in

Yeni Amazonya: Gelecekten Tadımlık Bir Panorama

Feminist yazar Elizabeth B. Corbett imzasını taşıyan Yeni Amazonya, Fihrist Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Yeni Amazonya - Elizabeth B. Corbett
- Reklam -
- Reklam -

Elizabeth B. Corbett imzalı Yeni Amazonya raflardaki yerini aldı. Eser, Fihrist Kitap etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Fihrist Kitap’ın Feminist Ütopyalar Dizisi’nin bir parçası olarak yayımlanan Yeni Amazonya, ilk olarak ilk olarak 1889 yılında New Amazonia: A Foretaste of the Future tarafından yayımlanmıştı.

1846 yılında dünyaya gelen İngiliz feminist yazar Elizabeth Burgoyne Corbett, çoğunlukla Yeni Amazonya kitabı ile tanınıyor. Newcastle Daily Chronicle dergisi için macera ve toplumcu gerçekçi romanlar yazan Corbett, aynı zamanda edebiyatın popüler kahramanlarını kadınlara uyarlayarak kadınları ve kadınların toplumdaki yerini inceleyen eserlere imza atmış bir isim.

- Reklam -

1894’te edebiyat tarihinin en eski kadın dedektiflerinden Annie Cory’yi içeren Sea Gives Up Its Dead romanını kaleme aldı. Aynı dönemlerde Adventures of a Lady Detective adlı serisiyle dergilere maceralar yazdı. Haftalık Amerikan dergisi Hearth and Home, Elizabeth B. Corbett’i Arthur Conan Doyle ile birlikte dedektif romanı sanatının ustalarından birisi olarak andı.

Corbett Yeni Amazonya romanını kadınların oy kullanma hakkına karşı çıkan Mary Augusta Ward’a bir tür açık mektup olarak kaleme aldı.

Yeni Amazonya – Elizabeth B. Corbett | Arka Kapak Tanıtımı

Yeni Amazonya - Elizabeth B. Corbett

Yeni Amazonya, 1889 yılında hayat bulmuş bir gelecek tasavvuru. Ana karakter uyandığında kendini uzak gelecekte, 2472 yılında bulur ve bu kadınlar dünyasında olan biteni okuyucuya sunar.

Döneminin diğer ütopyalarıyla konuşan bir metin, Yeni Amazonya. 1800’lerin sonu ve 1900’lerin başı, sosyalist ve planlamacı ütopyaların bolca dillendirildiği ve zaman içerisinde her kesimin kendi ütopyasıyla karşı görüş belirttiği bir dönemdir. Özellikle, Edward Bellamy’nin “2000’den 1887’ye Geriye Bakış” kitabı büyük bir ilgi uyandırır ve farklı yorumları ardı ardına yazılır; büyük bir fikir düellosu meydana gelir. Bu dönemde ütopyalar birbiriyle atışıyordur. İşte Yeni Amazonya, bu yoğun akımın feminist bakışla yazılan sürümüdür ve olay yarattığı söylenebilir.

- Reklam -

Bir yandan da siyasi gündemi unutmamak gerekir: Kadınların oy kullanma ve siyasi hayatta aktif bir şekilde yer alma talepleri, gündemin belirleyici temasıdır. İşte böyle bir ortamda gelecek varsayımı, aslında güncel talepleri de belirlemektedir.

19. yüzyıl sonlarında yeşeren “feminist ütopyalar” akımının önemli kitaplarından biri olan “Yeni Amazonya”ya bu dizimizde yer vermesek olmazdı. Bu kitabı nitelikli bir çeviri ile “fihrist standartlarına uygun olarak” sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz.

İlk dönem feministlerin arasında öne çıkan yazarlardan biri olan Elizabeth B. Corbett’in Yeni Amazonya’sı sizlerle…

Toplamda 184 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Eray Karakoç, editörlüğünü Mina Melisa Akbulut üstleniyor. Eser geçen aylarda raflardaki yerini aldı.

Elizabeth B. Corbett eserleri ve Yeni Amazonya hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Eternals yasaklandı disney marvel

Disney Sansür Talebini Reddedince “Eternals” Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’da Yasaklandı

Wicked Ariana Grande Cynthia Erivo

Wicked Filmi Başrolleri Ariana Grande ve Cynthia Erivo Oldu