Ödüllü Öykücü Ahmet Büke’den 2 Harika Çocuk Kitabı

Usta öykücü Ahmet Büke, "Zeyno Kitapları Dizisi" ile karşımıza birbirinden oyunbaz çocuk kitaplarıyla çıkıyor!

Alnı Mavide” ve “Kumrunun Gördüğü” gibi değerli öykü kitaplarıyla tanıdığımız usta öykücü Ahmet Büke bu kez bir çocuk kitabı serisi ile okurunun karşısına çıktı. “Eyvah Babam Şiir Yazıyor!” ve “Annemle Uzayda” olmak üzere iki kitaptan meydana gelen ve Büke’nin kızı Zeynep Büke’ye adadığı Zeyno Kitapları Dizisi eylül ayının başında raflardaki yerini aldı. Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan serinin çizer koltuğunda ise Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi‘nden de hatırladığımız başarılı sanatçı Sedat Girgin oturuyor. Kitapların editörlüğünü ise Müren Beykan üstleniyor.

Kitapların konularına kısaca bir göz atalım:

Eyvah Babam Şiir Yazıyor!

Zeyno, mutlu bir çocuktur. Annesi Sevinç, uzaybilimcidir. Babası Ahmet’se, belediyenin şikâyet masasında çalışmaktadır; ayrıca, evde de “ünlü” bir şairdir! Anne uzun bir yolculuğa çıkınca, baba kız birlikte yine çok eğlenirler. Ama babası bir gün öyle ilginç bir fikirle çıkagelir ki, Zeyno bir sürü şiir dinlemek zorunda kalır…

Annem Uzayda

Zeyno’nun günleri, uzaya gidip gelen annesi Sevinç’e heyecanlanmak ve ev işlerini beceremeyen babası Ahmet’e gülmekle geçmektedir. Bir gün babası, işinden ayrıldığını, artık kâğıthelvacıda çalışacağını söyler. Kâğıthelvaların paketlerine şiirler yazıp satışı artırmayı hayal etmektedir! Annesiyse, Zeyno’nun ayaklarını yerden kesecek bir sürprizle çıkagelir!..

 

1970 doğumlu yazar daha önce Oğuz Atay Öykü Ödülü ve Sait Faik Öykü Ödülleri’ne layık görülmüştü. Henüz kitapları elimize alamadık ancak aldığımız duyumlar ve Büke’nin sosyal medya paylaşımlarından biliyoruz ki sıcacık bir seri bizleri bekliyor!
1995 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. Akademik eğitimini 2017 yılı içerisinde Fırat Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünde tamamladı. İkinci üniversite programı kapsamında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenimini sürdürmektedir. Çeşitli dergi ve platformlarda eleştiri, öykü, grafik tasarım v.b. çalışmaları yayımlanmıştır. Tiyatro oyunlarında sanat yönetmenliği, sanat ve edebiyat dergi/fanzinlerinde editörlük görevini üstlenmiştir. Aynı zamanda üniversite radyosunda “Sabaha Daha Var” adlı kültür-sanat programını icra etmektedir. Halen orta ve büyük ölçekli firmalar için grafik tasarım, kurumsal reklam çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödüllü Öykücü Ahmet Büke’den 2 Harika Çocuk Kitabı

Usta öykücü Ahmet Büke, “Zeyno Kitapları Dizisi” ile karşımıza birbirinden oyunbaz çocuk kitaplarıyla çıkıyor!

“Son gemi de ayrıldığında limandan,

Kaybolmuştu artık o rıhtım, gecenin karanlığından…”

Başa dönün