in

Büyü ve Teknoloji Aynı Evrende: “Kan Yemini”

İthaki Yayınları yepyeni bir fantastik serinin kapılarını açıyor.

Büyü ve teknolojiyi aynı potada eriten, sıra dışı seri Powder Mage (Barut Büyücüsü) artık bizlerle! Ana serisi 3 kitaptan oluşup, 1. kitabın öncesindeki olayları anlatan öykü derlemeleri ve kısa romanları da bulunan, nispeten uzun denebilecek bir seri bu. Dahası, seride 1 ve 2. kitap arasında yer alan (1.5 diyelim) bir kitaba da sahip. Ayrıca bu ilk kitap Kan Yemini, 2013 yılında ilk kez okurla buluşmuş. Yani karşımızda bizim olduğu kadar dünya için de yeni bir seri bulunuyor.

Fantastik edebiyatın yaşayan ustası, diğer ustaları özellikle çalışkanlığıyla kıskandıran Brandon Sanderson‘dan övgü almış olan bu eser, aynı zamanda Kan Şarkısı‘nın yazarı Anthony Ryan‘ın da övgülerini taşıyor. Kapaktaki sözlerin haricinde Goodreads‘teki uzun yorumlarına da bakarsanız, yazarların kendi hesaplarından yaptığı yorumları görebilirsiniz.

Kan Yemini, şu anda ön siparişte. 2 Aralık Cuma günü satışa çıkacak kitabın tanıtım metni şöyle:

Kralların çağı sona erdi ve bu sonu ben getirdim. Bir kralı tahtından indirmek kan-yeminikanlı bir iştir…
Feldmareşal Tamas’ın kralına karşı yaptığı darbe yozlaşmış soyluları giyotine gönderip halkın karnını doyurdu. Ama bir yandan da Dokuz Ulus’la bir savaşın çıkmasına, kral yanlılarının içten gelen saldırılarına ve Tamas’ın müttefikleri olan Kilise, işçi sendikaları ve paralı askerlerin güç için bir yarışa girmelerine yol açtı. Tamas’ın geriye kalan bir avuç barut büyücüsüne bel bağlamaktan başka şansı yoktu. Bunlar arasında harika bir nişancı olan, Tamas’ın oğlu Taniel ve sadakati şantajla sınanan emekli polis müfettişi Adamat da vardı. Bir de tanrılar işin içine girince…
İçeriden ve dışarıdan gelen saldırılar devam ederken, ölüm ve yıkım işaretlerinden bahseden fısıltıları da duyulmaya başladı. Dünyaya geri dönmek için uyanan tanrılardan bahseden eski köylü hikâyeleri. Eğitimli insanların inanmayacağı türden şeyler. Ama inanmalılar…Brandon Sanderson’ın edebi vârisi McClellan’ın teknolojiyle büyüyü birleştiren bu zengin dünyasında, barut ve mermileri kontrol edebilen büyücülerin karşısında kim durabilir ki?

“Yaratıcı bir büyü sistemi, soluk soluğa bir kurgu, ilgi çekici bir dünya. Okurken çok eğlendim.”
-Brandon Sanderson-

“Epik fantaziye barut kokulu bir hava getiriyor.”
-Anthony Ryan-

“Silahlar, kılıçlar ve büyü bir arada? İnsan daha ne ister ki! Ya heyecan dolu aksiyon, hafızalara kazınan karakterler ve tekrarlanması güç bir başarı? Brian McClellan bu işi biliyor.”
-Brenk Weeks-

Çevirmenliğini tanıdık bir ismin, Cihan Karamancı‘nın yaptığı eseri biz epey merak ettik. Bakalım merakımıza değecek mi?

Oyla!

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

10 Yorum

Yorum Yap

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Everest Yayınları’nın İlk Roman Ödülü Galibi “Kitab-ı Siyah Kalem” Yayında

    Diskdünya Yeniden Basımlarında Sıra “Gökyüzü Dolu Şapka”da!