George R.R. Martin, Koronavirüs Sebebiyle Evden Çıkmadan Kış Rüzgârları’nı Yazıyor

George R.R. Martin, koronavirüs sebebiyle evde inzivaya çekildi. Yazar bu süreçte Kış Rüzgârları (The Winds of Winter) kitabını bitirmek istiyor.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yayımlanmış son kitabı Ejderhaların Dansı (A Dance with Dragons), Game of Thrones dizisinin de ekranlarda gösterilmeye başlandığı 2011 yılında raflara çıkmıştı. Başladığı zamandan beri toplamda 73 bölümlük 8 sezonu olan dizi geçen sene sona erdi. Ancak George R.R. Martin tarafından yazılan Kış Rüzgârları (The Winds of Winter) isimli serinin altıncı kitabının yayın tarihi hâlâ belli değil.

David Benioff ve D.B. Weiss’ın yarattığı dizi beşinci sezonda Jon Snow’un ölümüyle birlikte kitap serisinin hikâyesini yakalamıştı. Bu noktadan sonra ise Martin’in notları ve danışmanlığı ile dizi devam etti. Martin’e göre dizinin hikâyeye sadık kalarak olayları anlatabilmesi için 13 sezon olması gerekiyordu. Weiss ve Benioff ise diziyi kısa tutmaya karar verdi ve 6. sezonda kitapları geçince olayların kısaca anlatıldığı, yüzeysel iki sezon yaptılar. HBO ise Westeros’un hikâyesini yazarın Fire & Blood (Ateş ve Kan) kitabından uyarlanan House of the Dragon isimli yan dizi ile anlatmaya devam edecek. Ayrıca ikinci bir yan dizinin de yapılması planlanıyor.

George R.R. Martin’den Koronavirüs Mesajı

George R.R. Martin The Winds of Winter

George R.R. Martin de geçen günlerde kişisel blogunda koronavirüse ilişkin bir mesaj paylaştı. Mesajda güvenliği ve sağlığının yerinde olduğunu belirten yazar, Kış Rüzgârları kitabının tamamlanması ile ilgili şunları belirtti:

“Yaşım ve fiziki durumum göz önüne alındığında risk grubunda olduğumun farkındayım. Ama şu an için iyiyim ve olabilecek tüm önlemleri alıyoruz. Şu an kendi başımayım ve çoğu şeyden uzak izole bir yerdeyim. Çalışanlarımdan bir kişi benimle ilgileniyor sadece. Bunun dışında kimseyle görüşmüyor, şehir içine de gitmiyorum. Hatta gerçek hayattan çok Westeros’ta geçiyor zamanım. Her gün yazmaya devam ediyorum. Yedi Krallık’ta çok tatsız şeyler oluyor. Ama gerçek hayatta olduğu kadar değildir belki de.”

Martin kendine ait olan Meow Wolf, Jean Cocteau sineması ve The Stagecoach Kuruluşu’nun virüs sebebiyle kapanması hakkında bilgilendirme yaparak yazısına son veriyor.

GÖZ ATIN  Jim Lee Çizgi Roman Dükkânlarına Yardım İçin Açık Artırma Başlattı

Dizinin son sezonlarına yapılan olumsuz eleştirilere rağmen Martin’in yazma hevesini yitirmediğini görmek iyi. Dizideki sona karşın kitap serisinde beklentileri daha çok karşılayacak bir sonun yazılması isteniyor elbette. Nasıl olacağını bekleyip göreceğiz.

Konu hakkında sizin düşünceleriniz nedir? Kış Rüzgârları’nı sizce ne zaman okuruz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Yan Lianke: “Koronavirüs Sonrasında Ne Olacak?”

Kaynak: Screen Rant
1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

George R.R. Martin, Koronavirüs Sebebiyle Evden Çıkmadan Kış Rüzgârları’nı Yazıyor için 11 yorum

 1. alper dedi ki:

  Yazıyor yazmasına da bana hiç bitirecek gibi yazıyor gelmiyor.


 2. George’cum Patrick Rothfuss’u da arayıp aynı şeyi tavsiye edebilir misin rica etsem?


 3. Geç olsun, ama dizinin son sezonu gibi kötü olmasın diyorum ben.


 4. Artık saldım vallahi, yazılırsa alır okurum, yazılmazsa da dert değil. Gerçi seriyi özledim orası ayrı şimdi. Göreceğiz. Bu süreç bari şu kitabın gelişine yarasın. Gerçi bundan sonra bir de Bahar Rüyası var oy oy oy!
  @bluesedai O iş biraz zor gibi ya, ikisi de 2011-2012’den beri yeni kitap çıkaramadı. Rothfuss her konuda Martin’i örnek alıyor maaşallah. :joy: Rothfuss kesin yine bir yerlerde oyun oynuyordur muhtemelen. :joy:


 5. Dvne dedi ki:

  Bu şişman birey, kitabı 2017 yılında neredeyse tamamladığını söylemişti. Bence kitabın kopyasını yayıncının eline verene dek ağzından çıkacak hiçbir lafa inanmamak lazım. Daha geçen aylarda kitap yaza kadar çıkmazsa beni hapse atabilirsiniz gibi bir şeyler söylemişti. Tanrı kendisine uzun ömür versin ama o en önemlisi.


George R.R. Martin, Koronavirüs Sebebiyle Evden Çıkmadan Kış Rüzgârları’nı Yazıyor

George R.R. Martin, koronavirüs sebebiyle evde inzivaya çekildi. Yazar bu süreçte Kış Rüzgârları (The Winds of Winter) kitabını bitirmek istiyor.

Başa dönün