in ,

Medyascope’un Saklı Kültür ve Edebiyat Dünyası

Medyascope TV’nin kültür edebiyat programlarını sizler için derledik. Keyifli izlemeler!

medyascope
- Reklam -
- Reklam -

Medyascope TV, çeşitli alanlarda Periscope, Youtube ve aynı adlı kendi sitesinden yayın yapan bir internet kanalı. Tarih, arkeoloji, dilbilim, sosyoloji, psikoloji, edebiyat ve daha aklınıza gelebilecek birçok bilim-sanat alanında yayınları mevcut. Ancak bu değerli yayınlar ne yazık ki hak ettikleri kadar ilgi görmüyor. İşte bu yüzden Medyascope’un edebiyat dünyasını “saklı” olarak kabul ettik. Gelin bu yeterince keşfedilmemiş dünyanın kapılarını hep birlikte aralayalım!

1. Handan İnci ile 70. Yılında Beş Şehir ve Ahmet Hamdi Tanpınar:

YouTube video

Handan İnci, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu bir akademisyen ve halen de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapıyor. İnci, özellikle Ahmet Hamdi Tanpınar, Oğuz Atay ve Tomris Uyar üzerine çalışıyor. Bu videoda ise 2016 yılında Tanpınar ve 70. yılında “Beş Şehir” adlı yapıtı üzerine konuşuyor.

- Reklam -

2. Mehmet Berk Yaltırık ile Osmanlı’dan Günümüze Kabadayılık

YouTube video

Mehmet Berk Yaltırık konusunda fazla bir şey söylemeye gerek duymuyoruz. Onu Öykü Seçkisi’ndeki öykülerinden, Gölge e-Dergi’de yer alan Gölgeli Öyküler’inden ve Yedikuleli Mansur’dan zaten tanıyorsunuz. Kendisi aynı zamanda Trakya Üniversitesi mezunu bir tarihçi ve burada da Osmanlı’dan günümüze kabadayılık tarihini anlatıyor.

3. Elçin Poyrazlar ile Polisiye Edebiyatı ve 3. Kara Hafta Festivali

YouTube video

Elçin Poyrazlar, Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği’nin üyesi olan bir yazarımız. Aynı zamanda gazetecilik yapan yazar programda polisiye edebiyatı, Türk edebiyatında yeri ve her sene 17-18 Kasım tarihlerinde İstanbul’da yapılan Kara Hafta Festivali hakkında sohbet ediyor.

4. Tüm Zamanların Distopyası 1984 Çevirmeni Celal Üster ile Söyleşi

YouTube video

George Orwell’ın unutulmaz eseri olan “1984”ü Türkçemize kazandıran usta isim Celal Üster ile yapılan söyleşiyi bu video da izleyebilirsiniz.

5. Devrim Kunter ile Yabani Dergisi ve Türkiye’de Çizgi Roman

YouTube video

Ülkemizin kaliteli dergilerinden Yabani hakkında derginin kurucularından Devrim Kunter ile Kitapscope programında yapılan bir söyleşi.

6. Barış Müstecaplıoğlu ile Kitabı Osmanlı Cadısı Üzerine

YouTube video

Osmanlı Cadısı “Bir İstanbul Bilimkurgusu” alt başlığıyla 2016 yılında yayımlanan bir Barış Müstecaplıoğlu romanı. Eserleri pek çok dile çevrilmiş usta yazar Müstecaplıoğlu programda bizlere kitabından bahsediyor.

7. Pelin Aslan Ayar ile Türk Edebiyatında Varla Yok Arası Bir Tür: Fantastik Roman

YouTube video

Pelin Aslan Ayar, Boğaziçi Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde bitirdi. Şu an Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan yazarın kitabını sitemizde haber yapmıştık. Eser de 1886-1960 tarihleri arasından Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan Ahmet Hamdi Tanpınar’a kadar Türk edebiyatında fantastiğin izi sürülüyor. Pelin Aslan Ayar, 26 Şubat 2018 tarihli program da fantastik edebiyatımız ve kitabı üzerine konuşuyor.

