in , ,

Kıyamet – Niall Ferguson | Haftanın Kitabı #267

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Britanyalı tarihçi Niall Ferguson’ın büyük felaketleri incelediği “Kıyamet” kitabı var.

Kıyamet - Niall Ferguson | Haftanın Kitabı #267
- Reklam -
- Reklam -

Kıyamet | Künye

Yazar: Niall Ferguson
Çeviri: Oğuz Satır
Alt Başlık: Geçmişin Büyük Felaketleri ve Gelecek İçin Bazı Dersler
Kapak Tasarımı: Kutan Ural
Orijinal Adı: The Politics of Catastrophe
Yayınevi: Kronik Kitap
Sayfa Sayısı: 464
Çıkış Tarhi: Nisan 2023


Kıyamet – Niall Ferguson | Arka Kapak Tanıtımı

TÜM FELAKETLER BİR BAKIMA İNSAN YAPIMIDIR

- Reklam -

Felaketleri tahmin etmek işin doğası gereği zor hatta kimi zaman imkansızdır. Depremler, orman yangınları, mali krizler ve savaşlar gibi salgın hastalıklar da normal dağılım göstermez; bir sonraki felaketi öngörmemize yardımcı olacak bir tarih döngüsü yoktur. Ancak felaket gelip çattığında, Vezüv patladığında Romalıların ya da Kara Ölüm vurduğunda Orta Çağ İtalyanlarının olduğundan daha hazırlıklı olmalıyız. Ne de olsa bilim bizim yanımızda, değil mi?

Niall Ferguson bu yeni kitabında geçmişin büyük felaketlerini inceleyerek devletlerin ve toplumların bunlara nasıl tepkiler verdiğini ele alıyor, felaket tecrübeleri altında daha derin patolojilerin iş başında olduğunu ortaya koyarak geleceğe yönelik ne gibi dersler çıkarabileceğimizi gösteriyor. Kıyamet’te benimsediği multidisipliner yaklaşımla Ferguson bize afetlerin niteliklerine dair eleştirel içgörüler sağlıyor. Bürokratik ve politik yapıların analizini yaparak politik hayal gücü eksikliğini, sosyal ağların etkilerini irdeleyerek, ileride yaşanabilecek felaketlere karşı eyleme geçirilebilir müdahale önlemleri sunuyor.

Kıyamet, bir sonraki krizle daha iyi başa çıkabilmek ve geri dönüşü olmayan çöküşün nihai felaketinden kaçınmak isteniyorsa alınması gereken bir tarih dersi sunuyor.

Kıyamet - Niall Ferguson | Haftanın Kitabı #267

Kıyamet Hakkında Ne Dediler?

“Işıltılı, kışkırtıcı ve eğlenceli. . . . [Kıyamet] fikirler ve malumat kırıntılarıyla dolu. . . . [Ferguson] müthiş seviyede bir okuyucu ve kültürel merakı da hayli yüksek.” —Peter Frankopan, Prospect

“Kıyamet iyi araştırılmış, iyi argümanlara sahip ve her alana dokunan bir kitap. Ferguson bilgisinin derinliğini ve genişliğini kullanarak felaketlerin yeni bir anlayışla ele alınması gerektiğini savunuyor. . . . William H. McNeill’in Plagues and Peoples kitabını anımsatan [Kıyamet], önemli ve acil bir konuda çok ihtiyaç duyulan bir kitap. Ferguson argümanlarına bolca destek sağlıyor, disiplinler arası bir yaklaşım kullanıyor ve yeni içgörüler ve açıklamalar sunuyor. Ünlü bir yazardan hayal kırıklığına uğratmayacak örnek ve düşündürücü bir çalışma.”Library Journal 

Kıyamet, tarihin etkileyici bir bölümünü canlı bir anlatımla ele alıyor ve birbirinden farklı pek çok konuyu bir araya getirerek ilgi çekici bir tablo oluşturuyor.” The Guardian

- Reklam -

“Tam zamanında ve canlandırıcı… Bilgilendirici, eğlendirici ve düşündürücü bir okuma; bu sıkıntılı zamanlar için sağduyuyla dolu.” ―Peter Neville-Hadley South China Morning Post

“Yoğun bir araştırmanın ürünü … eğlenceli bir üsluba sahip. . . . Büyüleyici.” Kirkus

Kıyamet, gerçekten geleceğimizle ve geleceğimizden nasıl emin olacağımızla ilgili. Niall Ferguson, usta bir tarihçi ve aynı zamanda günümüzün dert ve sıkıntılarının da keskin bir gözlemcisidir. Neden bu noktada olduğumuzu ve işleri nasıl yoluna koyacağımızı anlamak için Kıyamet’i okuyun.”

—Eric Schmidt, Google’ın eski CEO’su ve İcra Kurulu Başkanı

Niall Ferguson Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Niall Ferguson

1964 yılında Glasgow’da doğdu. Kuşağının en önemli Britanyalı tarihçilerinden sayılan Ferguson, Oxford Üniversitesi’nde tarih bölümünde okudu. Harvard Üniversitesi, Londra Ekonomi Okulu ve New York Üniversitesi’nde hocalık yapmıştır. Ekonomi ve finans tarihi, uluslararası tarih, İngiliz ve Amerikan tarihleri konusunda uzman olan Ferguson şu anda Stnford Üniversitesi Hoover Institute ve Harvard Üniversitesi Belfer Center bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


Edward Clodd imzalı Mitler ve Rüyalar kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Richard Madden Yeni James Bond Olabilir

Yeni James Bond, Game of Thrones’un Yıldızı Richard Madden Olabilir

Notos En Onemli 40 Polisiye Roman

Notos’tan “En Önemli 40 Polisiye Roman” Listesi: İlk Sırada Umberto Eco’dan “Gülün Adı” Var