in

12. Ankara Kitap Fuarı Açılıyor!

12. Ankara Kitap Fuarı, 16-25 Şubat tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

16-25 Şubat tarihleri arasında 12. kez gerçekleşecek olan Ankara Kitap Fuarı başlıyor. Fuarın bu yılki gözde konuğu ise sinema eleştirmeni ve yazarı Atilla Dorsay olacak. Ayrıca Metro serisinin yazarı Dmitry Glukhovsky de imza için fuarda olacak.

ATO Congresium’da gerçekleşecek olan fuar, her gün saat 10:00 – 20:00 arasında kitapseverleri ağırlayacak. 300’ü aşkın yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşecek olan Ankara Kitap Fuarı, on gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk aktiviteleriyle birlikte binden fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Fuar alanında kitap fuarının yanı sıra 22 sahafın da katılımıyla gerçekleşecek olan Ankara Sahaf Festivali de kitapseverleri bekliyor olacak.

Oyla!

Zeynep Hantik

Boş zamanlarında çizimler yapıp, öyküler yazan bir okurum. "Madem ki her şeyin sonu gözyaşı olacak, en azından istediğimi yapmalıyım," diyen Rothfuss'a olan sevgimin sonsuz, söylediği sözü çok fazla benimsemiş olduğumu da söylemeden geçemeyeceğim. Fantastik, bilimkurgu ve bilgisayar oyunlarına olan ilgim her geçen gün artmakta, bunlar hakkında konuşup tartışabildiğim bir yerde olduğum için son derece mutlu yaşamaktayım.

18 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for zehir zehir dedi ki:

  Bugün gittim fuara, birkaç şey söyleyeyim.

  İlk olarak tahmin edeceğiniz üzere indirimler tatmin edici değil, genellikle %20-25 civarında. İnternette çok daha iyi fiyatlar bulmak mümkün. O yüzden uzun zamandır olduğu gibi bu fuara da doğrudan kitap alışverişi yapmak amacıyla gitmenin bir anlamı yok.

  Değişmeyen bir diğer şey de ilgi gören yayınevleri. İthaki, Pegasus, İş Bankası Kültür, Can gibi yayınevlerinin yanlarına yaklaşmak bile çok zorken Dedalus, Delidolu gibi yayınevleri maalesef tenha kalıyor. Dedalus’un stant görevlilerinden biri arkadaşım ve pek gelen giden olmadığını söyledi, aslında epey büyük ve güzel bir yerleri var. Yani eğer fuara giderseniz Dedalus’a muhakkak uğrayın, ilginizi çekecek bir şeyler bulacağınıza eminim.

  Sel’in standında yayınevinin sahibi İrfan Sancı vardı, görünce epey şaşırdım ama gidip muhabbet etmeye cesaret edemedim. Daha doğrusu lafa nasıl gireceğimi bulamadım bir türlü.

  Çizgi Düşler epeydir piyasada olmayan Güngezgini’ni yeniden basmış, kaçırmadım aldım hemen.

  Pegasus’ta iyi bir indirim yok ama birkaç kitabı %50 indirime sokmuşlar. İçlerinde Sarah Andersen’in Büyümek Diye Bir Şey Yok’u ile The Awkward Yeti’nin Kalp ve Beyin’i de var. Awkward Yeti’yi pek tutmuyorum ama Andersen çok iyi oldu.

  İletişim ilgi görmeyen bazı kitapları kelepir fiyatına satıyor. İçlerinde ilginç şeyler var. Bir de Barış Bıçakçı’nın yeni kapakları mükemmel olmuş.

  Metis’te de indirimli setler var, gerçi aynı fiyata web sitelerinden de alınabiliyor diye biliyorum.

  İthaki’nin standında ise sevgili @irbis vardı. Aslında sormayacaktım ama kitap önümde dururken dayanamayıp Dresden’a devam etmeyecek misiniz diye sordum :grin:. Ve müjdemi isterim ki kendisi %99 ihtimalle devam etmeyeceklerini ama bazen ofiste gaza gelip devam etsek mi yoksa diye düşündüklerini söyledi. Yani yeteri kadar baskı yaparsak belki de Dresden’in devam ettiğini görebiliriz. (bu arada bunu foruma yazacağımı söylediğimde de inkar edeceğini söyledi, o söylemeden ben belirtmiş olayım :grin:)

  Bir de fuarın içinde resmen kocaman künefeci var. Bunu da görmedim demem artık.

