in ,

Sara Seager’ın Ötegezegenlerin Peşine Düştüğü Anı Kitabı “Evrendeki En Küçük Işıklar” Türkçede

Astronom ve gezegen bilimci Sara Seager’ın anılarını bir araya getiren “Evrendeki En Küçük Işıklar” kitabı Türkçe raflarındaki yerini almaya başladı.

Evrendeki En Küçük Işıklar - Sara Seager

Sara Seager imzalı Evrendeki En Küçük Işıklar Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Duygu Akın’ın dilimize kazandırdığı eser Domingo Yayınevi tarafından yayımlanıyor.

1971 doğumlu Kanadalı-Amerikan astronom ve gezegen bilimci Sara Seager’ın anıları Evrendeki En Küçük Işıklar kitabında bir araya geliyor. İlk olarak 2020 yılında The Smallest Lights in the Universe: A Memoir adıyla yayımlanan eser Los Angeles Times Book Ödülü’nde Bilim ve Teknoloji kategorisinde aday olmuştu.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde profesör olarak görev yapan Sara Seager Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenler ve onların atmosferleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Makaleleri Popular Science, Discover Magazine, Nature ve TIME Magazine gibi mecralarda yayımlanan Seager, aynı zamanda MacArthur Bursu’na da layık görülmüştü.

Sara Seager, Evrendeki En Küçük Işıklar kitabında kendisini evrende yapayalnız hissettiği hayatının en zorlu döneminde ötegezegenleri keşfettiği ilham veren günlerini kaleme alıyor.

Evrendeki En Küçük Işıklar – Sara Seager | Arka Kapak Tanıtımı

Evrendeki En Küçük Işıklar - Sara Seager

“Her gezegenin yıldızı yoktur. Bazıları herhangi bir güneş sisteminde yer almaz. Tek başınadır onlar. Başıboş gezegen denir adlarına.”

Kocasının ölümünün ardından, bir yandan galaksimizin ötesinde yaşam bulmaya çalışırken bir yandan da kendi yaşamını baştan inşa etmek zorunda kalan ve bu süreçte yeryüzünde kurulan bağların gücünü keşfeden bir kadının, ünlü astrofizikçi Sara Seager’ın gerçek ve büyülü hikâyesi.

Sayısız yıldız ve sayısız olasılıkla dolu gökyüzüne on yaşında vurulmuştu Sara Seager. Yıllarını ötegezegenlere, yaşam barındıran ve erişilmesi hayal gibi görünen uzak dünyaları bulmaya adadı ve gezegen biliminin parlayan yıldızlarından biri oldu. Ama kocasının ani ölümüyle her şey değişti. Kırk yaşında, iki küçük oğlan ve elinde kocasının manav alışverişi gibi gündelik –ama o güne kadar kendisi MIT’nin astrofizik laboratuvarını yönetirken kocasının üstlendiği– işler için yazıp bıraktığı notlarla kalakalmıştı. Hayatında ilk kez kendini evrende yapayalnız hissetti.

Sara Seager bu delicesine dürüst anı kitabında, yaşamına yeniden yön verişinin tökezlemelerle dolu hikâyesini paylaşıyor bizlerle. Ötegezegenlerin peşine düşerek, onların yabancı güzelliğinde teselli araması (eşinin ölümünden bir yıl sonra Time dergisi tarafından uzay çalışmalarındaki en etkili 25 insan arasında gösterilecekti); kendisine uzanan yabancı eller sayesinde, neredeyse uzayda yaşam kadar mucizevi görünen insani bağları keşfedişi; ev tadilatından romantik hayata hemen her konuda önerileriyle onun yanında duran bir grup kadın… Ve en beklemediği şey: Dünya’ya eş bir yıldızı ararken, dünya üstündeki milyarda birlik bir eşleşme.

Toplamda 308 sayfadan oluşan kitabın çevirmenliğini Duygu Akın, editörlüğünü Elif N. Kutlu, sayfa tasarımını Bahadır Erşık ve kapak uyarlamasını Betül Güzhan üstleniyor. Eser Şubat 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Evrendeki En Küçük Işıklar hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Stranger Things 4. Sezon Çıkış Tarihi

Stranger Things’in 4. Sezon Çıkış Tarihi Belli Oldu: İki Kısım Halinde Geliyor

Kral: Mitler ve Simgeler - Jean-Paul Roux | Haftanın Kitabı #210

Kral: Mitler ve Simgeler – Jean-Paul Roux | Haftanın Kitabı #210