in ,

Cursed: Netflix Dizisine İlham Olan Lanetli Kitabı Türkçede

Netflix dizisi Cursed yapımına ilham olan kitap, dizi ile aynı anda Türkçe raflarına geliyor. Frank Miller ve Thomas Wheeler, Kral Arthur efsanesini yeniden yorumluyor.

cursed - netflix lanetli - frank miller - Thomas Wheeler

Önümüzdeki günlerde Netflix ekranlarındaki yerini alacak Cursed dizisinin ilham aldığı eser, Lanetli adı ile Türkçeye kazandırıldı. Frank Miller ve Thomas Wheeler’ın ellerinden çıkan roman İthaki Yayınları etiketiyle raflara geliyor.

Sin City, 300, Batman: Kara Şövalye Dönüyor ve Daredevil: Yeniden Doğuş gibi çizgi romanların yazarı Frank Miller ile The Cape’in baş yazarı Tom Wheeler’ın elinden çıkan Cursed artık Türkçede.

Britanya mitolojisinin en popüler kahramanlarından olan Kral Arthur’un hikâyesine güncel bir bakış açısı getiren Lanetli, orijinal dilinde ilk olarak 2019 yılında yayımlanmıştı. Romana Miller imzalı çizimler eşlik ediyor.

Lanetli – Thomas Wheeler ve Frank Miller | Arka Kapak Tanıtımı

Nimue kendi halkı tarafından dışlanmıştı. Kara büyüyle olan bağlantısı yüzünden Druid köyünde ondan korkulur hale gelinmişti, bu yüzden ayrılmaktan başka seçeneği yoktu…

Ama kader, tüm köyün Kızıl Paladinler tarafından katledilmesinden sonra Nimue’nin önüne yepyeni bir yol çıkardı. Annesi ölmeden önce ona son bir görev vermişti, adı sadece efsanelerde anılan Güç Kılıcı’nı bir büyücüye, Merlin’e götürmesi gerekiyordu. Halkını kurtarmak için tek şansı buydu. Bu zorlu görev intikam almasını her ne kadar zorlaştırıyor olsa da içinde uyanan güç, intikamdan başka bir şey istemiyordu.

Nimue etkileyici paralı asker Arthur ve göçmen Fey Ahalisi ile atıldığı macerada, tek gerçek krala vadedilmiş kılıcıyla hem paladinlerle hem de yozlaşmış kralın ordularıyla savaşmak zorundaydı. Halkını bir araya getirmek ve ailesinin intikamını almak isterken kendisi hakkındaki gerçekleri de adım adım keşfedecekti.

Ama belki de kaderi değiştirebilecek tek şey, bir kılıcın ucundaydı

Thomas Wheeler ile 300, Günah Şehri, Batman: Kara Şövalye Dönüyor gibi efsanevi çizgi romanların altına imza atan Frank Miller’ın yarattığı Lanetli’de, Gölün Hanımı miti Kral Arthur efsanesi içinde hak ettiği değeri buluyor. Arthur efsanesinin güncel bir yorumu olan romana Miller’ın çizdiği onlarca siyah beyaz ve renkli çizim de eşlik ediyor.
Lanetli - Thomas Wheeler ve Frank Miller |

Cihan Karamancı tarafından Türkçeye kazandırılan romanın editörlüğünü Alican Saygı Ortanca üstleniyor. Kapak tasarımında Hamdi Akçay’ı gördüğümüz eserin redaksiyonu ise Ömer Ezer’e ait.

443 sayfadan oluşan eser 17 Temmuz 2020 tarihinde raflardaki yerini alacak.

Nimue rolünde Katherine Langford’u, Arthur rolünde Devon Terrell’ı, Merlin rolünde de Gustaf Skarsgård’ı göreceğimiz Netflix uyarlaması dizi 17 Temmuz 2020 tarihinde yayında olacak.

Cursed – Lanetli Fragman | İzle

Esere ve diziye dair beklentileriniz neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Chilling Adventures of Sabrina 5. Sezon Çizgi Roman Olarak Geliyor

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

36 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Tilqi_Gin Tilqi_Gin dedi ki:

  Lanetli(Cursed) dizisi İmdb’de 5.2, halen düşüyor.


  Çıkacak kitabı etkiler mi acep? Kötü dizisi olsa satışları ne durumda oluyordur acep.
 2. Avatar for Leingrad Leingrad dedi ki:

  Satışlarda bir değişiklik olmaz. Düşse bile fazladan iki bookstagramın “aaiiyyy bayıldıımmm yhaa” diye şakşaklaması ile dengelenir. Kitap pazarlama stratejisi böyle rezil bir seviyeye indirgendi.

 3. Avatar for HamdemitAbi HamdemitAbi dedi ki:

  Ben @ilydious’a katılıyorum hatta savını daha da radikallestirip şunu diyorum: IMDb, Goodreads, letterboxd, vb.mecralarda puanlar yapıtların popülaritesi (hypetrain, yapıtı çevreleyen fandom, özellikle son zamanlarda Amerikan iç siyasetinin eğlence unsurlarına karışması sonucu doğan tepkisellik vb.) ve bu hype’ı ne kadar karşılayabildiğinin çarpık bir göstergesi. Hype’tan uzak yapıtlar fandom savaşlarından, belli nedenlerden ötürü daha görücüye çıkmadan doluşan 10 puanlardan veya tersi 1 puanlardan uzak olduğu için daha dengeli sonuçlar verse de bu tür siteler güvenilirliklerini günden güne kaybediyor.

 4. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Gülesim geldi. :joy: Neden bu kadar kötü yapıyorlar anlamak mümkün değil. Hadi yaptın hiç mi kendine sormuyorsun bunu insanlar beğenir mi diye?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

31 cevap daha var.

Chilling Adventures of Sabrina 5. Sezon çizgi roman

Chilling Adventures of Sabrina 5. Sezon Çizgi Roman Olarak Geliyor

If It Bleeds - Stephen King Uyarlama Film

If It Bleeds: Stephen King’in Yeni Novella Kitabından 3 Uyarlama Geliyor