in

Netflix’ten RTÜK Denetimine İlk Yanıt: “Yola Devam!”

Dijital yayın platformlarına gelen RTÜK denetimi hamlesinden sonra Netflix Türkiye’den ilk açıklama geldi.

Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK), çevrimiçi dijital yayın yapan Netflix, BluTV ve puhutv gibi internet yayıncılarına özel getirdiği düzenleme bugün yürürlüğe girdi. Ardından tüm gözler Netflix’e çevrildi. Kanalın buna vereceği cevap merakla bekleniyordu. Netflix açıklama yapmak için fazla beklemedi.

Resmi Gazete’de yayınlanan “Radyo, Televizyon Ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile yasalaşan karara göre, RTÜK dijital platformları denetleme hakkına sahip oldu.

Peki bu kararla neler değişiyor? Öncelikle Netflix ve benzeri kuruluşların RTÜK’ten lisans almaları gerekiyor. Ayrıca Abonelik ücretlerinin binde beşini de RTÜK’e ödemeleri de gereken şartlar arasında.

RTÜK aynı zamanda çevrimiçi yayın yapan bu özel kuruluşların içeriğine de kısıtlamalar getirebilecek. Kurul, bu platformlarda yayınlanan dizi, film, belgesel ya da şovlara kısmen ya da tamamen erişim engeli getirebilecek.

Netflix Türkiye’nin bu konuya nasıl yaklaşacağı merak konusuydu. Anladığımız kadarıyla Netflix şimdilik temkinli bir yaklaşım sergilemeye karar vermiş. Göründüğü kadarıyla RTÜK lisansı alınacak ve yayına devam edilecek.

Yeni düzenleme hakkında Medya Koridoru’na konuşan Netflix sözcüsü şöyle dedi:

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Netflix’in Türkiye pazarını bırakmaya kolay kolay razı olmayacağı zaten tahmin edilebiliyordu. Ancak bu uğurda ne gibi ödünler verilecek ve izleyiciler yeni düzenlemeden nasıl etkilenecek merak konusu.

Kamuoyu tarafından ‘sansür’ olarak kabul edilen bu yeni düzenlemeye dair eleştiriler sürüyor.

İlgili yönetmeliğin tüm maddelerine buradan göz atabilirsiniz.

Siz bu denetim hakkında ne düşünüyorsunuz? Netflix’in ilk adımını nasıl karşıladınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forumda paylaşmayı unutmayın!

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

11 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Neyse bari param cebimde kaldı. Kitaplara da esaslı bir sansür uygulanmadan alabildiğimi alırım bu paralarla. Gittikçe sansürcü olmaya başladık. 21. Yüzyıldayız. Dünya Mars’a koloni yapma peşinde biz de “dümbük” kelimesini sansürlemekle uğraşalım. Olmayan umutlarım bile karardı.

 2. Avatar for malady malady dedi ki:

  Olay tamamen vergi amaçlı olsa Fransa’nın yapmayı düşündüğü sistem gibi internet sitelerinden vergi alma hakkında bir kanun çıkartılırdı. Neden RTÜK’e tabi tutuldukları bir kanun çıkarıldı ki? Bence gayet “muzır” içeriği denetleme amaçlı yapılmış bir sistem. Anlayamadığım ise şu: para verilerek üye olunan bir sisteme niye denetleme gelir, görmek istemesem zaten üye olmazdım.

 3. Avatar for Torcheim Torcheim dedi ki:

  Sansür geldiği an üyeliğimi iptal ederim. Geldikleri ilk günden beri üyeyim. Sansür olan bir içeriği izleyeceğime o anda pc’yi yakarım daha iyi. :grinning: Hayır anlamıyorum ki torrent var, bir sürü yayın yapan site var. İnsanlar ulaşmak istedikleri her şeye ulaşabiliyorlar. Ayrıca netflix isteğe bağlı üye olunan ve kredi kartı ile ödeme yapılan yani çocukların ebeveynlerinin ihmali dışında ulaşamayacakları bir platform. Boş işlerle uğraşacaklarına tvde yer alan saçma sapan mafya ve aşiret dizilerini sansürlesinler.

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Ben meselenin Netflix vb olduguna inanmıyorum. İsterse Netflix , blutv vb blr şekilde devam ederler. Mesele daha büyük, muhalif ve bazı küçük marjinal grupların tek seslerini duyurma imkanları olan djital yayıncılıklarını engellemek.
  Örnegin KHK ile fırsatını bulup yayınlarını kapattıkları küçük hatta marjinal grupların internet üzerinden de seslerini kısmak istiyorlar.

 5. Avatar for malady malady dedi ki:

  Zaten en başında tüzel kişilik olarak yayın yapmak için 100 bin tl lisans parası isteyecek RTÜK. Bu zaten küçük bütçeli amatör kanalları zorlayacak bir durum. Bir de Medyascope ve Deutsche Welle gibi haber kanalları internetten sansürsüz içerik yayınlayabiliyordu, onun da önü kesilebilir artık kolayca. Yasanın boyutunu hukukçu olmadığım için bilmiyorum ama sokak röportajı kanallarına bile denetleme gelebilir.

  Bir de Patreon’dan veya Youtube’dan gelen paranın vergisini alırlarsa tam olacak.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

6 cevap daha var.

The Boys İnceleme

The Boys: Farklı Bir Süper Kahraman Dizisi

Balina

Seçkide 121. Sayı: “Balina Öyküleri”