in

Ekolojik Distopya Türündeki “Nebo’nun Mavi Kitabı” Raflardaki Yerini Alıyor

Manon Steffan Ros imzalı Nebo’nun Mavi Kitabı okurla buluşuyor. Eser, Nemesis Kitap tarafından yayımlanıyor.

Nebo’nun Mavi Kitabı - Manon Steffan Ros
- Reklam -
- Reklam -

Manon Steffan Ros tarafından kaleme alınan distopik roman Nebo’nun Mavi Kitabı çıktı. Eser, Nemesis Kitap etiketiyle okurlara sunuluyor.

1983 doğumlu Galli yazar Manon Steffan Ros, tamamı Galce yazılmış yirmiden fazla çocuk kitabı ve yetişkinler için üç roman kaleme aldı. Kitapların yanı sıra tiyatro oyunu, senaryo, video oyun senaryosu gibi türlerde de eserler üretti. Ödüllere layık görülen eserleri birçok dile kazandırıldı. Yazar, çoğu kitabının İngilizceye tercümesini kendisi üstlendi. Galce yazan en önemli yazarlar arasında gösterilen Ros, son olarak 2019 Galler Yılın Kitabı Ödülü’ne layık görüldü.

Orijinal adı The Blue Book of Nebo olan Nebo’nun Mavi Kitabı, ana dilinde ilk defa 2018’de çıktı. Bilimkurgu, distopya ve ekolojik kurgu türlerini bir araya getiren eser kıyamet sonrası bir dünyada ortaya çıkan ürkütücü tabloyu tasvir ediyor.

- Reklam -

Nebo’nun Mavi Kitabı – Manon Steffan Ros | Arka Kapak Tanıtımı

Nebo’nun Mavi Kitabı - Manon Steffan Ros

“Bu yeni dünyada saklanacak bir yer yok. İnsanlar arasında saygı mesafesi yok, yalanlar için yer yok.”

2019 Galler Yılın Kitabı Ödülü’nün sahibi Nebo’nun Mavi Kitabı, bildiğimiz dünyanın yok oluşunun ardından ilişkilerin ve hayata bakış açısının nasıl değiştiğini büyüleyici, aynı zamanda ürkütücü bir tabloyla okura aktarıyor.

- Reklam -

“Son” denilen nükleer felaketten sonra anne ve oğul arasında kurulan geçmişi ve o günü kapsayan ancak sınırları olan bir ilişkinin kapısından içeri girerken; ilacın, elektriğin, kalabalığın, cep telefonlarının ve günümüze ait hiçbir gerecin olmadığı bir dünyaya adım atacaksınız. Hayatta kalma güdüsü, yalnızlık ve ölüm temalarıyla öne çıkan, Galceye özgü akıcı ve güçlü tasvirlerle ilerleyen Nebo’nun Mavi Kitabı; günümüz insanının doğadan ne kadar kopuk yaşadığını da  gözler önüne seriyor.

Manon Steffan Ros “ekolojik distopya” temeline dayanan, ödüllü ve çoksatan romanında, insanın hayatta kalma içgüdüsüyle birlikte, çağdaş dünya düzenini de sorguluyor.

Toplamda 152 sayfadan oluşan eserin çevirisini Rabia Bayram üstleniyor. Kitap geçen haftalarda raflardaki yerini almaya başladı.

Ekolojik kurgu türündeki eserlere dair fikirlerinizi ve Manon Steffan Ros’un yeni kitabı Nebo’nun Mavi Kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Punisher geri dönüyor Jon Bernthal marvel

Jon Bernthal Yeniden The Punisher’ı Oynayacak: İntikamcı Marvel Sinematik Evreni’ne Geliyor

Neil Gaiman, The Sandman açıklaması

Neil Gaiman Hayranlara Seslendi: “Kimse Sandman Bekçiliği Yapmasın!”