in

Go Ustası, Yapay Zekânın Yenilemeyeceğini Anlayınca Emekli Oldu

Güney Koreli Go oyuncusu Lee Se-dol, yapay zekayı yenemeyeceğini kabul ederek geçen haftalarda oyunu bıraktığını açıkladı.

Go Lee

2016 yılında yapay zekâ oyuncusu AlphaGo’yu yenen ilk insan olan ve dünya çapında ünlenen Güney Koreli Go oyuncusu Lee Se-dol, geçen haftalarda oyunu bıraktığını açıkladı. Bırakma sebebini ise yapay zekânın yenilmemesi olarak belirtti.

Ayrıca Go profesyonel oyuncularını yöneten KBA (Korea Baduk Association)’daki üyelik ücretlerinin kullanımı ile ilgili yaşanan tartışmaların da bu kararı üzerinde etkili olduğunu ekledi.

Lee konu ile ilgili şunları söyledi:
“Yapay zekânın Go oyunlarında da yer almasıyla beraber en iyi olsam bile zirvede olamayacağımı, karşımda yenilmeyen bir varlığın olduğunu fark ettim.”
Google’ın DeepMind Teknolojisi ile geliştirilen AphaGo, 2016 yılının Mart ayında Lee ile yaptığı beş maçın dördünü kazanmıştı. Lee bu maçlarda tek bir oyun kazandı ancak bu bir insanın yapay zekâ oyuncusunu yendiği ilk oyun oldu. Lee ise, kazanma nedeninin AlphaGo programındaki bir yazılım hatası (bug) olduğunu söylüyor. Yaptığı karmaşık hamlelere AlphaGo’nun hatalı karşılık verdiğini ekliyor.

Lee Se-dol go
Lee Se-dol

AlphaGo’yu yenmesini sağlayan beyaz 78 hamlesi ile ilgili konuşan Lee şöyle devam etti:

Yazılım Hataları Devam Ediyor

“Beyaz 78, basit bir şekilde düşünülmemesi gereken bir hamleydi. Bu tarz yazılım hataları Fine Art’ta (Çin Go Oyun Programı) hâlâ devam ediyor. İnsana karşı iki taş engeli kabul etse dahi Fine Art’ı yenmek oldukça zor. Ancak kaybettiği zaman bu garip bir şekilde gerçekleşiyor. Bunun da sebebi yazılım hatasının olması.”
Lee, ayrılışının anısına önümüzdeki ay başka bir Yapay Zekâ oyuncusu ile karşı karşıya gelecek. Yeni rakibi ise Güney Kore’deki NHN Entertainment tarafından geliştirilen HanDol olacak. 2018 yılında geliştirilen HanDol ise şimdiden Güney Kore’nin en iyi beş oyuncusu yenmeyi başardı.

Satranç benzeri olan ve birçoklarına göre satrançtan daha da zor olduğu söylenen Çin kökenli Go oyunu, özellikle Doğu Asya’da oldukça popüler. İki kişilik bir strateji oyunu olan Go’nun tarihi 2500 yıl öncesine kadar uzanır.

Peki, siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum ve görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayınız.

* * *

* Yapay Zeka Kokuları Ayırt Edebilecek

Kaynak: Yonhap News

Melin Arda

1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for GkiraraJ GkiraraJ dedi ki:

    Ağlayacaksan oynamayalım.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Doctor Who

Doctor Who 12. Sezon Yayın Tarihi Yeni Fragmanla Duyuruldu

black widow ilk fragman

Black Widow Filminden İlk Fragman Yayınlandı