in

Tarot Kartları Nasıl Dizilir?

Bilinen en eski kehanet yöntemlerinden birisi olan Tarot falına bakmanın pek çok yolu var. Peki bu meşhur kartları nasıl dizmeli? Yeni başlayanlar için rehber tadında bir çalışma.

Tarot

İnsanlığın en eski kehanet yöntemlerinden birisi olan Tarot kartları ile tanışmış mıydınız? Bir Tarot Falı sizlere neler anlatır? Peki, her şeyden önce bu kartları kendiniz mi okumanın nasıl bir deneyim olduğunu mu merak ediyorsunuz? Öyleyse destenin hangi sıralamalarla dizilebileceğini öğrenmeniz gerekiyor.

Tarot kartı okumalarında çeşitli dizilimler yahut yerleştirme düzenleri vardır. Siz de bunlardan birini -isterseniz hepsini!- deneyin ve hangi yöntemin sizin için en uygun olduğunu görün. Ancak işe, okumaya nasıl hazırlanacağınıza ilişkin yeterli bilgi toplamakla başlayın. Bu, sizin için her şeyi daha kolay hâle getirecektir!

Bu yazıda listelenen dizilimler, kolaydan en karmaşığa göre sıralanmıştır. Eğer daha önce kendiniz ya da herhangi biri için hiç Tarot okumadıysanız üstten, basit bir üçlü dizilimden başlayın ve listenin aşağısına doğru ilerleyin. Kartlara ve anlamlarına aşina oldukça daha karmaşık dizilimleri denemek kolaylaşacaktır. Ayrıca bir dizilim çeşidiyle diğerlerine göre daha doğru sonuçlar da alabilirsiniz. Bu sıklıkla gerçekleşir, bu yüzden endişe etmeyin.

Bir Tarot Okumasına Hazırlanmak

Şimdi Tarot desteniz önünüzde; onu negatif etkilere karşı güvene aldınız ve bir başkası için okumaya hazırsınız. Belki bu, Tarot’a olan ilginizi duymuş bir arkadaşınız, yahut yönlendirmeye ihtiyacı olan kız kardeşinizdir. Hatta belki -ve bu sıklıkla yaşanır- bir arkadaşınızın, problemi olup da “gelecekte onu nelerin beklediğini” görmek isteyen bir başka arkadaşıdır. Kim olduğuna bakmaksızın, başka biri için Tarot okuma sorumluluğunu üstlenmeden önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Dolayısıyla ilk olarak muhakkak bu yazıya göz atmalısınız.

1. Temel Üç Kart Dizilimi

Tarot yetenekleriniz üzerindeki bilginizi tazelemek istiyorsanız bu temel Üç Kart Dizilimi’ni kullanarak hızlı bir okuma yapın ya da sadece basit bir soruna cevap arayın. Bu, okumaların en kolayıdır ve yalnızca üç adımda basit bir okuma yapabilmenizi sağlar. Yeteneklerinizi tazelerken arkadaşlarınıza ya da ailenize bu hızlı yöntemle okuma yapabilir, veya acele cevap peşinde olan meraklı biri için kullanabilirsiniz. Bu üç kart; geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceği temsil etmektedir.

2. Yedi Kartlı At Nalı Dizilimi

Tarot okuma yeteneklerinizi geliştirdikçe bir dizilim şeklini, diğerlerine göre daha çok tercih ettiğinizi görebilirsiniz. Günümüzde en yaygın kullanılan dizilimlerden biri, Yedi Kartlı At Nalı düzenidir. Bu dizilim yedi farklı kartı kullanmayı gerektirse de aslında oldukça basit bir dizilimdir. Her bir kart, mevcut sorun ya da durumu farklı açılardan birleştiren bir konumdadır.

Yedi Kartlı At Nalı diziliminin bu türünde kartlar sırasıyla geçmişi, şimdiki zamanı gizli etkileri, ilgili kişiyi, diğerlerinin tutumlarını, ilgili kişinin durum hakkında ne yapması gerektiğini ve muhtemel sonuçları temsil eder.

