in ,

Arjantin’de Bulunan Fosil Yaşamış En Büyük Dinozora Ait Olabilir

En büyük dinozor fosili Güney Amerika’da bulundu. Yeni bulgular, yaşamış en büyük kara canlısının kalıntıları olabilir.

yaşamış en büyük dinozor
- Reklam -
- Reklam -

Yeni ortaya çıkan fosillerde yapılan incelemeler, T-Rex’lerin bile yanında küçük kaldığı yeni bir dinozor türüne işaret ediyor. 100 milyon yıl önce, Kretase döneminde yaşamış Titanosour cinsine bağlı Agentinosaurus, yaşamış en büyük dinozor türü olabilir.

Bu devasa türün tam bir iskeletiyse maalesef bulunamadı. Bilim insanları iskelet parçalarında yapılan çalışmalarla tahmini bir boy ve kilo çıkarımı yapıyor.

Şimdiye kadar Patagotitan türündeki dinozorların karada yaşayan en büyük canlı olduğu düşünülüyordu fakat paleontolog Greg Paul’a göre Argentinosaurus ondan da büyük:

- Reklam -

“Analizimin ana sonucu Patatogian’ın en büyük Titanosaur olmadığı. Elimizde tam bir iskelet olmasa da inceleyebildiğimiz her Argentinosaurus kemiği, kritik alanlarda çok daha büyük.”

Patagotitan’ın 50-55 ton arasındaki kütlesi, Paul’un tahminlerine göre 75 tona ulaşabilen Argentinosaurus’un yanında oldukça küçük kalıyor. Paul, iskeletin var olan kısımlarından yola çıkarak ürettiği 3 boyutlu örneklerle Argentinosaurus’un tam hacmini ölçmek için volumetrik modeller üretmiş.

Agentinosaurus dinozor

Dinozor Dahil Canlıların Ulaşabileceği Kütlenin Bir Sınırı Var

Argentinosaurus’un devasa kütlesi etkileyici olsa da, bu kadar büyük olmanın getirdiği bazı sıkıntılar var. Canlı ne kadar büyükse ihtiyaç duyduğu enerji de aynı orantıda artıyor. Argentinosaurus kadar devasa ve otobur bir canlının her gün birkaç ağacı sadece yaşamsal işlevlerini yerine getirebilmek için yutması gerekiyor.

Diğer yandan Dünya’daki en büyük canlı Argentinosaurus değil. Birkaç milyon yıl önce, Buz Çağı’nda ortaya çıkan mavi balinalar 150 tona ulaşabilen kütleleriyle Dünya’nın gerçek devi. Deniz’de besin bulmanın kolaylığı mavi balinanın bu kütleye ulaşmasının en büyük sebebi. Mavi balinalar, günlerinin çoğunu sırf hayatta kalmaları için gereken yüzlerce kilo planktonu yutarak geçiriyor.

- Reklam -

Agentinosaurus boyu

Sudan karaya evrimleşen canlıların da ilk dönemlerinde bu kütleyi korumuş olmaları muhtemel. Paul’a göre ilk Argentinosaurus’un da aralarında bulduğu Sauropoda dinozorlarının ilkel türlerinin arasında 100 ton ağırlığa ulaşanları varmış. Paul, bu tahmini dinozorların sudaki atalarını inceleyerek ortaya atıyor:

“Hesaplamalarımız kemiklerinin ve kaslarının sorunsuzca hareket edecek kadar güçlü olabileceğini kanıtlıyor.”

Yeni bulgular hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’dan paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Express

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

John Wick Yazarı Dungeons & Dragons Senaryosu

John Wick Yazarı, Dungeons & Dragons Dizisi Üzerinde Çalışıyor

Ölü Dilde Bir Hayalperest - Grace Paley | Haftanın Kitabı #161

Ölü Dilde Bir Hayalperest – Grace Paley | Haftanın Kitabı #161