in , ,

Küçük Deniz Kızı ve Herkül Uzaktan Akrabaydı: İşte Disney Animasyonlarında Sonradan Onaylanan 7 Hayran Teorisi

Disney animasyon filmleri aynı zamanda birbirinden eğlenceli teorilere konu oluyor. Kaptan Kanca’nın çocukluğundan Elsa’nın kayıp kardeşine… İşte sonradan onaylanan bazı teoriler!

Disney Animasyon Filmleri Teorileri
- Reklam -
- Reklam -

Disney animasyon filmleri hakkında hayranlar tarafından türetilen pek çok teori var. Bunlardan bazıları sadece söylentiden ibaret olsa da gerçekliği sonradan doğrulananlar da mevcut. Üstelik kimileri öyle karanlık teoriler ki, yapımların hedef kitlesi olan çocuklara bahsedilmesi pek de doğru olmayabilir.

The Walt Disney Company’nin animasyon filmlerindeki egemenliği 1937 yılında, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ile başladı. O yıllardan beri de sektörde hüküm sürmeye devam ediyor. Disney bu filmler için çoğunlukla ilhamını peri masalları, halk hikâyeleri ve efsanelerden alıyor. Bunların içine ders çıkarılması için mesajlar ve biraz da aşk ekliyor fakat orijinal hikâyelerin büyüsünü de muhafaza etmeye özen gösteriyor.

Disney çoğunlukla tüm hikâyeyi anlatıyor ve nadiren ucu açık sonlara yer veriyor fakat kenarda köşede kalmış bazı boşluklar, izleyicilerin teoriler üretmesi için kıymetli fırsatlar veriyor. Bunların pek çoğu Disney klasikleri hakkında farklı bir bakış açısı kazandırılmak için eğlencesine ortaya konmuş teoriler. Fakat bazıları filmlerde çalışan kişiler tarafından veya daha sonra yayınlanan ek yapımlar (kitaplar, çizgi romanlar, müzikaller vb.) ile doğrulanmış durumda.

- Reklam -

Disney Animasyonları Hakkında Onaylanmış Hayran Teorileri

7. “Aladdin”deki Tüccar Aslında Cin’in Kendisiydi

Aladdin, Disney’in Rönesansı denilen bir zamanda, 1992’de yayınlandı. Film Arap bir sokak çocuğunun lambadaki bir cinin yardımıyla zengin taklidi yapıp Sultan’ı etkilemesi ve Sultan’ın kızının kalbini kazanması hakkında.

Yapım bir tüccarın lambayı müşterilere tanıtması ile başlıyor. Bu tüccarın dış görünüşü, jest ve mimikleri Cin’e oldukça benziyor. Üstelik iki karakter de Robin Williams tarafından seslendirilmiş. Tüm bu benzerliklerden dolayı izleyiciler tüccarın da aslında Cin’in ta kendisi olduğu teorisini uzun süredir tartışıyorlardı.

Disney Animasyon Filmleri Teori Aladdin

Aladdin’in sonunda Cin özgürlüğüne kavuşuyor. Bu yüzden Aladdin ile hikâyesini izleyiciye anlatabilmek için kılık değiştirmiş olması mümkün görülüyor. Bu teori 2015 yılında Aladdin’in yardımcı yönetmeni Ron Clements tarafından doğrulandı. Hatta orijinal planlarının filmin sonunda Cin’in kendi kimliğini açığa çıkarması olduğunu da ilave etti. Daha sonra ortaya çıkan storyboard’larda da filmin sonunda kendi formuna geri dönen mutlu bir cin bulunuyordu.

YouTube video

6. “Aslan Kral”daki Sırtlanlar Yamyamlık ile Hayatta Kaldılar

Disney Rönesansı’nın bir diğer filmi ise Aslan Kral. Yapım, Afrika’da bir hayvan krallığındaki yavru aslan Simba’yı konu alıyor. Simba, Kral Mufasa’nın oğlu ve krallığın veliahtı fakat amcası Scar’ın da tahtta gözü var. Öyle ki Scar taht için hem kendi kardeşine suikast düzenliyor hem de yeğenini kandırıp krallıktan kaçmasını sağlıyor. Doyumsuz iştahları ve savurgan avlanmaları nedeniyle Fil Mezarlığı’na sürgün edilmiş bir sırtlan üçlüsü de Mufasa’ya eşlik ediyor.

