Love, Death & Robots Bölüm Sıralamasının Cinsel Yönelime Göre Değiştiği İddiası Yalanlandı

Love, Death & Robots dizisinin bölüm sıralamasının cinsel yönelimlere göre değişiklik gösterdiği iddiası Netflix tarafından yalanlandı.

Netflix arayüzünün kullanıcılarının daha önceki film ve dizi tercihlerinde tıkladığı kapak görsellerine göre değiştiği zaten konuşulan bir konuydu. Ancak Netflix geçtiğimiz gün ilginç bir iddia ile çalkalandı: İçeriklerin sıralaması cinsel yönelime göre de değişiklik mi gösteriyor olabilir mi?

İddia’nın kaynağı sitemizde de incelemesini yaptığımız Love, Death & Robots dizisini hedef alıyor. Tim Miller ve David Fincher öncülüğünde hazırlanan ve yetişkinlere yönelik bir animasyon dizisi olarak ortaya çıkan yapım, kısa zamanda çok konuşulmuştu.

Out in Tech yazarı ve Twitter kullanıcısı Lukas Thoms dizinin bölüm sıralamasının gidişatını, homoseksüel ve heteroseksüel arkadaşlarının sıralamasıyla karşılaştırdı. Çıkarılan yoruma göre izleme sırasında hangi bölümün olduğu tamamen kullanıcının cinsel yönelimine bağlı.

İddianın sahibine göre dizinin bölüm sıralamaları cinsel yöneliminize göre değişiyor. Heteroseksüel arkadaşlarının aksine, Thoms’un kendi sıralaması lezbiyenler üstüne bir hikayeyi konu alan bir bölüm ile başlıyordu. Aynı yönelimdeki arkadaşlarına baktığında onların sıralamasının da aynı bölümle başladığını gördü.

Ancak Netflix derhal olaya dâhil olarak iddianın gerçek olmadığını kesin bir dille açıkladı. Bu sıralamalar için de bir açıklamada bulundu.

“Daha önce Love, Death & Robots gibi bir dizimiz olmamıştı. Bu yüzden tamamen yeni bir şey deniyoruz: Dört farklı bölüm dizilimi sunuyoruz. Gördüğünüz versiyonların cinsiyetiniz, etnik kökeniniz veya cinsel kimliğiniz ile bir ilgisi yok -ki bunları zaten bilmiyoruz.”

Lukas Thoms daha sonrasında Netflix ile iletişime geçip bu açıklamanın doğru olduğunu dile getirdi. Keskin bir şekilde tartışılanın aksine cinsel yönelime göre bir sıralama yapılmıyor. Sıralamanın neye göre yapıldığını, algoritmanın nasıl işlediğini ise hâlâ net bir şekilde öğrenebilmiş değiliz.

GÖZ ATIN  Aşk 101 Fragmanı: Netflix Türkiye'nin Yeni Dizisi Yolda

Tüm bunlarla birlikte, her verinin pazarlama dünyasında öyle ya da böyle kullanıldığı bir çağda artık bu tip iddialarla insanların giderek paranoya sahibi olması da gittikçe normalleşiyor.

Siz ne dersiniz? Love, Death & Robots’un izleme sırası, sizce neye göre değişiyor?

Kaynak: AltPress
Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Love, Death & Robots Bölüm Sıralamasının Cinsel Yönelime Göre Değiştiği İddiası Yalanlandı için 20 yorum

 1. Şu yazının gözümde hiç haber değeri yok. Bu sjwler ne zaman yok olacak acaba? İnsanları cinsiyetçilikle, faşistlikle suçluyorlar ama en büyük faşistliği, cinsiyetçiliği kendileri yapıyor. Bir insanın aklına böyle bir şey geliyorsa gerçekten cinsel eğilimlerle ilgili büyük bir problemi vardır, insanları suçladığı cinsiyetçiliğe kendisi bulaşmıştır. Gerçekten insanların görüşlerine, eğilimlerine saygı duyan ve sağlıklı bir düşünce sistemine sahip birinin aklına bunlar gelmez.


 2. İşte bunların hepsi biraz yapay zeka, biraz da sıfır zeka.


 3. mit dedi ki:

  Şimdi… ben de haberi ilk olarak sizlerle birlikte burada okudum. Ne zaman yazmışlar, ne zaman yayınlandı haberim bile yok (Bkz. Örnek site yöneticiliği :smile:) Okur konumundayım yani burada. O yüzden empati yaparak konuşacağım.

  Belki haberi yazan ve yazdıran arkadaşlar Love, Death & Robots’u çok sevmiştir ve cinsel yönelimle ilgili bu asılsız suçlamaların yayılmasından ziyade doğru bilginin yayılmasını istemiş, diziyi savunmak istemiştir. Sevdiği bir yapıma destek olmayı hedeflemiştir. Olamaz mı? :slight_smile:


 4. galeme dedi ki:

  Bu açıdan bakmamıştım tabii öyle de olabilir. :sweat_smile: Alıştığımız habercilik şok şok şok olay olay olay şeklinde sansasyonel şeyler olduğu için ister istemez Kayıp Rıhtım’ın da bu haberdeki tehlikeye (!) ucundan da olsa dikkatimizi çektiğini düşündüm.


 5. Aslında ekranda imlecin konumunun ısı haritasını bile tutup bunda kararsız kalmış daha ilgisini çekebilecek görüntü koymalıyım diyen bir yapay zekaya sahip platform. Muhtemelen hangi saniyelerde diziyi kapattın hangisinde. Tek oturuşta mı izledin vs hepsini tutuyor. Hiç birşey beğenmeseniz bile netflix beyi bependiğinizi biliyor ve ona göre gmsterim yapıyor. Kaldı ki buradan beğeniye göre çıkarım yapıp daha çok beğeneceğinizi sizin ilginizi çelebilecek resim ile öne çıkarıyor. Bunu spotify bile bile yapıyor ama bunun en büyük sıkıntısı beyi şeyler keşfetmeyi zorlaştırıyor. Hep bilim kurgu öneriyor mesela ama belki çok beğeneceğin romantik komedi filmini görmüyorsun.


Love, Death & Robots Bölüm Sıralamasının Cinsel Yönelime Göre Değiştiği İddiası Yalanlandı

Love, Death & Robots dizisinin bölüm sıralamasının cinsel yönelimlere göre değişiklik gösterdiği iddiası Netflix tarafından yalanlandı.

Başa dönün