in ,

Monolit Gizemi Çözüldü: Netflix Komedi Şovu Virali

Dünyanın çeşitli coğrafyalarında ortaya çıkan monolit hakkındaki gizem çözüldü. Tüm mesele Netflix yapımı Aunty Donna’s Big Ol’ House of Fun viraliymiş!

Monolit Netflix

Önce ABD’nin Utah eyaletinde ortaya çıkan ardından dünyanın çeşitli noktalarında belirerek adından çokça bahsettiren monolit hakkındaki gizem sonunda çözüldü. Onlarca komplo teorisinin üretildiği yapının ardında, dijital yayın devi Netflix varmış. Kanalın, yeni komedi şovu Aunty Donna’s Big Ol’ House of Fun (Teyze Donna’nın Büyük Eski Eğlence Evi) adlı yapımın tanıtımı için monolitten faydalandığı ortaya çıktı.

Her şey ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletindeki vahşi çöllerde keşfedilen bir monolit ile başladı. Stanley Kubrick imzalı 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı) filminden fırlamış gibi gözüken ilginç yapı, bir görevlinin helikopterden yeryüzünü incelediği sırada keşfedildi. Şaşkınlık yaratan keşfin sahibi olan pilot, verdiği demeçte bu monoliti yerleştiren kişinin yeni dalga sanatçılarından veya film hayranlarından biri olduğunu iddia etti.

Ancak tam bu konu gündemden düştü derken hemen ardından yeni bir tanesi de Romanya’da bulundu. Romanya’nın Neamt ilinin Batca Doamnei Tepesi’nde keşfedilen yapıt, Utah’takine göre herkesin kolayca görebileceği bir yerdeydi. Ancak tüm teoriler ve tahminlere rağmen bunun da nereden geldiği anlaşılamadı.

Monolit Romanya

Son olarak da yeni bir monolit tekrar ABD’de, Kaliforniya’da keşfedildi. Diğerlerine nazaran yerine daha özensiz oturtulan ve kaynak izleri gözüken yapı ile meraklılar olayın artık komplo teorisi olmadığını, muhtemelen bir veya birden fazla sanatçının ortak yaptıkları bir iş olduğunu düşündüler.

Nihayet gerçek ortaya çıktı ve tüm bu monolitlerin arkasında da dijital platformlar arasında en büyük pasta payına sahip olan Netflix çıktı.

Bir Viral Pazarlama Örneği Olarak Monolit

I did a thing adlı Youtube kanalının “Neden tüm dünyada monolitler inşa ettim?” başlığıyla yayınladığı bir videoda, yeni bir monolitin Avsutralya’ya dikilme anları gösterildi. Tüm monolitler, aynı zamanda videoyu da hazırlayan Avustralyalı komedylenler Mark Samual Bonanno, Broden Kelly ve Zachary Ruane tarafından üretildi. Bunları inşat etme nedeni olarak da Netflix’in yeni komedi şovu Teyze Donna’nın Büyük Eski Eğlence Evi tanıtımı olarak gösterildi.

Video boyunca altı kişilik Avustralyalı absürt komedi grubu Aunty Donna ekibini izliyoruz. Kendileri ile yapılan sözleşme ve monolitlerin neden dikildiği de açıkça gösteriliyor. Viral pazarlamanın şov üzerinde nasıl bir etki yaratacağı ise merak konusu.

Monolit gizeminin sonunda ortaya çıkması konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: distractify

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

what if...? disney plus

What If…? Fragmanı: 6 Alternatif Marvel Hikâyesi ile Tanışın

Denis Villeneuve

Denis Villeneuve, Warner Bros.’un HBO Max Kararını Ağır Şekilde Eleştirdi