3. Pentagram Dizilimi

Tarot Destesi

Pentagram, pek çok Pagan ve Wicca inancını benimsemiş kimseler için kutsal kabul edilen beş köşeli yıldızdır. Siz de bu büyülü sembolde farklı anlamlar bulacaksınız. Yıldız kavramını düşünün bunun için. Bir ışık kaynağıdır yıldız, karanlıkta parlar. Fiziksel olarak bizden oldukça uzakta bulunan bir cisimdir. Ama kim bilir kaçımız, gökte bir yıldız görür görmez dilekte bulunmuşuzdur… Yıldız, başlı başına büyülüdür. Pentagram içindeki beş köşenin her biri, bir anlama sahiptir. Kimi zaman beşinci element olarak kabul edilen ruhun yanı sıra dört temel elementi temsil ederler: Toprak, Hava, Ateş ve Su. Bu yorumlamaların her biri, bu Tarot diziliminin bünyesinde toplanmıştır.

4. Çingene Dizilimi

Çingene Tarotu Dizilimi, basit ama şaşırtıcı miktarda bilgi edinebileceğiniz bir dizilim türüdür. Bir durum karşısında genel bir bakış edinmek istiyorsanız veya çözmeye çalıştığınız çok sayıda ilişkili durum varsa bu, sizin için kullanışlı bir yöntem olacaktır. Çingene Tarotu, yorumlamalarınızda size geniş bir esneklik sunan, oldukça serbest biçimli bir dizilimdir.

Tarot Falı

Bazıları Çingene Dizilimi’ni, üç sıranın her birindeki kartları kullanarak basitçe geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek olmak üzere yorumlar. En uzak geçmiş, A sırasında bulunur; yedi sıradan ikincisi, yani B sırası, ilgili kişinin mevcut hayatıyla ilgili durumları içerir. En alttaki sıra, C sırası ise şimdiki zamanın bir devamı olarak kişinin hayatında gerçekleşmesi muhtemel durumları içeren yedi karttan oluşur. Yalnızca geçmişe, şimdiki zamana ve geleceğe bakarak Çingene Dizilimi’ni okumak kolaydır. Ancak dizilimi farklı açılara bölerseniz daha derine inebilir ve durumlara daha karmaşık yaklaşımlar getirebilirsiniz.

5. Kelt Haçı Dizilimi

Kelt Haçı olarak bilinen Tarot dizilimi, kullanılan en ayrıntılı ve karmaşık düzenlerden biridir. Cevaplanması gereken özel bir soru olduğunda bu yöntemi kullanabilirsiniz, zira böylelikle durumun farklı açılarına doğru adım adım ilerleyebilirsiniz. Yöntem, temelde bir seferde tek bir durum üzerine durur. Okumanın sonuna ulaştığınızda ise mevcut sorunu pek çok açıdan ele almış olursunuz.

Tarot Dizilimi

Peki siz Tarot Falı konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz? Bu dizilimlerden hangileri ilginizi çekiyor? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Viking Kültürünün Saklı Kalmış Eğlencesi: Kemikten Kızaklar Üzerinde Avcılık

Kaynak: Learn Religions

Rabia Elif Özcan

1995 yılında, dünyaya ilk defa dokunduğundan bu yana okuyor gözlerim, ellerim, kulaklarım ve hislerim. En çok doğayı okuyorum, sonra müziği, renkleri; ve edebiyat okuyup çeviriler yapıyorum, başka gözlerin bakışlarına dokunabilmek için. Dimağımın heybesinde biriktirdiğim kelimelerden masallar fısıldıyorum. Hayatı satır aralarına katık ediyorum; yağmurlu gökte vicdanı arıyor, mum ışığında güneşi buluyorum. Sabah günümü aydın eden kahve kokuları gece gözüme uyku sürüyor. Küçücük bir kutuda azıcık yaşıyorum, yetinmekle doyuyorum.

Mark Hamill

Star Wars: The Rise of Skywalker Sonrası İlk Teşekkür Mark Hamill’dan

kelly link belaya bulaş

Büyülü Gerçekçiliğin Dikkat Çeken Yazarlarından Kelly Link “Belaya Bulaş” ile Türkçede