in

Çizgi Düşler’den 4 Yeni Çizgi Roman!

Aralarında Green Arrow ve Savage Wolverine de var.

Çizgi Düşler kitaplar

Yıl bitmeden Çizgi Düşler‘den harika bir atak geldi. Injustice‘taki hızlarını koruyarak bizleri adım adım sona yaklaştırırken, Magneto‘nun orijin hikayesini de bizlerle buluşturmaya başladılar. Ancak bununla da kalmıyorlar. Çünkü ikisi yeni, ikisi devam eden seriler olmak üzere tam 4 büyük sürprizleri daha var.

Bizlerle yeni olarak Green Arrow‘u buluşturuyorlar öncelikle. Andy Diggle’ın Green Arrow’unu ise “çok tuhaf bir serüven” olarak nitelenen Lukas izliyor. Sonrasındaysa Savage Wolverine 4 ve 100 Kurşun 5. cilt ile bildiğimiz serilere devam ediyoruz.

Hadi tanıtım metinleri gelsin de yeni ciltlerde ve ilk kez tanışacağımız kahramanlarla neler yaşayacağımızı görelim:

Lukas 1: Deathropolis – Yırtıcılar

Çok tuhaf bir serüven başlıyor …Lukas 1

Belleğini tamamen yitirmiş bir halde ve elinde yanık izleriyle şehrin ortasında uyanan bir adamın… Ölümden geri dönen bir adamın hikâyesi…

Deathropolis (No 1; Yazar: Michele Medda; Çizer: Michele Benevento)
Bir gece vakti, mezarından üzerinde simsiyah bir takım elbiseyle çıkan genç bir adam, kendini tanımadığı, bilmediği bir şehrin ortasında buluverir. Kim olduğu, orada ne yaptığı, hatta sonrasında ne yapacağı hakkında bile hiçbir fikri yoktur… Başına nelerin geldiğini bir türlü hatırlamayan bu isimsiz adam, başka bir seçenek bulamayınca kendini şehirdeki hayatın akışına bırakmayı seçecektir. Ardından kendine yeni bir isim bile bulur: Lukas… Ardın dan olaylar gelişmeye başlar…

Yırtıcılar (No 2; Yazar: Michele Medda; Çizer: Luca Casalanguida)
Ming Amca’ya şükürler olsun ki, Lukas’ın artık yeni bir kimliği ve yeni bir evi vardır. Aslında, işin tuhaf yanı sıradan şehirliler gibi yaşamaktan da garip bir keyif almaya başlamıştır. Ama bu sakin yaşamı komşularından bir kızın öldürülmesiyle bozulurken, kahramanımız da hem kendisi hem de yaşadığı şehir hakkında yepyeni şeyler öğrenmeye zorunda kalacaktır.

Michele Medda‘nın yazdığı çizgi romanın çevirisi Fatih Okta‘ya ait.

Green Arrow – İlk Yıl

Tek Başına. Hırpalanmış. Aç. İntikam İstiyor.green arrow 1

Oliver Queen, hiçbir şeyi ve hiç kimseyi -hatta görünüşe göre kendisini bile- önemsemeyen uçarı çapkının biri. Ama ihanete uğradığında ve bir ada ormanına terk edildiğinde aslında önemsediği bir şey olduğunu fark edecek: Adalet!

Eğreti bir yay ve aynı şekilde oklarından başka silahı olmayan Queen, bu yeni ve merhametsiz ortamda hayatta kalma mücadelesi veriyor… ve bu sırada adaya düşmesine sebep olan vahşi uyuşturucu kaçakçılarıyla da savaşıyor.

Green Arrow: İlk Yıl, yediden yetmişe sevilen Zümrüt Okçu’nun nihai köken hikâyesi. Hikâyenin yaratıcıları ise THE LOSERS’IN arkasındaki ödüllü ekip: Yazar Andy Diggle (Batman, Adam Strange) ve çizer Jock (Swamp Thıng, Hellblazer).

Andy Diggle tarafından yazılan Green Arrow’un çevirisi tanıdık bir isme, Tulgan Köksal‘a ait.

100 Kurşun 5 – Madara Dedektif

Çantası var ama suratı yok.100 kurşun 5
Yarı özel dedektif, yarı özel şerefsiz Milo Garret kavga çıkartıp üste çıkmaya alışkın. Ama girdiği son büyük tartışmada çok pis bir şeye toslamıştı- kendi arabasının ön camına. Doktorlar façasını yamadıktan sonra, Ajan Graves denilen, yabancısı olmadığımız bir adam, ona şifa niyetine bir çanta bırakmıştı: izi sürülemez 100 kurşun, bir tabanca ve bir otomobil sabotajı planına dair ikna edici bir hikâye.

Derli toplu bir çantaydı- Milo için fazla derli topluydu. Burnu içine kaçmış olabilirdi ama hâlâ çakalların kokusunu alabilirdi. Etrafı kokladıkça işler daha berbat kokmaya başlayacaktı. Fakat ne kadar iyi bir dedektif olursa olsun Milo, ne kadar leş bir çöplüğe girmek – ya da ne kadar derine gömülmek üzere olduğunu hayal bile edemezdi.

Brian Azzarello tarafından yazılan çizgi romanın çevirisi Emre Taşkıran‘a ait.

Savage Wolverine 4 – İşinin En İyisi

Wolverıne’in Bir Asırlık Hayatından Anlatılmamış Hikâyeler!Savage Wolverine 4
1963 yılında Dallas’ta bütün dünyayı değiştirecek bir olayın yaşandığı gün, bir grup masum işçiyi kötülükten korumaya çalışan kahraman elbette Wolverine’di. 1929 yılının 14 Şubatı’nda ise, Al Capone’un şehrinde mermiler, kadınlar, alçaklar, kahramanlar ve cinayetler havada uçuşurken, Sevgililer Günü Katliamı’ndan sağ kurtulan tek kişiyle tanışıyoruz: “Jimmy” Howlett’ ile…

Daha sonra, Logan adında bir çavuş, I. Dünya Savaşı’nın barut dumanları arasında yürek isteyen bir göreve liderlik ederken kendisini yirmi Alman askerinin namlusunun ucunda bulacak ve savaştaki tek mutant olmadığını öğrenecek. Ardından aynı tanıdık yüze Vahşi Batı’da rastlayacağız! Wolverine, yaptığı işin en iyisi… peki ya şansı yaver gitmezse?

Çevirmeni Emre Taşkıran.

Çizgi Düşler ailesine bu arka arkaya gelen sürprizler nedeniyle çok teşekkür ediyoruz! Umuyoruz 2017 için bizi heyecandan öldürecek başka sürprizler de bekliyordur.

Keyifli okumalar.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

richard adams watership tepesi

İngiliz Yazar Richard Adams Hayatını Kaybetti

CosmicZion Zine 1. Sayı Atlas

CosmicZion Zine’ın İlk Sayısında Yunan Mitolojisinden Atlas Var!