in , ,

Esin Kaynağını Müzikten Alan 6 Büyülü Tasarım

Tasarımları görebilir, hissedebilir ve onlara dokunabiliriz, ancak bu sizce yeterli mi? Peki ya aynı zamanda duyabiliyor da olsaydık?

buyulu tasarimlar liste
- Reklam -
- Reklam -

Dünya genelinde yenilikçi mimarlar ve tasarımcılar müzikten ilham alınarak tasarlanan strüktürler ile zihnimizi açıp duyularımızı olabildiğince genişletmeye çalışıyor, bunu kimi zaman algılarımızla oynayarak kimi zaman da teknolojinin nimetlerinden yararlanarak yapıyorlar.

İşte, bir gitarın içinde olmayı bize hissettirecek şekilde tasarlanmış konteynerden tutun da çevresindeki seslere göre hareket edebilen led ışıklarına kadar müzikten esinlenilmiş 6 tasarım!

1. Coca-Cola Beatbox Pavilion

mimari yapı cola

- Reklam -

Coca-Cola’nın Beatbox Pavillion’u müzik, mimarlık ve teknolojiyi harmanlayarak yenilikçi bir strüktürle bunu destekliyor. Kullanıcıyı tasarıma dahil etme sürecinde ziyaretçiler mekan içinde çeşitli yerlere dokunarak kendi müziklerini oluşturabiliyorlar. Aynı zamanda içinden geçen rampa sayesinde Olympic Park manzarasının da tadını çıkarabilirler.

2. CargoGuitar

cargoguitar

Japonya’daki bir Bienal için tasarlanan bu enstalasyon ziyaretçilerine gitar içinde olmanın nasıl bir duygu olduğunu yaşatıyor. Nakliye konteynerından ve karanlıkta parlayan 6 çelik telin gerdirilmesiyle oluşan bu büyük ölçekli gitarı çalmakla kalmayıp gerektiğinde akort bile edebilirsiniz!

3. Dithyrambalina Music Box – Müzik İçin İnşa Edilen Kasaba

village

New Orleans kusursuz Caz Müziği ve benzersiz mimarisiyle bilinmesine rağmen tasarımcı Dithyrambalina bu durumu bir üst kademeye taşımış. Yerel malzemeler ve eski pencereler gibi kullanılmış elemanlarla oluşturulan bu küçük kasabadaki her evi farklı birer ses sanatçısı tasarlayıp, özel yapım müzik aletleriyle taçlandırılmış. Bu kasabada dolaşırken su sayesinde müzik çalan bir klavye veya özellikle farklı tınılarda gıcırtı sesi çıkaran döşeme gibi bazı ilginçliklerle karşılaşabilirsiniz.

- Reklam -

4. Star Wars – Barrel Organ

lego Tasarım

20.000 parça legodan oluşan ve Star Wars tema şarkısını çalan bir müzik aleti mi? Bir insan daha ne isteyebilir ki! Müzik kompozisyonunu oluşturacak şekilde yerleştirilen binlerce lego sayesinde, varil döndüğünde bu müziği dinleyebiliyorsunuz. Aslında Yıldız Savaşları: Bölüm 1- Gizli Tehlike prömiyeri için özel olarak tasarlanan bu alet, prömiyerin çoktan tarihe karışması nedeniyle şu an Almanya’daki Legoland’de sergilenmekte.

5. Court of Water Wall

water wall Tasarım

Yağmur sesinin bu derece güzel olacağı kimin aklına gelirdi ki! Bu mavi duvar görünüşünün çok ötesinde çünkü yağmur yağdığında müzikal sesler onun sayesinde oluşuyor. Farklı açılarda ve şekillerde yerleştirilen borular ve endüstriyel elemanlar sayesinde çıkan bu sesleri Dresden, Almanya’da dinleyebilirsiniz.

6. Underwater ORB Lights

orbs Tasarım

ORB’lar çevredeki seslere tepki veren led lambalarıdır. Ancak bu tasarımdaki ORB’lar biraz daha farklı. Urbanbotics’in tasarladığı bu yenilikçi ve eylemsel sistemde led ışıklar arkadaşça selamlar veya müzik gibi sakin seslere doğru harekete geçiyorlar ancak yüksek sesler duyulduğunda su altına dalıp saklanıyorlar.

Peki siz bu yenilikçi tasarımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın!


* Her Mimar Tarafından Mutlaka İzlenmesi Gereken 8 Film

Kaynak: Inhabitat

Göksu Yıldırım

Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunuyum. Basit bir düşüncemin büyüyerek gerçeğe dönüşmesini izlemekten hoşlanırım. Zamanımı bir taraftan hayal kurarak, diğer taraftan ise ayaklarımın yere sağlam basmasına çalışarak geçirmekteyim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Quentin Tarantino - Bounty Law

Quentin Tarantino, “Bounty Law”ı Gerçekten Dizi Yapıyor

Ahlaki Açıdan Gri Karakterler: Kurgu Diyarların Tembelliğe Açılan Kapıları

Ahlaki Açıdan Gri Karakterler: Kurgu Diyarların Tembelliğe Açılan Kapıları