in

Ian Ranking Polisiyelerinde Sıra 8. Kitapta: “Siyah ve Mavi”

Ian Ranking imzalı polisiye roman serisi John Rebus, sekizinci kitabı “Siyah ve Mavi” ile Türkçede. Alfa Yayınları Rebus’ta hız kesmiyor!

Ian Ranking - Siyah ve Mavi

İskoç yazar Ian Ranking imzalı meşhur polisiye roman serisi Bir Dedektif John Rebus Polisiyesi, Türkçedeki yolculuğuna devam ediyor. Alfa Yayınları serinin 8. kitabı olan “Siyah ve Mavi“yi Türkçeye kazandırdı.

Alfa Yayınları, geçen ekim ayında serinin 7. kitabını Türkçe raflarına getirmişti. Arayı fazla açmadan sıradaki kitabı okurla buluşturan yayınevi; yabancı polisiyenin dikkat çeken yazarlarından Ranking’i bizlere tanıtmaya devam ediyor.

Toplamda 20 kitabı aşan John Rebus serisinin kitapları Türkçe ile buluşmayı sürdürüyor. Alfa Yayınları’nın, ilk Ranking kitabını Eylül 2018’de yayımladığını düşünürsek seri yayıncılığı açısından sağlıklı bir politika ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte John Rebus serisi orijinal dilinde ilk defa 1987 yılında yayımlanmaya başlamış. Siyah ve Mavi’nin İngilizcedeki basım tarihi ise 1997.

John Rebus #8: Siyah ve Mavi – Ian Ranking | Arka Kapak


1960’larda İskoçya’yı dehşete düşüren “İncil John” isimli bir seri katilden otuz yıl sonra benzer şekilde cinayetler işleyen “Johnny İncil” lakaplı yeni bir katil ortaya çıkar. Katile dair henüz hiçbir ipucu bulunamamışken, izindeki bir petrol platformu çalışanının canice öldürülmesi işleri daha da karıştırır.

Cinayetleri araştıran John Rebus geçmişteki bir hatasından dolayı adaleti yanıltma şüphesiyle medyanın ve emniyet teşkilatının göz hapsindedir ve attığı her adımdan önce iki kere düşünmesi gerekmektedir. Doğasına aykırı bu durum karşısında Rebus beladan uzak durmak için zorlu bir sınavdan geçecektir.

Yapacağı tek bir hata mesleğine, hatta canına mal olabilir.

“Glasgow’un yeraltı dünyasından Kuzey Denizinin petrol platformlarına, İskoçya’nın geniş bir resmini çizen, son derece etkileyici ve karmaşık bir suç romanı.” – Mail on Sunday
584 sayfadan oluşan Siyah ve Mavi’nin çevirmenliğini Cem Demirkan yapıyor. Kendisi aynı zamanda serinin bazı kitaplarının ve Philip Kerr gibi yazarların çevirmeni olarak karşımıza çıkıyor. Editörlüğünü Ebru Koç’un üstlendiği kitap geçen hafta itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Peki siz Ian Ranking’in kahramanı Müfettiş John Rebus ile tanıştınız mı? Yazara ve seriye dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Agatha Christie Eserlerinden Uyarlanan 6 Şahane Radyo Tiyatrosu

Oyla!

Bengü Akagül

1997'de Kadıköy'de doğdum. Kitap okumaya lisedeyken Doğu Yücel'in romanı Varolmayanlar ile başladım. Bir zamanlar okuru olduğum yazarlar ve şairlerle zaman içinde çalışma fırsatı da yakaladım. Şimdilerdeyse okuyarak, yazarak ve izleyerek günleri deviriyorum.

Mumya Nesyamun Sesi

3.000 Yıllık Mumyanın Sesi Taklit Edildi

birds of prey black mask

Birds of Prey Filminde, Ewan McGregor’un Karakteri Eşcinsel Olacak