in ,

Roald Dahl’ın Uzun Süredir Raflarda Bulunmayan Eserleri Geri Dönüyor

Roald Dahl’ın uzun zamandır baskısı bulunmayan iki eseri, “Öptüm Seni” ve “Oswald Amcam” yenilenmiş edisyonlarıyla Can Yayınları etiketiyle yeniden raflarda!

Roald Dahl Kitapları - Yeni Baskılar
- Reklam -
- Reklam -

Birçoklarınız Roald Dahl ismine Charlie’nin Çikolata Fabrikası başta olmak üzere kaleme aldığı ve sayısız eseriyle beyaz perdeye aktarıldığını (Cadılar, Yaman Tilki, Koca Sevimli Dev gibi) zaten biliyorsunuzdur. Kuşkusuz, Dahl çocuk edebiyatı için muazzam bir yazar ve oluşturduğu külliyat kesinlikle yadsınamaz.

Ancak Dahl’ın, yetişkinler için kaleme aldığı ve zaman zaman oldukça sıra dışı olabilen kimi roman ve öykü derlemeleri de bulunmakta. Daha önce sitemizde incelemesine de yer verdiğimiz Son Perde de bu kitaplardan biri. Can Yayınları, Can Çocuk’tan çıkan Roald Dahl kitaplarını aralıksız olarak yeni baskılar çıkartırken Dahl’ın yetişkinler için olan eserlerini ise bir süredir bekletiyordu.

Sebebi ise hem yeni kapak tasarımları hem de bazılarının gözden geçirilmek bir yana yeniden çevrilmeleri olarak gösteriliyordu. İşte sonunda bu işlemler tamamlandı ve “Öptüm Seni” ile “Oswald Amcam” yeniden raflarda yerini almaya başladı.

- Reklam -

Tanıtım bültenlerine hep birlikte bakalım:

Öptüm Seni (Öykü)

Sıra dışının krallığına hoş geldiniz!

optum seniCasus, savaş pilotu, çikolata tarihçisi ve tıbbi buluşlar yapan bir mucit. Roald Dahl, yazdığı kitaplar kadar renkli bir yazar. Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve diğer çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinlere anlattığı hikâyeler de bir o kadar sihirli.

Dahl, usta bir öykücü, gelmiş geçmiş en iyi hikâye anlatıcılarından biri. Ağızlardan korkan bir adamı, kocalarından illallah diyen kadınları, ölümünden sonra beyninin yaşatılmasını kabul eden birini anlatırken gündeliği olağandışına, olağandışını sıradana dönüştürmeyi başarıyor. Bazen fantastik bir hikâyeyle çıkıyor okurun karşısına, bazen de dünyayı dışarıdan bir bakışla irdeleyip bizi alışılageldik düzene yabancılaştırıyor.

- Reklam -

Çoğunlukla karıkoca ilişkilerinin ele alındığı Öptüm Seni’de insan doğasının karanlığını, var olduğunu kabul etmek istemediğimiz yönlerimizi ortaya çıkarıyor Dahl. Bunu hiçbir hikâyesinde eksik olmayan mizahla yapıyor. Püren Özgören’in incelikli çevirisiyle yayımladığımız Öptüm Seni’deki öyküler, sürprizli sonlarıyla bu sefer yetişkinler için birer şölen.

Oswald Amcam (Roman)

Cin fikirli Oswald, henüz on yedi yaşındayken kimseciklere haber vermeden Afrika’yaoswald amcam gider ve afrodizyak etkisi olan yakı böceği tozundan toplar. Kimya bilgisiyle bunu ilaca çevirecek, 1913’ün şen Paris’inde bakanlara, elçilere, türlü türlü beyefendiye satacak, böylece yüz binler kazanmaya başlayacaktır. Ama Oswald’ın gözü milyonlardadır. Yakı böceği tozunun yardımıyla kralların, sanatçı ve dâhi erkeklerin “hazinelerini” çalmak için müthiş bir tezgâh kurar: gelecekte kadınlara eşsiz bir vaat sunmasını sağlayacak bir tezgâh.

Dahl yetişkinlere hitap eden bu mizah dolu romanında 20. yüzyılın büyük isimlerini hınzırca selamlıyor. Proust, Einstein, Freud, Puccini, Renoir ve diğerlerini karakter olarak sunuyor okurlarına. Ülker İnce’nin özverili çevirisiyle yayımladığımız Oswald Amcam, büyük bir savaşla başlayan, kültürel ve teknolojik gelişmelerle devam eden çağa eğlenceli bir hatıra yolculuğu.

Sahaf sahaf gezen bizleri oldukça mutlu eden bir haber bu. Darısı baskısı tükenen diğer Roald Dahl kitaplarına diyelim!

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

star trek discovery

Star Trek: Discovery – Hem Farklı Hem de Aslına Sadık

haftanin kitabi 75 anlatis

Haftanın Kitabı #75 – Anlatış