Disney Animasyon Filmleri Teorileri Aslan Kral

Sürgün edildikleri topraklarda yiyecek hiçbir şey olmadığı için ekibin nasıl hayatta kaldıklarına dair teoriler öne sürülmeye başladı. Bu teorilerden biri de yamyamlık ile hayatta kaldıklarıydı. Bu karanlık teori Disney’in çizgi roman serisi Disney Villains: Scar’da onaylandı. Çizgi romanda sırtlan kabilesinin lideri Zuhour, sırtlanlar açlıktan ölecek duruma gelince Shenzi’nin bir sonraki kurban olacağını dile getiriyor.

5. Tarzan, “Karlar Ülkesi”ndeki Elsa ve Anna’nın Erkek Kardeşi

Bazı Disney yapımlarında karakterlerin tasarımları birbirine benzediği zaman aralarında bir bağlantı olup olmadığı izleyiciler tarafından merak edilebiliyor. Karlar Ülkesi ve Tarzan için de aynısı olmuş durumda. Karlar Ülkesi’nde Elsa ve Anna’nın ailesi denizdeki bir fırtınada kayboluyor ve öldükleri düşünülüyordu. Fakat Tarzan’ın ebeveynleri onlara şüphe uyandıracak derecede benziyor. Tarzan’ın anne babası da Ekvator Afrikası civarında bir gemi kazası geçiriyor ve ıssız bir adada kendilerine bir ev yapıp orada yaşamaya başlıyorlar. Daha sonra bir leopar aileyi öldürüyor ve sadece oğulları hayatta kalıyor.

Disney Animasyon Filmleri Teorileri Tarzan

Teori Frozen’ın yardımcı yönetmeni Chris Buck tarafından 2015 yılında doğrulandı. Buck’ın dediğine göre kral ile kraliçe ölmedi ve yeni doğmuş oğullarıyla bir ormanın kıyısına sürüklendiler. Fakat Buck bu fikrini ikinci filmi yaparken unutmuş olacak ki Karlar Ülkesi 2 bu teoriye ters düşen bazı detaylar barındırıyor.

4. “Aslan Kral”daki Nala Scar Tarafından Sürgün Edildi

Mufasa’yı öldürüp Simba’yı da krallıktan uzaklaşması için kandırdıktan sonra Scar, Gurur Toprakları’nın kralı oldu. Simba bir çölde kaybolmuşken Timon ve Pumbaa tarafından bulundu ve yetiştirildi. Seneler sonra Simba, Timon ve Pumbaa’yı aç bir dişi aslanın elinden kurtardı. Bu dişi aslan ise çocukluk arkadaşı Nala’ydı.

Aslan Kral Nala

- Reklam -

Nala’nın Gurur Toprakları’ndan bu kadar uzakta avlanması izleyicilerin kafasında bazı soru işaretleri bıraktı ve sürgün edilmiş olabileceği düşünüldü. Büyük ihtimalle Simba’nın gittiği ve Scar’ın yeni kral olduğu fikrini reddeden Nala, Scar’a karşı gelmişti ve Scar da onu sürgün etmişti. Bu teori, Broadway’deki Aslan Kral müzikalinde The Madness of King Scar şarkısı ile doğrulandı.

3. “Encanto”daki Dolores Kendi Çıkarı için Yalan Söylüyor

Encanto, Colobia’daki Madrigal ailesini konu alan bir animasyon. Aile, anaerkil bir yapıya sahip ve ailenin reisi Abuela Alma. Mirabel hariç her Madrigal’in kasabadakilere yardım edebilmesini sağlayan kendine has bir yeteneği var. Mirabel’in kuzeni Dolores ise insanüstü bir duyma gücüne sahip ve bu yeteneği çoğunlukla kasabadaki dedikoduları öğrenmek için kullanıyor. Bir sahnede, bu yeteneğini kullanarak ailesine kuzeni Isabel ile evlenecek olan Mariano’nun 5 çocuk istediğini söylüyor.

Encanto Dolores

Dolores Mariano’dan hoşlanıyordu ve bunu söylerken yüzündeki ifade şüphe uyandırıcıydı. Bu yüzden izleyiciler Dolores’in İsabelle ile uğraşmak için yalan söylediği teorisini öne sürdüler. Encanto yönetmeni Jared Bush bu teoriyi Twitter’da doğruladı. Encanto izleme partisi sırasında bu teoriyi öne süren bir kulllanıcıyı alıntılayarak Dolores’in yüz ifadesini GIF formatında paylaştı ve, “Yani… Kanıt işte burada,” yazdı.