  Sonuç olarak gittiğime pişman değilim ancak Tüyap İstanbul kadar olmasa da her fuar gibi bu da kalabalık, yorucu ve amaç sadece kitap alışverişi ise internet varken kesinlikle mantıklı değil. Ben yine erken gidip sakin olduğu saatlere denk getirdim, fuardan çıktığımda kapıda en az 100 kişilik bir kuyruk vardı. Gidilmezse pek bir şey kaybedileceğini de düşünmüyorum.

 2. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  @Cyrist, Genel durum @Nemo’nun belirttiği gibi ve bildiğim kadarıyle pekte değişmiyor. Ha, önceki fuarlarda tek tük sürprizlerle karşılaştığım olmuştu. Bir fuarda Persepolis’i, bir başkasındaysa Sudaki Bıçak İzleri’ni 10 liraya bulup, sevinçten havalara uçmuşluğum vardır. Fakat bu tip sürprizler, kırk yılda birlik ve genele yansımayan hoşluklar. Bir değişiklik olsun diye gidilebilir. Ben genelde öyle yapıyorum. Tabii kendime hakim olamayıp kitap aldığım oldu. Etrafta kitap olmasının yan etkisi; onlar sizi süzdükçe sizde onları süzmeye başlıyorsunuz ve hikayenin gidişatı beklemediğiniz bir yöne doğru kayıyor :joy:

  @zehir’in bahsettiği Büyümek Diye Bir Şey Yok özellikle ilgimi çekiyordu. İndirimi okuyunca sevindim sevinmesine de, kısa süreliğine. Kitap artı gidiş-dönüş artı giriş ücretinin toplamı, internettekinden daha pahalıya mal oluyor :sweat_smile: Aman, ne bileyim. Bir yanım bahanen olur, diyor. İlk baskıyı inceleme fırsatım olmuştu; sayfaları biraz narindi ve bazı ciltlerin sayfaları koptuğundan arkaya istiflenmişti. Yeni baskıyla ebatları ufaltılmış ve sayfalar korkmadan çevrilecek gibi gelmişti. “İnternetten alsam sorun çıkar mı?” endişe duymamak için bizzat gidip almak aklıma daha yatıyor.

 3. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Valla 2 lirayı uzattım ve bileti verdi. Arası hiç yaşanmadı. :smiley:

 4. Avatar for Cyrist Cyrist dedi ki:

  Sonunda fuara gidebilmek kısmet oldu son günden :smile:
  Hasılatlarım:
  Zaman Makinesi- H.G. Wells (Türkiye İş Bankası Yayınları)
  Genç Werther’in Acıları- Goethe (Türkiye İş Bankası Yayınları)
  Ulus-Terry Pretchet (Tudem)
  Edgar Allan Poe Bütün Hikayeleri (İletişim Yayınları)

  Çok yorulduk gezerken, bazı bakmak isstediğim yayınevlerini de atlamak zorunda kaldım yorgunluktan ve tabii görünce kendimi durdurup alacağımdan dolayı. Aslında Diskdünya’nın ilk kitabını çok istiyordum ve fuardan alacağım tek kitap oydu sözde. Ama Diskdünya serisi pahalı geliyor ve her seferinde erteliyorum. Kendimi tutamadım ve ucuz+güzel kitaplara saldırdım yine.
  Diskdünyayı alamamış üzülüp kitaplara baka baka yürürken Tudem standında tatlı bir kadın bana Ulus kitabını gösterdi ve 10 (ON) liraya düştüğünü söyledi. Terry Pratchett’ı da çok merak ettiğim için aldım. Umarım severim. Aslında içimde hala bir üzüntü var Diskdünya için ama umarım bir gün alabilirim.
  Bir de İletişim standında çok tatlı bir adam vardı. Çok yardımcı oldu ve güzel tavsiyelerde bulundu. Kitaplar hakkında uzun bir sohbetimiz oldu. Edgar Allan Poe’nun 2 ciltlik tüm öykülerini bize 34 liraya verdi :)) Arkadaşımla ortaklaşa aldık. Bir cilt onda bir cilt bende duracak :smiley:

  Çok güzel, yorucu ve bir şey almayacağım diye gidip yine dayanamayıp aldığım kitapların olduğu bir fuar oldu.

  Bir de Ulus’u okumuş olanlar varsa düşüncelerini iletirse sevinirim. :slight_smile: Teşekkürler şimdiden.

 5. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Ve bir Ankara Kitap Fuarı daha bitti. Gözler yaşlı.
  Çocuk bağırmalı, ağlamalı, gelecek sene de gelişmeyecek 13. Ankara Kitap Fuarı için şimdiden çok heyecanlıyım.

  Vote in the poll.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

13 cevap daha var.

Haftanın Kitabı #77 – Yarım Dünya

2017’de Kayıp Rıhtım’da En Çok Okunan 10 Haber