nin CEO’su Meredith Kopit Levien yaptığı açıklamada The Athletic’in kendileri için harika bir tamamlayıcı olacağını kaydediyor. 10 milyonu aşacak abone sayılarıyla beraber, daha kapsamlı bir hedefin peşinde olduklarını aktaran Levien, The Athletic’in, The New York Times’ın adreslenebilir potansiyel abone pazarını genişletmesini sağlayacağına inandıklarını ifade ediyor.

Levien aynı zamanda bu satın almayla spor gazeteciliğinde küresel bir lider konumuna geleceklerine inandıklarını belirtiyor.

The New York Times The Athletic

Times Company mülkiyeti altında The Athletic’in The New York Times’ın haber odası ve spor bölümünden ayrı olarak işletileceği de gelen bilgiler arasında.

- Reklam -

The Athletic’in kurucuları Mather ve Nasmann da bu satın alma hamlesinden sonra şirkette çalışmaya devam edecek. CEO konumundaki Mather, genel müdür ve eş başkan sıfatı alacak. Şirketin başkanı olan Hansmann da COO ve eş başkan olarak görev alacak. Gazete, yönetim konusunda bağımsızlığını sürdürecek.

Bu işlemin ardından The Athletic cephesinde aboneliklerin ya da personelin nasıl etkileneceği ise şu an için bilinmiyor. Yeni nesil medya şirketlerinden BuzzFeed, geçen yıllarda HuffPost’u satın almış ve şirketin 47 çalışanıyla yolları ayırmıştı.

The Athletic için satın alma işleminin 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Gazetenin abonelik ücreti aylık 4,99 avro. ABD başta olmak üzere İskandinavya ve Batı Avrupa ülkelerinde abonelik tabanlı dijital yayınlar medya sektörünün gelişmeyi sürdüren bir parçasını oluşturuyor.

Siz bu satın alma hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Webrazzi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

amerika kitap okuma oranları istatistik

Amerikalılar Her Zamankinden Daha Az Okuyor: Okuma Oranı Son 30 Yılın En Düşük Seviyesinde

Andrew Garfield narnia günlükleri

Andrew Garfield, Narnia Günlükleri’nde Neden Oynayamadığını Açıkladı: “Yeterince Yakışıklı Değildim”