in

Ev: Nermin Yıldırım Yeni Romanı ile Geliyor

Nermin Yıldırım’ın yeni romanı “Ev” raflarda. Eser, yazarın son kitaplarında olduğu gibi yine Hep Kitap etiketiyle okurla buluşuyor.

Ev - Nermin Yıldırım

Çağdaş edebiyatımızın öne çıkan yazarlarından Nermin Yıldırım, yeni romanı “Ev” ile okurun karşısına çıkıyor. Yazarın son kitabı, Hep Kitap etiketiyle yayımlanıyor.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü mezunu Yıldırım, ilk romanı olan Unutma Beni Apartmanı ile 2011 yılında karşımıza çıktı. Rüyalar Anlatılmaz, Saklı Bahçeler Haritası, Unutma Dersleri, Dokunmadan ve Misafir ile yazın hayatına devam etti.

Murathan Mungan’ın Metis Yayınevi’nden çıkan Kadınlar Arasında adlı öykü seçkisi başta olmak üzere, Kırmızı Kedi Yayınevi’nden yayımlanan Kar İzleri Örttü kitabı gibi derlemelere öyküleri ile katıldı.

Eserleri İspanyolca, İngilizce, Çince, Sırpça, Bulgarca, Arapça, Lehçe, Azerice ve Makedonca gibi dillere çevrildi.

2018 senesinde Hep Kitap’ın yayımladığı Misafir adlı romanı, Berlin Uluslararası Film Festivali ve Franfurt Kitap Fuarı ortaklığında yürütülen Books at Berlinale programına dahil edildi. Program kapsamında, Misafir’in sinema uyarlaması üzerine çalışmalara başlandı.

Nermin Yıldırım’ın yeni kitabı Ev, “küçük ve muhteşem” hayatlarımıza yeni bir bakışla bakmamızı sağlamayı hedefliyor.

Ev – Nermin Yıldırım | Arka Kapak Tanıtımı

Ev - Nermin Yıldırım
… hayata tutunmak için inanmaya mecbur kaldığımız bütün yalanlar günü gelince açığa çıkıyor. Ve sonra biz ölmüyoruz. Daha kötü bir şey oluyor. Öğrendiklerimizle yaşamaya devam ediyoruz.

Nermin Yıldırım bizleri uzun bir yürüyüşe çıkararak, kendini evinde hissedemeyenlerin, evinden zorla koparılanların, kaçmak zorunda kalanların, hiçbir yere sığınamayanların dünyasına ortak ediyor. Sürprizlerle dolu bu yolu adımlarken, bir yandan bir kere koptuktan sonra artık anakaraya bağlanamayan adacıkların uğultulu sesine kulak veriyor, bir yandan da kendimizi seyrettiğimiz aynaların öbür tarafındakilerle yüzleşiyoruz.

Romanlarında okuru aile, toplum ve bellek ekseninde yolculuklara çıkaran Yıldırım, duyarlı sesi, nüktedan ve kıvrak diliyle hafızanın iplerini kâh salıp kâh sararak sımsıkı bir yumak oluştururken, “küçük ve muhteşem hayatlarımız”a bambaşka gözlerle bakmamızı sağlıyor.
Toplamda 456 sayfadan oluşan kitap, Kasım 2020 tarihi itibarıyla Hep Kitap etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

Peki siz Nermin Yıldırım’ın eserlerini takip ediyor musunuz? Yazarın yeni kitabı hakkındaki düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Godot’yu Beklemezken: Samuel Beckett’in Vasiyetindeki “Kadın” Yasağı Deliniyor

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Doctor Strange 2

Doctor Strange in the Multiverse of Madness Çekimleri Başlıyor

Orphan: The First Kill

Orphan: The First Kill Geliyor: Korku Filmi Orphan’ın Öncesi Konu Alınacak