in

Maya Takvimi Dünyanın Sonunu “Yine” Tahmin Etmedi: İddialar Doğru Değil

Maya Takvimi yeni yorumuna göre dünyanın sonunun 21 Haziran 2020 tarihinde geleceği öne sürülmüştü. Elbette ki yine bazı yanlış anlaşılmalar söz konusu.

Maya Takvimi Dünyanın Sonu Teori
- Reklam -
- Reklam -

Bundan 8 sene önce Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de kıyametin kopacağına dair bir söylenti ortaya çıkmıştı. Bunun gerçekleşmemesinin ardından bazı kesimler takvimi yanlış yorumladıklarını söyleyerek asıl kıyametin kopma tarihi olarak 21 Haziran 2020’yi işaret ettiler.

SyFy yazarları bir araya gelerek yaptıkları araştırmada Mayalar’ın aslında hiçbir zaman dünyanın sonunun geleceğini iddia etmediklerini; takvimin dahi aslında belirli bir tarihte sona ermediğini ortaya çıkardılar.

Aslında Maya takvimi 2012’de sona ermiyordu; Mayalar’ın kendilerine has bir zaman birimleri bulunuyordu. Yani onlar için gün, hafta, ay veya yıl hesaplaması yoktu ama takvim mantığı oldukça benzerdi. Maya takviminde 2012 yılı bir döngünün işaretçisiydi ve bu döngü büyük bir zaman birimine işaret ediyordu. Muhtemelen bizim takvimlerimizde 1999’dan 2000’e olan geçişteki döngü gibi Maya takvimi 2012’den sonra yeni bir on yıllık veya yüz yıllık döngüye başlamaktaydı. Zaten Mayalara ait hiçbir kaynak bu tarihi kıyamet günü olarak varsaydıklarını söylememekte.

- Reklam -

Maya Takvimi 21 Haziran 2020 Tarihinde Dünyanın Sonunun Geleceğini Söylemiyor

Geçen günlerde bir bilim insanı olan Paolo Tagaloguin, bu konu hakkında bir Tweet attı ama bu Tweet bir süre sonra yayından kaldırıldı. Tagaloguin’in kıyamet günü iddiası şu yöndeydi:

Rumi Takvimi takip edersek teknik olarak şu an 2012 yılındayız. Miladi Takvim’e geçiş yaptığımızdan dolayı Rumi Takvim’e göre her yıl 11 gün eksik hesap etmekteyiz. Miladi takvimi kullandığımız 268 yılı (1752-2020) 11 ile çarparsak 2,948 gün elde etmekteyiz. 2,948’i her yıl eksik sayılan 11 günden dolayı 365’e bölersek toplamda 8 yıllık bir eksik hesaplama yapmış oluyoruz.”

Maya Takvimi Dünyanın Sonu Tahminleri

Tagaloguin’in bir bilim insanı olmasına rağmen atladığı bir nokta var: Yıllar önce Rumi Takvim’den Miladi Takvim’e geçildiğinde böyle bir olayın yaşanmaması için bu geçişi yaşayan ülkeler 10-11 gün arasında değişen bir atlamayı takvime geçiş yaptıkları gün zaten gerçekleştirdiler. Yani bu bir kereliğine yapılması gereken bir şeydi ve sorun olmaması adına ele alındı. 8 yılın eksik hesaplandığı düşüncesi tamamen bir yanlış anlaşılma. Maya Takvimi’ndeki 21 Aralık 2012 yılının direkt olarak Miladi Takvim’e yansıtılmıştı; hesaplamalarda araya bir anda Rumi Takvim’in neden katıldığı da bilinmiyor. Bu fikirler anlatıldıktan sonra Paolo sadece paylaşımını değil hesabını da Twitter’dan sildi.

- Reklam -

Bu tür komplo teorileri sürekli olarak ortaya çıksa da neredeyse tamamı asılsız iddialardan ve yanlış hesaplamalardan ibaret. Kimi bilim insanları popüler olmak için bu tarz iddiaları ortaya atarken pek çok internet haber sitesi de bu içerikleri tık tuzağı niyeti ile okurlarıyla paylaşıyor.

Maya Takvimi

Bu tip konularda yalnızca haberin başlığına bakıp harekete geçmemenizi tavsiye ediyoruz. Konuya dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* The Eyes of Darkness Kitabı Corona Virüsü’nü Öngörmüyor

Kaynak: SyFy

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the witcher 2. sezon çekimleri

The Witcher 2. Sezon Akışı Daha Az Kafa Karıştıracak

digimon disney film

Digimon, Disney Öncülüğünde Beyaz Perdeye Gelebilir