in

DisneyMustPay: Yazarlar ve Disney Arasında Telif Savaşı

Disney şirketinin sahibi olduğu Star Wars, Alien ve Buffy gibi serilere ait romanların yazarları, Disney’den teliflerini alamadıklarını açıkladı.

DisneyMustPay Disney

Bilimkurgu, fantastik, romans, suç ve korku yazarlarından oluşan DisneyMustPay Hareketi Disney’in sahibi olduğu serilerin romanları için telif ödemelerini gerçekleştirmediğini iddia ediyor. Star Wars, Alien ve Indiana Jones gibi büyük markaların yazarları, seriler Disney’e geçtiğinden beri ödeme almamış.

DisneyMustPay Hareketi’ne üye olan yazarlar arasında Neil Gaiman, Tess Gerritsen, Mary Robinette Kowal ve Chuck Wendig gibi büyük yazarlar da bulunuyor. Amerika Fantastik ve Bilimkurgu Yazarları, Yazarlar Loncası, Korku Yazarları Derneği, Ulusal Yazarlar Sendikası, Novelists, Inc., ve Amerika Romans Yazarları gibi pek çok kurum ve kuruluş da harekete desteklerini verdi.

Hareket, yazar Alan Dean Foster’ın Disney’le telif hakları davasının sonuçlanmasına yakın oluşturuldu. Yazar 1976’da bizzat George Lucas tarafından ilk Star Wars’un romanlaştırılması için işe alındığını belirtiyor. Foster, Alien filminin de romanını hazırlamış. Disney 2012’de Lucasfilm’i, 2019’da da 20th Century Fox’u satın aldığı zaman, Foster’ın telif haklarını da almış oldu.

Foster kitapların hâlâ basılmasına rağmen Disney’in telif ücreti ödemediğini, ajansı ve avukatları tarafından defalarca iletişime geçilmesine rağmen ciddi bir cevap gelmediğini belirtti. Disney tarafı şirketin eserlerin haklarını satın aldığı fakat geçmiş anlaşmalardaki sorumlulukların kendilerine geçmediğini iddia ediyor.

DisneyMustPay Hareketi Mahkemeye Taşınabilir

Disney

Foster’ın konuyu yargıya taşımasının ardından oluşturulan hareket en az 12 yazara Disney’in sahibi olduğu veya kontrol ettiği şirketlerden telif ücretlerinin ödenmediğini ortaya çıkarttı. Buffy the Vampire Slayer, Star Wars, Indiana Jones, Spider-Man, Stargate, Angel ve Predator romanlarının yazarları, şirket tarafından yıllardır ödeme gelmediğini belirtti.

DisneyMustPay Hareketi’nin kurucusu Mary Robinette Kowal’ın açıklamaları şöyle:

“Yazarların geçmiş telif ücretleri veya haklarının transferi için gereken ödemeler yapılmak zorunda. Ürünlerinin hakları Disney’e geçen bütün yazarları geçmiş ödemelerini kontrol etmeye çağırıyoruz.

Disney’le işbirliği içinde olmak istiyoruz fakat şirketin bize doğru hiçbir adımı yok. Yazarların haklarını ödemeye niyetli olduklarını söylüyorlar fakat hareketleri Disney’in sorumluluklarını yerine getirmeyeceğini gösteriyor. Ayrıca hâlen şirket için çalışan yazarların bizimle iletişime geçmelerini engelliyorlar.”

Disney tarafından gelen bir açıklama şirketin yeni satın alım protokolleri sırasında gözden kaçan herhangi bir telif ücreti ödemesi olup olmadığının araştırıldığı, iddiaların aslı varsa durumu düzeltileceği belirtildi.

Konu hakkında yorumlarınız neler? Sizce Disney, satın aldığı şirketlerin anlaşmalarının gereklerini yerine getirmek zorunda mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’dan paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Fantastic Four: Life Story çizgi roman

Fantastic Four: Life Story Çizgi Romanı Fantastik Dörtlü’nün Köken Hikâyesine Geri Dönecek

Çizim Viral Oldu

Öğretmen 6 Yaşındaki Çocuğun Resmini “Yanlış” Buldu: Çizim Kısa Sürede Viral Oldu