in

Denton Welch’ın Otobiyografik Romanı “Bulutun İçinden Bir Ses” Raflarda

Denton Welch’ın “Bulutun İçinden Bir Ses” romanı okurla buluşuyor. Eser, Metis Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Bulutun İçinden Bir Ses - Denton Welch

Denton Welch imzalı Bulutun İçinden Bir Ses kitabı raflardaki yerini almaya başladı. Fatih Özgüven tarafından tercüme edilen kitap Metis Yayınları tarafından okurların beğenisine sunuluyor.

İngiliz yazar ve ressam Denton Welch 1915 yılında Şangay’da dünyaya geldi. Londra’daki güzel sanatlar okulu Goldsmiths’te resim öğrenen Welch; bir bisiklet kazasının sonunda kısmi felç oldu ve inzivaya çekildi.

İlk romanı Maiden Voyage (Bakir Yolculuk) 1943 yılında yayımlandı ve ilgiyle karşılandı. Onu ertesi yıl In Youth is Pleasure (Gençlik Hazdır) romanı takip etti. 1948’te öykü kitabı Brave and Cruel (Cesur ve Zalim) çıktı. A Voice Through a Cloud (Bulutun İçinden Bir Ses) kitabı aynı yıl okurla buluştu. Welch, kazanın yarattığı komplikasyonlar nedeniyle o sene hayata veda etti.

Ardında öyküler, günceler ve şiirler bırakan Welch; insan davranışlarını, duyguları, fiziksel görünümü, giysileri, sanat eserlerini, nesneleri, manzarayı ve mimariyi yer yer tekinsizce denecek kadar ayrıntılı biçimde, araya belli bir uzaklık koyarak betimledi. Tüm bunlara masalları ve hayalleri de dahil etti. Yazarın minimal ve fantazist tarzı ile bedene ve cinselliğe getirdiği yaklaşım John Updike, William Burroughs, Barbara Pym ve Beryl Bainbridge gibi birçok ismi etkiledi.

Bulutun İçinden Bir Ses, korkunç bir trafik kazası geçiren bir adamın çevresini yeniden tarif etme çabasını konu alıyor.

Bulutun İçinden Bir Ses – Denton Welch | Arka Kapak Tanıtımı

Bulutun İçinden Bir Ses - Denton Welch

Genç bir adam yortu tatilini geçirmek üzere kaldığı pansiyondan çıkar, bisikletine atlar, bir yerde mola verir, ardından korkunç bir trafik kazası geçirir. Bulutun İçinden Bir Ses harikulade bir biçimde edebiyatta eşine az rastlanan bir şeyi, roman kahramanının bedeniyle aniden ve iradesi dışında değişen ilişkisini konu edinir. Uzun ve acılı iyileşme dönemi onu sadece bedenini değil, çevresindeki insanları, tabiatı, nesneleri, manzaralarla olan ilişkisini de sınamaya, yeniden tarif etmeye götürecektir.

Her acı bedensel acıların keskinliğiyle anlatılabilir, anlatılmalıdır.

“Dışındaki şeyler yüzünden ağlamazsın, içerideki şeyler yüzünden ağlarsın. İnsanlar başkalarını ağlarken görünce bu nedenle o kadar utanır, kızar ve kendilerini suçlu hissederler. Ne kadar deneseler de kendileri içeride olamazlar. Kapı yüzlerine kapanmıştır, sadece salya sümük suratı görürler. Ve hiçbir zaman içeride olamadıkları için, onları rahatsız eden gözyaşlarının dökülmesinden nefret ederler.”

Toplamda 280 sayfadan oluşan kitabın çevirmenliğini Fatih Özgüven üstleniyor. Aralık 2022 itibarıyla okurla buluşmaya başlayan kitabın kapak tasarımı Emine Bora imzasını taşıyor.

Denton Welch’ın Bulutun İçinden Bir Ses kitabı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, bizleri Google Haberler üzerinden de takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hugh Jackman Deadpool 3 Nefret Iliskisi

Deadpool 3’ten Yeni Detaylar Hugh Jackman’dan Geldi: “Wolverine, Deadpool’dan Nefret Ediyor”

Luther: The Fallen Sun Çıkış Tarihi Belli Oldu

Idris Elba, John Luther Rolüne Netflix Filmi “The Fallen Sun” ile Geri Dönüyor