8. Ursula K. Le Guin’in Ardından: Bülent Somay ile Söyleşi

YouTube video

- Reklam -

Kitapscope programından bu video da çevirmen-üstad Bülent Somay ile birlikte Ursula K. Le Guin’in vefatından sonra ustayı konuşuyorlar.

Mülksüzler üzerine doyurucu bir konuşma.

9. Levent Cantek ile 1951 Romanı Üzerine Söyleşi:

YouTube video

Bilkent/Uluslararası Ilişkiler mezunu bir yazarımız Levent Cantek. 1951 ise yazarın grafik romanı. Çizgi roman tadında olan roman ise Sefa Sofuoğlu tarafından çizilmiş. Program içerisinde de yazar yeni çıkan kitabı üzerine konuşuyor.

10. Dr. İsmail Gezgin ile Gılgamış Destanı:

YouTube video

Dr. İsmail Gezgin, bir arkeolog ve yazar. Sümerler’in hala popülerliğini yitirmeyen Gılgamış Destanı hakkında oldukça doyurucu bir demeç veriyor.

11. Dr. Yeliz Özay Diniz ile Evliya Çelebinin Acayip ve Garip Dünyası

YouTube video

Yeliz Özay Diniz, Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Ancak Bilkent ve Iowa State üniversitelerinden edebiyat üzerine ilk yüksek lisansını, Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi’nde ise ikinci yüksek lisansını yapmış. Yine Bilkent’ten Evliya Çelebi üzerine doktora yaparak mezun olmuş. Programda Yeliz Özay Diniz YKY tarafından basılan aynı adlı kitabı ve “Evliya Çelebi” üzerine konuşuyor.

12. Dr. Bilgin Saydam ile Deli Dumrul’un Bilinci

YouTube video

Mehmet Bilgin Saydam, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi olan bir yazar. Bu videoda Saydam’ın Psikomitoloji üzerinden Deli Dumrul’u işleyişi konu ediliyor.

13. 400 Yıllık Bir Yetim Don Kişot: Ali Şimşek ile Söyleşi

YouTube video

Ölümünün 400. yılında Cervantes üzerine yapılmış keyifli bir sohbet.

14. Halil Babilli ile Edebiyat Üzerine

YouTube video

Halil Babilli daha önce sitemize de röportaj vermiş değerli bir yazar. Bu programda da yine edebiyat üzerine bir konuşma yapıyor.

15. İsmail Gezgin ile Türkiye’de Mitoloji ve Arkeoloji Üzerine Söyleşi

YouTube video

Programda Dr. İsmail Gezgin hem kendi uzmanlık alanı arkeoloji hem de arkeoloji ile bağınılı bir öğe olarak  mitoloji hakkında konuşuyor.

16. Hakan Bıçakcı ile “Uyku Sersemi” Üzerine

YouTube video

Eksik Olan adlı programdan Hakan Bıçakcı ile o günler de yeni çıkan kitabı “Uyku Sersemi” üzerine bir söyleşi.

Bizlerin dikkatini çeken, edebiyat ve kültür sanat dünyasına dair Medyascope programları işte böyleydi. Eğer sizin de aklınıza gelen ve gözden kaçırdığımız programlar varsa yorumlarınızda belirtmeyi unutmayın!

Emrecan Doğan

13 Ağustos 1996’da İstanbul’da doğdum. Halen Medeniyet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Daha önce Kayıp Rıhtım forumunda ve Aylık Öykü Seçkisi içerisinde yer aldım. Gölge E-Dergi, Bilimkurgu Kulübü, Genç Yazı ve Pejmürde Dergisi bünyesinde gerçekleştirilen Ortak Hikâye projesi gibi elektronik platformlarda ve basılı olarak da Adı Yok dergisinin 75. sayısında yazılarım yayımlandı. Yaklaşık olarak 12 yaşımdan beri yazıyorum. | İletişim: [email protected]

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Agatha Christie’nin Gerçek Hayatı

Agatha Christie’nin Hayatı Çizgi Roman Oldu

haftanin kitabi 81 viking mitolojisi

Haftanın Kitabı #81 – Viking Mitolojisi