2. Kaptan Kanca “Peter Pan”deki Kayıp Bir Çocuktu

Peter Pan filmi, Wendy Darling ve erkek kardeşlerinin Peter Pan adında asla büyümeyen bir çocukla tanışmaları ve onunla çocukların asla büyümediği Varolmayan Ülke’ye seyahatlerini anlatıyor. Fakat Varolmayan Ülke’de her şey tozpembe değil. Sehayat sırasında Peter Pan’in baş düşmanı Kaptan Kanca ile de başa çıkmaya çalışıyorlar.

Kaptan Kanca Peter Pan Teori

Yıllar içerisinde Kaptan Kanca ve korsanlarının da kayıp çocuklar olduklarına dair bir teori üretildi. Söylenen o ki Kaptan Kanca büyümeye karar veren bir kayıp çocuktu ve çocukluk hayali korsan olmaktı. Ayrıca Peter Pan’in filmin asıl kötüsü olduğunu ve büyümeye çalışan kayıp çocukları öldürdüğü; Kaptan Kanca’nın da bu çocukları Peter Pan’den kurtardığı iddia ediliyor.

Kaptan Kanca’nın kayıp çocuk olduğu teorisi 2023 yılında yayınlanan Peter Pan & Wendy filminde onaylandı. Filmde Kaptan Kanca Varolmayan Ülke’deki ilk kayıp çocuktu ve Peter Pan’in en iyi arkadaşıydı. Bir gün Kaptan Kanca habersizce ülkeyi terk etti ve seneler sonra bir yetişkin olarak geri döndü. Artık Peter ve Kaptan birbirinden tamamen farklı kişilerdi ve Peter, Kaptan’ı kötü biri olarak görüyordu. Aralarındaki düşmanlık da bu şekilde ortaya çıktı.

1. Küçük Deniz Kızı ve Herkül Uzaktan Akraba

Disney’in en ünlü teorilerinden biri Herkül ve Küçük Deniz Kızı arasında akrabalık bağı olduğuydu. Küçük Deniz Kızı 1989 yılında, Disney Rönesansı’nın başlarında yayınlandı. Film, Atlantic Krallığı’nın Kralı olan Triton’un kızını, Prenses Ariel’i, konu alıyor. 1997 yılında yayınlanan Herkül ise süper güce sahip bir yarı tanrı olan Herkül’ün gerçek bir kahraman olmaya çalışması hakkında. Ariel ve Herkül’ün birbirine benzeyen bir noktası bulunmasa da izleyiciler Yunan mitolojisinden yola çıkarak bir bağlantı keşfetti.

Küçük Deniz Kızı Herkül Akrabalık

Yunan mitolojisine göre Triton, Poseidon’un oğlu, Poseidon ise Zeus’un kardeşiydi. Herkül de Zeus’un oğlu. Yani Herkül, Ariel’in babasının kuzeniydi.

Sizin gerçek olduğuna inandığınız başka Disney teorileri var mı? Öneri ve yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla sinema içeriği için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Beyza Can

İngilizce Öğretmenliği okudum. Okur, yazar ve oyun oynarım. Gerçek hayattan uzaklaşmak için daima fırsat kollarım. Bunun için sık sık fantastik, bilimkurgu ve korku içeren şeylere sığınırım. 8 yaşımda dolabımdan bir geçit bulamadım, 50 yaşımda kapımda Gandalf’ın belirmesini bekliyorum. O zamana kadar da kendimi edebiyata ve oyunlara vermeyi planlıyorum. Kitaplara ve oyunlara ilgim beni dil öğrenmeye itti. Daha fazlasına ulaşabilmek ve başkalarına ulaştırabilmek için yeni diller öğreniyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Peter Jackson The Simpsons Dizisine Konuk Oldu

“Yüzüklerin Efendisi” Üçlemesinin Yönetmeni Peter Jackson, “The Simpsons” Dizisine Konuk Oldu

Daredevil: Born Again Başyazarı Belli Oldu

Yeni Daredevil Dizisi “Born Again”de Başyazar ve Yönetmenler Belli Oldu